Środa, 3.06.2020, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Z Warszawy do Elbląga? Porozumienie Jarosława Gowina również chce deglomeracji

06.09.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z Warszawy do Elbląga? Porozumienie Jarosława Gowina również chce deglomeracji
Fot. Ryszard Biel

Wicepremier Jarosław Gowin proponuje deglomerację Warszawy, czyli przeniesienie kilkudziesięciu urzędów centralnych ze stolicy do mniejszych miast. Jeśli pomysł wejdzie w życie, skorzysta na tym Elbląg, przekonuje Piotr Opaczewski, elbląski radny z klubu PiS. - Dla Elbląga oznaczałoby to prestiż i dodatkowe miejsca pracy.

Od czasu reformy administracyjnej w 1999 roku, w wyniku której przestało istnieć województwo elbląskie, a nasze miasto zostało przyłączone do województwa warmińsko-mazurskiego wielu elblążan nadal marzy zwiększeniu roli Elbląga w tym regionie, chociażby poprzez przenosiny do nas któregoś z urzędów wojewódzkich. Przez lata nie udało się do tego doprowadzić, teraz jednak świetnie w pragnienia elblążan wpisuje się pomysł deglomeracji. Hasło to, jakiś czas temu podniosła Wiosna Roberta Biedronia i przejęła je Lewica (pisaliśmy o tym wczoraj).

Deglomeracja jest również jednym z trzech głównych punktów programu Miasto Plus zaproponowanego przez Porozumienie Jarosława Gowina. Jak wyjaśnia radny Piotr Opaczewski, chodzi o przeniesienie z Warszawy do mniejszych miejscowości nawet kilkudziesięciu urzędów. Raport w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Ministerstwo przeanalizowało 90 urzędów. Powstała lista 31, których przyniesienie z Warszawy do innej lokalizacji nie przeszkodzi w działaniu urzędu, a wręcz może podnieść w nim jakość pracy. Jednocześnie przygotowało również listę 36 miast, które mogą przyjąć te urzędy. Elbląg spełnił pięć kryteriów i znajduje się w ich czołówce. Jeżeli program Miasto Plus wejdzie w życie, to mamy bardzo duże szanse na to, żeby Elbląg stał się siedzibą jednego z instytutów bądź urzędów centralnych, które obecnie mieszczą się w Warszawie. Który konkretnie mógłby to być urząd, w tej chwili jeszcze nie powiem

- mówił radny Opaczewski, w piątek podczas konferencji prasowej.

Ostateczny kształt programu Miasto Plus mamy poznać 26 września, tego dnia odbędzie się w Warszawie konferencja zwołana w tym celu. Zanim to nastąpi, każdy może zgłosić swoje uwagi do pomysłu Porozumienia Jarosława Gowina, wypełniając ankietę, która znajduje się na stronie www.miastoplus.info.

Każdy mieszkaniec Elbląga, samorządowiec, urzędnik, osoba, której na sercu leży nasze miasto, może wypełnić tę ankietę. Można w niej podać, jakie naszym zdaniem są największe problemy, z którymi boryka się miasto, pomysł ich rozwiązania, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące predyspozycji naszego miasta do tego, aby zostać gospodarzem takiego urzędu. Warszawa nie zna Elbląga, my wiemy, jaki jest potencjał tego miasta, to okazja, aby go pokazać

- zachęca Piotr Opaczewski.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ ja
  Piątek, 06.09

  bardzo nieładnie ten Pan siedzi...

 2. 2
  +13
  ~ nowa kiełbasa
  Piątek, 06.09

  Zapewne to co głosi Gowin uczyni z Elbląga potęgę administracyjną niczym przekop uczyni nasze miasto potęgą morską. Pogadać, szczególnie przed wyborami, można nawet o kupnie Niderlandów przez Onufrego.

 3. 3
  +8
  ~ Śmiech
  Piątek, 06.09

  Jak na razie to Elbląg niczym.

 4. 4
  +16
  ~ Slawsia Otieczestwo
  Piątek, 06.09

  Która to jużpartia towarzysza Opaczewskiego bo nie mogę się dolczyć? Startował już z PO, EKO, od Kukiza, teraz bawi sie u Gowina a na koniec przeniesie się do PiSu, który tak zawsze krytykował i chciał m. in. zabierać ziemię EUHE swojemu przyszłęmu koledze z partii?

 5. 5
  +21
  ~ zyzio
  Piątek, 06.09

  Oczywiście,że jest to kiełbasa, ale niejadalna.

 6. 6
  +12
  ~ kolo
  Piątek, 06.09

  Też samiuteńki konferencję zwołał. 4 lata mieliście na "pokazanie tego miasta", a teraz to raczej zalatuje infantylnością, czyż nie?

 7. 7
  +7
  ~ Opserwator
  Piątek, 06.09

  Gowin od wszystkiego... Już ustawą o szkolnictwie wyższym narobił burdelu, z którym nie radzą sobie największe i najbardziej renomowane uczelnie w kraju. Czy jest jakaś dziedzina, na jakiej ten pan dr socjologii religii (https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=99806&_k=e0nwm5) się nie zna?! Człowiek renesansu, nic dodać, nic ując... Szkoda tylko, że to renesan w PISowskim wydaniu - WIEM, ŻE NIC NIE WIEM, WIĘC WYBORCY MYŚLĄ, ŻE WIEM WSZYSTKO!!! I DOBRZE IM TAK, NAIWNIAKOM!!!

 8. 8
  +12
  ~ Najnowocześniejszy
  Piątek, 06.09

  Ja proponuję iść na całość i przenieść do Elbląga Ministerstwo Rolnictwa lub Gospodarki Morskiej;) Uwielbiam te wszystkie bajki przedwyborcze, ale jak na początku października nie będzie koparek na Mierzei to PiS WON z Elbląga!

 9. 9
  +20
  ~ E tam
  Piątek, 06.09

  Z olsztyna urzedy nie moga trafic do Elbląga a oni obiecuja ze z Warszawy trafia.

 10. 10
  --13
  ~ Konan
  Piątek, 06.09

  Brawo Opaczewski. Mimo wtopy z wiaduktem, szacunek. Nie dawaj się wkręcić w łajdackie metody.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.