Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jarosław Kaczyński: Musimy pamiętać o Jerzym Wilku, bo zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach tej ziemi

25.10.2021, 20:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jarosław Kaczyński: Musimy pamiętać o Jerzym Wilku, bo zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach tej ziemi
Fot.RB
Dziś, 25 października, odbyła się uroczystość nadania imienia posła Jerzego Wilka Mostowi Południowemu na kanale żeglugowym Mierzei Wiślanej. Zobacz zdjęcie.
 
- Jest rzeczą dobrą, potrzebną, by utrwalać pamięć o ludziach, którzy swoim życiem udowodnili, że można czynić wiele, wiele dla swojej ojczyzny, swojej ziemi, dla tej mniejszej swojej ojczyzny, że można być aktywnym, że można służyć innym. Jerzy Wilk był właśnie takim człowiekiem - podkreślił Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej uroczystości.
 
Jerzy Wilk zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 16 maja br., w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Polityk miał 66 lata. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Agrykola w Elblągu.
 
Jerzy Wilk był politykiem i przedsiębiorcą. Zawodowo związany z Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN. Został m.in. prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Elbląskiej (od 1994) i członkiem założycielem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Był posłem na Sejm ostatnich dwóch kadencji. Wcześniej przez lata związany z samorządem. Od 1991 do 1994 należał do Porozumienia Centrum, następnie do Akcji Wyborczej Solidarność.
 
W 2001 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, w którym wszedł w skład zarządu regionalnego w Elblągu. Wielokrotnie był radnym. Od 2013 do 2014 był Prezydent Elbląga. W 2015 wystartował w wyborach parlamentarnych i został wybrany posłem. W wyborach parlamentarnych w 2019 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2001 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2015 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. (źródło: Wikipedia.pl).
 
Na Moście Południowym umieszczona została tablica pamiątkowa informująca o dokonaniach Jerzego Wilka. - Był Prezydentem (Elbląga - przyp. red.), był posłem. To dalece nie wyczerpuje jego życia i jego zasług dla Elbląga, dla Ziemi Elbląskiej, dla różnych przedsięwzięć, które były podejmowane dla dobra publicznego - mówił Jarosław Kaczyński. - A także zasług dla ludzi szczególnie tych, którzy zostali pokrzywdzeni przez los, mówię tu o osobach niewidomych.
 
 
Był politykiem, był działaczem związkowym, działaczem Solidarności i działaczem społecznym (...) Był człowiekiem pracowitym, rzetelnym, utalentowanym. Takim, który potrafił działać, potrafił organizować innych. Był człowiekiem po prostu dobrym w różnym tego słowa znaczeniu
 
- zaznaczył Jarosław Kaczyński.
 
Prezes PiS stwierdził, że ważne jest, aby pamięć o Jerzym Wilki trwała. - Odszedł przedwcześnie (...) Mógł jeszcze dużo zdziałać dla tej ziemi - dodał Jarosław Kaczyński. - Tak chciał Bóg i na to nic nie możemy poradzić, ale możemy jego pamięć utrwalić i to właśnie dzisiaj zostało uczynione.
 
- Tu powstanie Kanał, który przez wiele, wiele lat był projektem i marzeniem wielu ludzi tej ziemi. Także Jerzego Wilka. Był czymś na co czekaliśmy, co wydawało się w pewnych momentach niemożliwe do zrealizowania - opowiadał Jarosław Kaczyński.
 
 
Musimy pamiętać o Jerzym Wilku, bo zapisał się pięknie, złotymi zgłoskami w dziejach tej ziemi. (...) Niech odpoczywa w spokoju
 
 
- dodał Jarosław Kaczyński.
 
W uroczystości wziął udział m.in. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. - Jerzy jako prezydent Elbląga odbył wiele, wiele spotkań (...) związanych z propagowaniem budowy Kanału przez Mierzeję Wiślaną - opowiadał. - Jerzy jako wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na każdym kroku odpychał wszystkie zarzuty, które padały przeciwko budowie Kanału. Kiedy rok temu zamurowywaliśmy tu kamień węgielny Jurek już schorowany przybył na to spotkanie. Już nie mógł chodzić, ale był uśmiechnięty i szczęśliwy, że doprowadziliśmy do tego momentu, czyli do momentu, kiedy tej budowy nie można zatrzymać.
 
 
Niestety nie dotrwał do momentu otwarcia tego mostu, na który tak bardzo czekał. Zakończył swoją podróż czynu właśnie w tym miejscu, ale rozpoczął wielką historię tego Mostu Południowego, który jest nazwany jego imieniem
 
- mówił Marek Gróbarczyk.
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%14.3 %85.7


Galeria / Uroczystość nadania imienia Jerzego Wika Mostowi Południowemu na Mierzei Wiślanej. ( zdjęć 16 )
Dodano: 2021-10-25 | Fot.RB
0

Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 25.10

  Proste pytanie i nie oceniam tej decyzji ale...Gdzie dziś jest Totalna Opozycja, Totalna Koalicja i Platforma Obywatelska, która wyjaśni mi innym tu cytuję "...bo zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach tej ziemi...". ?! Tylko konkretnie i rzeczowo jak nie będę namawiał każdego aby popierał i głosował na PIS, który dba o swoich. Nie tak jak Tusk i cała świta PO która nawoływała go odwołania Prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Kiedy rozliczenie Referendum 2013 roku?!

 2. 2
  +29
  ~ KOT
  Wtorek, 26.10

  Tak, wielkie zasługi...kamienicę sobie z budżetu państwa wyremontował, zaraz po remoncie...A tyle ładnych pozostało do wyburzenia...Zablokował sportowe inwestycje, ale oddał kilka nic nie wartych dla kościoła

 3. 3
  +17
  ~ Czekając na odejście
  Wtorek, 26.10

  Niestety o niektorych nie będzie nikt chcial pamiętać tak sobie na to zapracowaliczekajac

 4. 4
  +29
  ~ obserwator
  Wtorek, 26.10

  dlaczego tylko złotymi zgłoskami?zapytajcie suskiego,on napewno znajdzie lepsze określenia.

 5. 5
  +32
  ~ Ploterek
  Wtorek, 26.10

  żałosny spektakl....

 6. 6
  --26
  ~ Bełkot
  Wtorek, 26.10

  Co wy piszecie tu w komentarzach to wasz stan zacofania, miernoty. ......

 7. 7
  +23
  ~ kek
  Wtorek, 26.10

  @Kat Na Idiotów, "...bo zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach tej ziemi..." Przecież tak powiedział Kaczyński, a nie opozycja... A skoro tak mówi Kaczyński to znaczy że "Tak naprawdę nic nie zrobił, ale propaganda musi iść w kraj"

 8. 8
  +24
  ~ paranoja
  Wtorek, 26.10

  no śmiech na sali, co za brednie, to był zwykły urzędnik wybrany na określony czas, niczym szczególnym się nie zasłużył, no żona ma niezły stołek w tym porcie, bo tam nic nie robią tylko kasę biorą, ot i tyle

 9. 9
  +4
  ~ Do: ~ kek
  Wtorek, 26.10

  Nie jest istotne kto powiedział tylko czy oni z tym się zgadzają i też tak uważają i milcza bo nie wypada...

 10. 10
  +10
  ~ Leon57
  Wtorek, 26.10

  a ten bordowy to po co

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1693599224091