Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Co działo się w POLITYCE w 2021 roku?

03.01.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co działo się w POLITYCE w 2021 roku?
REKLAMA

Podsumowanie roku 2021. Za nami kolejny rok pod znakiem pandemii. Jednak w elbląskiej polityce działo się całkiem sporo. Które z tych wydarzeń miały największy wpływ na Elbląg i elblążan? Zapytaliśmy radnych.Rok 2021 w lokalnej polityce upłynął nie tylko pod znakiem pandemii. Minione dwanaście miesięcy to również czas dużych zmian personalnych na lokalnym podwórku. W radzie pojawiła się nowa radna. Piotr Opaczewski, w listopadzie został nominowany II wicewojewodą warmińsko-mazurskim. W grudniu jego miejsce w Radzie Miejskiej w Elblągu zajęła Elżbieta Banasiewicz (startowała z listy PiS i zdobyła 250 głosów). Michał Missan, wiceprezydenta Elbląga został przewodniczącym elbląskich struktur Platformy Obywatelskiej. Zajął on miejsce senatora Jerzego Wcisły, który kilka miesięcy wcześniej złożył rezygnację z tej funkcji.


W maju 2021 roku, po długiej walce z chorobą, odszedł Jerzy Wilk. Pogrzeb posła miał charakter państwowy. Jego imieniem został nazwany most nad kanałem żeglugowym łączącym przez Mierzeję Wiślaną.2021 rok to również czas przebudzenia wielu elblążan. Na ulicach miasta protestowano przeciw ustawie "lex TVN" i zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Ratownicy walczyli o podwyżki płac, a ostatnio w ich ślady poszli również pracownicy żłobków. Mieszkańcy pokazali także, że na sercu leżą im również bardziej lokalne sprawy. Ostro zareagowali m.in. na plany budowy drugiego etapu ul. Wschodniej w pobliżu Bażantarni, domagali się przyjęcia uchwał w sprawie zmiany nazwy ronda Tarnopol na nazwę Ofiar Wołynia i budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 (w tych dwóch ostatnich przypadkach bezskutecznie).Nie bez wpływu na Elbląg pozostawały również działania rządu. Do tej pory jednak podzielne są zdania odnośnie do tego, czy nasze miasto straci, czy zyska na Polskim Ładzie i tego, w jakim stopniu elbląski port przygotowany jest na przekop Mierzei Wiślanej.

Które z wydarzeń minionego roku w polityce miały największy wpływ na Elbląg i elblążan? Zapytaliśmy przedstawicieli klubów elbląskich radnych.

Małgorzata Adamowicz (Koalicja Obywatelska)

W polityce dla Elblążan i Elbląga zadziało się wiele. To, co było dla mnie ważne, było ważne też dla części Elblążan, którzy nie popierają polityki Rządu. Były to spacery i spotkania solidaryzujące się z kobietami tzw. Marsz Kobiet, solidaryzujące się z prawnikami, utworzenie Skweru Kobiet i spotkanie w sprawie Lex TVN. Wszystkie te zdarzenia solidaryzowały Elblążan niezgadzających się z działaniami Rządu.

Osobiście je popierałam i uczestniczyłam w nich. To, co najważniejsze było w 2021 roku i będzie przynajmniej na początku 2022 roku to walka z PANDEMIĄ. I tu trzeba podkreślić, że nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta stosują ochronę indywidualną dla siebie i innych poprzez noszenie maseczek w miejscach publicznych. To bardzo WAŻNA czynność, której nie powinniśmy bagatelizować. Walka z PANDEMIĄ jest ponad polityką, jest i powinna być ważna dla wszystkich.

Jaki kierunek powinien obrać Samorząd elbląski w roku 2022? Oto niektóre z nich: Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia – realizacja programów zdrowotnych, m.in. szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65+, szczepienia przeciw COVID-19, szczepienia przeciw grypie (druga fala grypy przyjdzie wiosną 2022), profilaktyka postcovidowa poprzez posadowienie w mieście tężni solankowej tzw. „płuca dla Elblążan”, zakup specjalistycznego sprzętu przez Szpital Miejski m.in. dla osób, które przechorowały zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Realizacja zadań inwestycyjnych w mieście tych dużych i zadań dla poszczególnych okręgów, m.in. w zakresie turystyki, rekreacji i sportu, oświaty, inwestycji drogowych i komunalnych, a także infrastruktury drogowej.

