Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rok 2021 w elbląskiej edukacji. Czym żyły elbląskie szkoły?

02.01.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rok 2021 w elbląskiej edukacji. Czym żyły elbląskie szkoły?

Elbląskie szkoły mają za sobą trudny rok. Po raz kolejny, dały się we znaki obostrzenia związane z koronawirusem i zdalne nauczanie. Jednak nie tylko pandemią żyły w minionych dwunastu miesiącach. 2021 r. w miejskiej oświacie to również zmiany i inwestycje.  Przypominamy te najważniejsze.

 

Pandemia po raz kolejny dała się we znaki uczniom, nauczycielom i rodzicom. W minionym roku szkolnym na dłużej zatrzymała dzieci i młodzież w domach. Szczególnie uciążliwe było to dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich, którzy w wielu przypadkach do egzaminów przygotowywali się on-line. Mimo to wyniki, które osiągnęli, były lepsze, niż się spodziewano.


Egzaminy trudniejsze niż zazwyczaj?

 

W Elblągu do matury 2021 przystąpiło ponad 1 tys. osób, 74 proc. zdało egzamin. Z języka polskiego na poziomie podstawowym średni wynik wyniósł 60 proc., z języka angielskiego na tym samym poziomie 77 proc. Najtrudniejsza dla młodych elblążan była matematyka - sredni wynik z tego egzaminu to 55 proc. 

 

Z kolei do egzaminu ósmoklasisty podeszło 978 uczniów elbląskich szkół. Ich średnia z języka polskiego to 60 proc. Tradycyjnie najwięcej problemów młodzieży sprawiła matematyka. Tym razem poszło im jednak lepiej niż młodzieży w 2020 roku. Elblążanie zdali ten przedmiot średnio na 49 proc. (w ubiegłym roku było to 47,2 proc.) Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z Elbląga z egzaminu z angielskiego (ten język wybrało aż 967 uczniów) to 69 proc..

 

Po wakacjach uczniowie wrócili do szkół i normalności. W elbląskich placówkach naukę w roku szkolnym 2021/2022 rozpoczęło ponad 17 tys. uczniów - 8109 w szkołach podstawowych i 6230 w szkołach ponadpodstawowych oraz w Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej. 
 

Powrót zdalnego nauczania

 

Dzieci, młodzież, a także dorośli, nie ukrywali zadowolenia z powrotu do stacjonarnego nauczania. Jednak radość nie trwała długo. Akcja szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach nie przyniosła oczekiwanych rezultatów - jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, do tej pory przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 4690 elblążan w wieku od 12 do 19 lat. Mimo tego, że zdalne nauczanie wróciło dopiero 20 grudnia, już wcześniej większość elbląskich szkół ze względu na przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli musiała wprowadzać nauczanie hybrydowe. Tym razem jednak placówki oświatowe, nauczone doświadczeniami z ubiegłego roku, o wiele lepiej poradziły sobie z prowadzeniem zajęć on-line. 
 

Jednak miniony rok w elbląskiej oświacie na szczęście nie upłynął tylko pod znakiem pandemii. Nowa szkoła w Elblągu

 

We wrześniu na elbląskiej mapie oświaty pojawiła się nowa placówka. Zespół Szkół i Placówek Sportowych, bo o niej mowa, powstał z połączenia Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3, IV Liceum Ogólnokształcącego i Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. 
 

Już 3 lata temu, kiedy powstawała Sportowa Szkoła Podstawowa zapowiadaliśmy, że będziemy ją rozwijać, tworząc nowe dyscypliny i zapewniając ciągłość kształcenia na kolejnych etapach, aż do osiągnięcia poziomu szkoły Mistrzostwa Sportowego. I tę wizję z sukcesem realizujemy

- mówił podczas rozpoczęcia roku szkolnego w nowej placówce prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

 

Oświatowe inwestycje
 

Elbląskiej oświaty nie ominęły również inwestycje. Tą największą była budowa nowego przedszkola i żłobka przy ul. Mielczarskiego. Koszt tej inwestycji to prawie 9,7 mln zł (dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi prawie 6 mln zł, a dofinansowanie z rządowego programu Maluch to ponad 1,6 mln zł). Za ponad 230 tys. zł wyremontowano stołówkę w Szkole Podstawowej nr 4. Rozpoczęto także budowę hal sportowych nad boiskami przy Szkołach Podstawowych nr 18 i 21. Miasto zapłaci za to łącznie 5,5 mln zł. Nowe hale powinny powstać do połowy 2022 r. 
 

