Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Posłanka Monika Falej: Tak długo nie da się funkcjonować

26.05.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Posłanka Monika Falej: Tak długo nie da się funkcjonować
fot. KJ
- Samorząd zapewnia funkcjonowanie szpitali, zarządza szkołami, dba o to, by jeździły autobusy i żeby w kranach była woda. Teraz mamy sytuację kryzysową szczególnie dla samorządów. Rząd pokazuje w kolejnych tarczach różne rozwiązania, ale ich konsekwencje ponoszą samorządy - podkreśliła posłanka Lewicy Monika Falej podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej.
 
Posłowie Lewicy złożyli wczoraj (25.05.) w Sejmie ustawę zawierającą propozycję rozwiązań dla samorządów. - Pozwoliłyby one na zweryfikowanie i dołożenie środków, które stracił samorząd. Mamy obliczenia, że to jest ok. 40 proc. mniej wpływów z PIT-u i CIT-u. Z tych właśnie pieniędzy utrzymywane są przecież i szpitale i szkoły i komunikacja miejska. Stąd pomysł Lewicy, by złagodzić sytuację finansową samorządów - podkreśliła Monika Falej.
 
Jak można to zrobić?
 
50 proc. utraconych korzyści z PIT i CIT powinny zostać zagwarantowane przez państwo. Te pieniądze Rząd powinien przekazać samorządom, aby mogły funkcjonować odpowiednio i zadbać o mieszkańców
 
- stwierdziła posłanka.
 
To nie jedyny sposób, w jaki zdaniem Lewicy, Rząd powinien wspomóc samorządy. - Powinny być środki na to, by była obsługa dla przedsiębiorców. Największe wsparcie potrzebne jest dla przedsiębiorstw, które ponoszą koszty obecnej sytuacji - mówiła Monika Falej. - Na to muszą znaleźć się pieniądze.
 
Kolejną kwestią jest pokrycie kosztów związanych z wprowadzeniem środków bezpieczeństwa. - W dobie łagodzenia rygorów sanepidu, czyli możliwości otwierania żłobków, przedszkoli, szkół, środki zabezpieczenia osobistego powinny być finansowane przez Rząd. Samorządy nie mają takich pieniędzy, by można było je na to zagospodarowywać - dodała. - Samorząd musiał zabezpieczyć placówki. Nikt więcej tego nie zrobił.
 
- Do tej pory było "pospolite ruszenie". Mieszkańcy szyli maseczki, prowadzili zbiórki, aby wspomóc szpitale. Trudno teraz oczekiwać, żeby teraz to samo działo się dla szkół i żeby to rodzice czy samorząd ponosili koszty. Stąd pomysł Lewicy na to, by złożyć taką ustawę, by przychody utracone były zwracane przez Rząd. To nasz główny postulat - zaznaczyła Monika Falej.
 
Rząd pracuje nad kolejną wersją Tarczy. - Ona wybitnie będzie bić w pracowników. Musimy poczekać na ostateczną wersje, ale nie zapowiada się to dobrze - mówiła Monika Falej. - Ta sytuacje będzie trudna również dla samorządów, jeżeli przedsiębiorcy będą zwalniać pracowników albo obcinać im pensje, to będzie odbijać się na obsłudze mieszkańców Elbląg i okolicznych gmin. Dla zaznaczenia skali, jaka jest jeśli chodzi o kwestie związane z utratą przychodów, to będzie prawdopodobnie ok. 20 miliardów złotych. Tyle straci samorząd przez to, że nie będzie miał takich wpływów.
 
 
Są nakładane na samorząd nowe obowiązki przez Rząd i na to pieniądze muszą zostać zapewnione. Od jutra zaczyna się posiedzenie Sejmu i mamy nadzieję, że to zostanie podjęte. Decyzja należy zawsze do pani marszałek. Liczymy na to, że jeżeli tarcza będzie procedowana to również nasze propozycje zostaną wprowadzone. Liczymy na to bardzo i wiemy, że samorządy też na to liczą, bo tak długo nie da się funkcjonować
 
- stwierdziła Monika Falej.
 
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Zycxliwy
  Wtorek, 26.05

  Dzięki Pani Poseł

 2. 2
  +17
  ~ Wstyd
  Wtorek, 26.05

  gdzie pozostali ?

 3. 3
  +19
  ~ Hegemonka
  Wtorek, 26.05

  PSL, Lewica, WW, PO - samo zło. Dziś już woźne otrzymały wypowidzenie warunków płacy (obniżkq) - która wg rządzących w Elblągu nie jest obniżką płacy, lecz standaryzacją. WW poniża i obraża inteligencję elblążan.

 4. 4
  +26
  ~ Jednak nadal
  Wtorek, 26.05

  A dlaczego nadal biorą pensyjka wice z U M, powinni już dawno być w urzędzie pracy.

 5. 5
  +14
  ~ Do wstyd
  Wtorek, 26.05

  Reszta poddana

 6. 6
  +21
  ~ Jasiek
  Wtorek, 26.05

  A może w elbląskim UM jest za mało wiceprezydentów i nie radzą sobie z trudnymi sytuacjami....

 7. 7
  0
  ~ brok
  Wtorek, 26.05

  Pani Monika = dobry wybór elblążan

 8. 8
  +5
  ~ Czytelnik
  Środa, 27.05

  Działania opozycji są zbyt słabe, wyborcy którzy żyją korzystając z zasiłków państwa widzą to ze strony konsumenta. Czcze obietnice niczego nie wnosi.

 9. 9
  +2
  ~ Z nadzieją
  Środa, 27.05

  Pani Moniko jeszcze 3 lata takiego zaangażowania w sprawy miasta i moze powalczy pani o prezydenturę w Elblągu ,tylko jakis outsider może przetrzepać batem ukladzik inaczej dalej bagno

 10. 10
  +7
  ~ Wlasnie
  Środa, 27.05

  Zwolnic tych wice z U M ratusza bo są nie potrzebni. ODZCZEDNOSCI DUŻE.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.