Wspieranie organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu wsparcia rodzin i placówek opiekuńczych. Ochrona środowiska – terenów zielonych m.in. przed parkującymi na nich pojazdami, budowa tężni miejskiej, modernizacja mostku Elewów w Bażantarni i planowane rewitalizacje parków miejskich. Podniesienie atrakcyjności miasta poprzez postawienie przy nabrzeżu napisu ELBLĄG w 2021 roku, zaprojektowanie pięciu miniatur Piekarczyka, które posadowione w różnych częściach miasta uatrakcyjnią je w 2022 roku. W nowym 2022 roku życzę wszystkim mieszkańcom Elbląga zdrowia, spokoju, spełniania marzeń i tolerancji wobec przeciwników partyjnych i nie tylko, tolerancji wobec drugiego człowieka.Krzysztof Konert (KWW Witolda Wróblewskiego)Był to kolejny trudny rok z uwagi trwającą niestety w dalszym ciągu pandemię. Mimo wielu trudności realizowaliśmy w 2021 roku kolejne zadania wynikające z naszego programu wyborczego KWW Witolda Wróblewskiego.

Do najważniejszych naszych osiągnięć możemy zaliczyć znaczne obniżenie opłat za pobyt dzieci w naszych elbląskich żłobkach, trwającą budowę nowego przedszkola na Zatorzu, budowę parku rozrywki na Dolince dla osób w każdym wieku, budowę nowych ścieżek rowerowych oraz rond. Cieszę się, że w jakimś stopniu mogłem przyczynić się do idei budowy toru rowerowego typu pumptrack na osiedlu Nad Jarem.

Co ważne te wymienione i jeszcze wiele innych zadań zostało zrealizowane przy konsekwentnie zmniejszającym się zadłużeniu finansów miasta, co również było założeniem naszego programu wyborczego. Zrealizowano w tym roku również wiele programów społecznych realizowanych przez nową instytucję jaka powstała w naszym mieście tj. Centrum Usług Społecznych. W przyszły roku do najważniejszych zadań zaliczam stworzenie dokumentacji i w dalszym etapie, mającej związek z przekopem przez Mierzeję Wiślaną, budowę obrotnicy dla statków na rzece Elbląg, budowę nowych ulic i skrzyżowań w Elblągu oraz rewitalizacje parków miejskich. Uważam, że również wniosek radnych z naszego Klubu w sprawie odbudowy mostku Elewów w Bażantarni będzie pozytywnie oceniony przez mieszkańców.

 

Na pewno kosztownym, ale strategicznym zadaniem dla miasta będzie rozbudowa Wyspy Spichrzów wraz z budową nowoczesnego biurowca. Sytuację finansową samorządu komplikują zmieniające się przepisy podatkowe wprowadzane przez Rząd, co niestety powoduje spadek dochodów, a preferuje zarządzanie centralne, co oceniam negatywnie.

Dodatkowo nie wiemy jeszcze, na jakie fundusze z Unii Europejskiej możemy liczyć, co niestety uzależnione jest od polityki międzynarodowej prowadzonej przez Rząd.

 

Andrzej Tomczyński (SLD Lewica Razem)

 

To był trudny rok dla elbląskiego samorządu. Jednak mimo tego ma on na swoim koncie i sukcesy. Wykonano sporo inwestycji, powstało m.in. rondo na Fromborskiej, kolejne ścieżki rowerowe, na moście kardynała Wyszyńskiego stworzono dodatkowy pas do skrętu w prawo - to był mój pomysł i cieszę się, że został szybko zrealizowany. To niezwykle ważne inwestycje, bo w Elblągu mamy problem spory problem komunikacyjny.