Elbląskie placówki w tym roku, podobnie, jak w latach poprzednich, realizowały liczne programy edukacyjne. Przykładowo. Nasz samorząd otrzymał ponad 170 tys. zł dofinansowania na zakup nowoczesnego sprzętu dla 15 szkół ponadpodstawowych oraz doposażenie bibliotek. Wsparcie pozyskane zostano z Programu „Aktywna Tablica” oraz „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Dodatkow w maju w szkołach podstawowych ruszył projekt „Matematyka – indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej”, który będzie realizowany do czerwca 2022 r. Jego celem jest zwiększenie kompetencji matematycznych i umiejętności naukowo-technicznych 700 uczniów z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania oraz doposażenie bazy dydaktycznej szkół w pomoce dydaktyczne i nowoczesny sprzęt. 

 

Zmiany w szkolnictwie wyższym
 

Minione dwanaście miesięcy przyniosły również spore zmiany w szkolnictwie wyższym. Tą najbardziej widoczną są nowe nazwy dwóch elbląskich uczelni. Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, która w 2021 roku świętowała swoje 20-lecie, od listopada funkcjonuje pod szyldem Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. 
 

Zastanawialiśmy się, czy nie zostać przy starej nazwie. Ona funkcjonowała już 20 lat, miała w sobie Elbląg, czyli była fizycznie umocowana w naszym regionie. Jednocześnie, te 20 lat spowodowało, że przewagę nad naukami typowo humanistycznymi zdobyły kierunki medyczne. Zarówno studenci, jak i pracownicy tych kierunków, byli bardziej przekonani do słowa akademia - w społeczeństwie od zawsze funkcjonuje określenie "akademia medyczna". To była przyczyna, dla której zdecydowaliśmy się na zmianę nazwy

 

- tłumaczył zmianę Zdzisław Dubiella, rektor uczelni.

 

Natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu to teraz (od marca przyszłego roku już oficjalnie) Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu. Ta uczelnia rozpoczęła również najważniejszą od lat inwestycję. W październiku podpisała umowę z firmą, która zajmie się przebudową siedziby szkoły przy al. Grunwaldzkiej. W ciągu najbliższych dwóch lat budynek ten zyska nowe piętro, a wraz z nim dodatkowe, nowocześnie wyposażone pracownie i laboratoria. Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 19,7 mln zł. 

 

Uzyskamy nową przestrzeń dydaktyczną i trochę zmienimy image naszego budynku, który już mocno odstaje od współczesnych stylów architektonicznych

 

- mówił o inwestycji rektor dr inż. Jarosław Niedojadło.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Krzysztof
  Niedziela, 02.01

  Zmiany w szkolnictwie wyższym - Czekamy na Klub Studencki , oraz nowy Dom Akademicki . Nie samą nauką studenci żyją , potrzebują po nauce odpocząć ,zabawić się i w czasie kilkuletnich studiów pomieszkać w przyzwoitych i niedrogich akademikach .

 2. 2
  +2
  ~ Chihuahua
  Poniedziałek, 03.01

  Przecież oni nie łazili do szkoły. Czym mogli żyć?

 3. 3
  +1
  ~ widz
  Poniedziałek, 03.01

  a niedzielski rok temu mówił w tvp ,że 90% nauczycieli zaszczepionych

 4. 4
  0
  ~ :(
  Poniedziałek, 03.01

  Boisko przy szkole 25 w riunie. Podobno brak pieniędzy. A na zadaszenie wyremontiwanych boisk w innych szkołach kasą jest. Dlaczego jedne szkoły są traktowane priorytetowo A inne czekają 50 lat na remont? Tego nie da się wytłumaczyć racjonalnie. Tylko układem, znajomościami. Jak zwał tak zwał.

 5. 5
  +2
  ~ li
  Poniedziałek, 03.01

  trzeba mieć układy z panią z edukacji

 6. 6
  +2
  ~ betti
  Poniedziałek, 03.01

  Budowa nowego przedszkola i żłobka przy ul.Mielczarskiego się opóźnia...a miało być w takim szybkim tempie! Rodzice i dzieci z niecierpliwością czekają.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2871661186218