Elbląski samorząd dobrze sobie radzi, a radziłby sobie jeszcze lepiej, gdyby rząd oddał nam to, co się nam należy. Niech nam PiS odda te 100 mln zł, to będzie jeszcze lepiej. Niestety oni w tej chwili obcinają środki wszystkim samorządom. Władza ma samorządy w nosie i najwyraźniej w kierunku likwidacji samorządów, centralizacji, jak za czasów PZPR. To może niepokoić. Nie tędy droga. 

 

Dlatego tez nie oceniam 2021 roku wyjątkowo pozytywnie. Obecny również może nie być lepszy. Znając jednak prezydenta Wróblewskiego, jego pracowitość i doświadczenie jako samorządowca, powinniśmy sobie poradzić. 

 

Rafał Traks (Prawo i Sprawiedliwość)

 

Zaczynając od początku roku, władze Elbląga dalej nie przywróciły pogotowia socjalnego, co powoduje, że Policja, zamiast zapewniać elblążanom bezpieczeństwo, często stoi w kolejce do szpitala wojewódzkiego wioząc na badania osoby będące pod wpływem alkoholu.  To paraliżuje pracę policji i lekarzy na SOR, którzy zamiast ratować zdrowie i życie potrzebujących, skupiają się na nietrzeźwych.

 

Władze Elbląga przeprowadziły rewolucję w komunikacji miejskiej. Mieszkańcy do dzisiaj zgłaszają do mnie uwagi źle skrojonych rozkładów. Aż 93% internatów jest niezadowolonych z przeprowadzonej rewolucji, która wywróciła rozkłady do góry nogami. Często w godzinach szczytu, mimo zaleceń zachowywania dystansu i limitu przewożonych pasażerów, na trasę wyjeżdżają pojedyncze tramwaje. Z transportu korzysta młodzież szkolna, osoby starsze, które upchane jak sardynki w puszce mogą się łatwiej zarażać. Oszczędzanie na ludzkim zdrowiu nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

Prezydent miasta oraz jego koalicjanci nie podjęli stosownych kroków mających na celu zawieszenie współpracy z Tarnopolem w związku z nadaniem stadionowi miejskiemu im. Romana Szuchewycza ludobójcy narodu polskiego w latach 1944-1945. Szkoda, że władz naszego miasta nie było stać na podjęcie konkretnych kroków. W sprawie lex TVN, czy innych kwestiach politycznych, na które samorząd nie ma większego wpływy, prezydent działał bardziej zdecydowanie.

 

Elbląg otrzymał dofinansowanie 7,2 mln zł do realizacji budowy ul. Wschodniej. Niestety projekt zaproponowany przez włodarzy naruszy prawdopodobnie otulinę parku krajobrazowego Bażantarnia i niektóre szlaki. Temu pomysłowi sprzeciwiła się grupa 3,5 tys. mieszkańców, występując do włodarzy z petycją. Pomysły proponowane przez autorów zostały odrzucone przez władze Elbląga. Tak samo włodarze odrzucili pomysł mieszkańców na modernizacje boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 23. Przy tej okazji po raz kolejny okazało się, że mimo ogromnego zainteresowania ze strony mieszkańców, demokracja lokalna zawiodła. Prezydent nie zamierza ważnych inwestycji konsultować z mieszkańcami. Warto przypomnieć, że prezydent jest osobą, która ma reprezentować mieszkańców, a nie podejmować decyzje jednoosobowo, autorytarnie. Prezydent nie rządzi, ale jako urzędnik powinien służyć, działać w imieniu mieszkańców.

 

Elbląg jest również coraz niżej w rankingach zamożności. Spadliśmy z 34 miejsca na 45 spośród 47 branych pod uwagę powiatów grodzkich. Z liczbami ciężko dyskutować. W mojej opinii brakuje efektywnych działań władz miasta na rzecz pozyskiwania inwestorów. Zamiast zakładów produkcyjnych powstają nowe markety.

 

W listopadzie koalicja rządząca przegłosowała podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej i w strefie płatnego parkowania oraz inne opłaty lokalne. I nie ważne, że jesteśmy jednym z najbiedniejszych miast.

 

Na koniec roku wpłynęła dobra wiadomość. Otrzymaliśmy dofinansowanie z programów rządowych w wysokości 27 mln zł na rewitalizację Wyspy Spichrzów. W końcowej fazie jest inwestycja rządowa budowa Kanału żeglugowego przez Mierzeje Wiślaną. Most południowy otrzymał imię Jerzego Wilka - wielkiego orędownika tej inwestycji i prezydenta Elbląga. Niestety nasze miasto może nie być przygotowane na zwiększenie przeładunków, ponieważ władze Elbląga nie zabezpieczyły w mojej opinii wystarczających środków na rozbudowę elbląskiego portu. W budżecie na 2022 rok na inwestycje portowe zapisano milion zł. Dla przykładu na rewitalizację parków w budżecie jest ponad 5 mln złotych. No cóż, skoro elblążanie nie są zbyt zamożni, to władze uznały, że najważniejsze jest, aby za darmo mogli spacerować w nowo urządzonych parkach. I w tym jednym jesteśmy lepsi od sąsiadów.

Np. w Parku Dolinka mamy większy, lepszy, bardziej kolorowy plac zabawa niż ten w Pasłęku. Tylko czy nasze miasto powinno konkurować z Pasłękiem? Czy nasze ambicje nie powinny być dużo większe?

 

Pod koniec roku wicewojewodą został mój kolega z klubu radnych PiS Piotr Opaczewski. To dobra wiadomość dla mieszkańców. Dobrze mieć we władzach wojewódzkich ludzi, dla których liczy się dobro Elbląga.

 

Co do przyszłego roku, przed samorządami stoją wielkie szanse na inwestycje rozwojowe, finansowane w ramach Polskiego Ładu i Programu Inwestycji Strategicznych. Te inwestycje nawet 85 procentach finansowane ze środków rządowych. Nigdy wcześniej samorządy nie otrzymały wsparcia na takim poziomie. Mamy szanse sięgnąć po solidny kawałek tego tortu.

Powinniśmy jednak podejmować bardziej odważne decyzje, które dzięki dofinansowaniu na poziomie ponad 85% może przyczynić się do szybkiego rozwoju Naszego Miasta. A budżet na rok 2022, to budżet ostrożny, bardziej zachowawczy, niż inwestycyjny, prorozwojowy.

Obawiam się, że zamiast kawałka tortu, władze miasta dostaną okruszki.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Stefan
  Poniedziałek, 03.01

  Przeczytałem uważnie wypowiedż radnego Traksa krytykującą wszystkie poczynania Wladz Elblaga .Na koniec chwaląc pomoc rządu dla Elblaga mocno się zaplątał w tematy cukiernicze - Mamy szanse sięgnąć po solidny kawałek tego tortu. Obawiam się, że zamiast kawałka tortu, władze miasta dostaną okruszki. Ale skoro jego kolega został vicewojewodą jestem spokojny o los moich dzieci i nasze miasto czekają lata mlekiem i miodem płynące dzieki działaczom PiS. Martwi mnie tylko zerowy wklad w rozwoj naszego miasta posła Leonarda Krasulskiego . Jak to mówią życzliwi - Przez ostatnie 19 lat sejmowania bierze kase za nic nierobienie , czy trochę panu Panie Leonardzie po ludzku nie jest wstyd ?

 2. 2
  +9
  ~ Red
  Poniedziałek, 03.01

  Nie nazywajcie tego polityką..........

 3. 3
  +3
  ~ Bolek
  Poniedziałek, 03.01

  Jak nie covid to kolejne głupoty. Kiedy to się skończy?

 4. 4
  +6
  ~ Fan Gargamela z PO
  Wtorek, 04.01

  Iluż Nikodemów spłodziła ta ziemia.....

 5. 5
  +3
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 04.01

  To był rok wyjątkowy. Senator nawoływał do bojkotu telewizji TVP i chodził tam do programów zapraszany....Przewodnicząca Adamowicz składała gratulację radnemu PIS, który został wicewojewodą czyli według słów POpleczników został przedstawicielem "...rządów reżimowych, które należy obalić..." o co tu chodzi?! Wyborcy Totalnej Opozycji zastanówcie się na kogo głosujecie i kto będzie na listach. Znowu Jacuś Protas będzie 1 w Elblągu bo PO nie ma u nas lidera?

 6. 6
  +4
  ~ Do radnego Traksa
  Wtorek, 04.01

  Panie radny tak dla przypomnienia. Stanowisko wicewojewoda jest z rozdania politycznego kto wie jak długo będzie trwała ta koalicja PIS i spółka . Po drugie wicewojewoda może tyle ile pozwoli mu wojewoda....Z ocena poczekajmy.

 7. 7
  +31
  ~ mózgi miejskie
  Wtorek, 04.01

  Tego co opowiada Adamowicz, Konert, Tomczyński nie da się rozumieć. Jak dzieci które w przedszkolu na chwilę zastępują panią - jestem ważny, udzielam "wywiadu". Największy plan na ten rok , to miniatury Piekarczyka, Mostek Elewów. Dalej już tylko bełkot o sporcie, zdrowiu, bezpieczeństwie - a konkrety? Konert ani się zająknął radością płynącą z Tarnopola i jest dumny że obronił "przyjaźń " i rondo "pana szuchewycza" . Wstręt, gdy się was czyta, to łagodne odczucie. Żaden, poza Traksem , nie tknął tematu gloryfikacji w Tarnopolu i na Ukrainie ludobójców w tym szuchewycza i bandery. Nie dziwię się , że miasto dryfuje pod taką "radą". Traks, mimo że nie lubię pisu, znowu coś konkretnego powiada. Konkretny program dla miasta - macie? Zastąpiliście Wróblewskiego - gadki bez wartości.

 8. 8
  +7
  ~ naiwny
  Wtorek, 04.01

  Radny Konert - skoro to rok polityki, to czekam kiedy (czy w ogóle) zechce pan potępić przewalającą się przez Ukrainę kolejną falę gloryfikacji ludobójców i zbrodniarzy. Czekam kiedy przestanie pan popierać rezunów i złoży do przewodniczącego Czyżyka wniosek uchwały o zerwanie przyjaźni miasta z Ukrainą i o likwidację w mieście ronda Tarnopol. Pan to powinien zrobić, bo pańskie obrony "pana szuchewycza" poszły w świat. Pewnie bliższa koszula ciału, ale żyje pan w Polsce. Popierając i milcząc wobec tego co się na Ukrainie dzieje antypolskiego, zgadzamy się na uznanie Mengele za światowy symbol przyjaznego lekarza. Wierzę (jeszcze), że zachowa się pan przyzwoicie. Mostek Elewów, to pryszcz, mimo że to pańskie marzenie. Moje jest takie jak przedstawiłem. Znamienne , że z UM i RM żadnego głosu

 9. 9
  +11
  ~ kjm
  Wtorek, 04.01

  panie Tomczyński przypisuje pan sobie zasługę, że na moście kardynała Wyszyńskiego stworzono dodatkowy pas do skrętu w prawo, a co z pańską obietnicą /przed wyborami/ o obniżeniu diet? A tak po prawdzie gdyby pan Nowak nie zrezygnował z mandatu radnego / pan Wróblewski powołał go na wiceprezydenta / to byś pan nie zasiadał w Radzie Miasta, pokory panie radny, tak czy nie tak?

 10. 10
  +8
  ~ Batara
  Wtorek, 04.01

  zgadzam się z kjm Poza tym to tylko w tym mieście powołuje się kogoś na wice kto nawet nie ma zaufania w mieście bo marne 300 parę głosów po już kadencji wice o czymś świadczy. Pokory to za bardzo w tym ugrupowaniu chyba nie ma. Albo tak dobrze manipulują? Co do pozostałych wypowiedzi szkoda słów. Mamy w radzie co mamy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2525310516357