Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radny pyta: Czy elbląski samorząd przegotowuje się do zmian?

12.06.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radny pyta: Czy elbląski samorząd przegotowuje się do zmian?
Fot. Archiwum redakcji
- 28 maja br. rząd przyjął przepisy w sprawie obowiązku segregacji śmieci przez mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych. Czy samorząd elbląski przygotowuje się do zmian i czy są rozpatrywane propozycje rozwiązań i ewentualnych kosztów? - pyta radny KO Antoni Czyżyk.
 
Radny Koalicji Obywatelskie zwrócił uwagę na to, że w przyjętej propozycji  chodzi o nowelizację  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. - Wprowadza ona rewolucyjne zmiany w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Mają one "przymusić" Polaków do segregacji odpadów. Wiemy, że dziś nie jest z tym najlepiej. Tymczasem unijne przepisy nakładają wymogi w tym zakresie - stwierdzi Antoni Czyżyk.
 
 
Wszyscy mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych tak jak dziś będą składać deklarację, na podstawie której gminy ustalą opłatę za wywóz śmieci, ale nie będzie już wyboru czy chce się segregować czy nie
 
- zaznaczył.
 
To nie jedyne zmiany. - Projekt zmienia również zasady odbierania odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, czyli m.in. biurowców, sklepów czy restauracji. Gminy tak jak dziś będą mogły podjąć decyzję czy chcą wywozić śmieci z niezamieszkałych nieruchomości - stwierdził Antoni Czyżyk. - Nowością jest jednak to, że właściciele będą składać oświadczenie czy chcą być objęci systemem komunalnym czy nie. Dzięki temu gminy będą mogły przeprowadzać przetargi bez uwzględnienia specyfikacji tych nieruchomości.
 
 
Czy samorząd elbląski przegotowuje się do tych zmian i czy są rozpatrywane propozycje rozwiązań i ewentualnych kosztów?
 
- pytał Antoni Czyżyk.
 
Co miał w tej kwestii do powiedzenia Prezydent Elbląga? - Podległe mi służby na bieżąco śledzą przebieg procesu legislacyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw – zapewniał Witold Wróblewski.
 
 
Pomimo, iż proces legislacyjny nie został zakończony, obecnie są szczegółowo analizowane zapisy projektu ustawy dotyczące zarówno wysokości stawek opłat jak i zasad prowadzenia przez mieszkańców selektywnej zbiórki odpadów komunalnych
 
– dodał Prezydent Elbląga.
 
Co wynika z przeprowadzonej analizy? - Zmiana Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spowoduje konieczność dostosowania obowiązującego prawa miejscowego w Elblągu do wymogów określonych w ustawie – stwierdził Witold Wróblewski. - W związku z tym przedłożę w terminie przewidzianym w przedmiotowej ustawie projekty uchwał, które zawierać będą propozycje rozwiązań organizacyjnych umożliwiających mieszkańcom i gminie wypełnianie nowych obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
 
Dotyczyć będą Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Elbląg, określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę, a także ustalenia stawek opłat i wzoru deklaracji o wysokości opłat.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ hg
  Środa, 12.06

  Jak się już przegotuje, to będzie przegotowany.

 2. 2
  +16
  ~ pytaj
  Środa, 12.06

  jak już sie pan przebudził panie radny to zapyta pan o ceny ciepła

 3. 3
  +16
  ~ czarek
  Środa, 12.06

  jaka żenada i ściema, ot Czyżyk musiał zaistnieć w mediach, paranoja jakaś

 4. 4
  +10
  ~ Zgnile jajo
  Środa, 12.06

  Hahahahaha fajna fota i tyle w temacie

 5. 5
  +14
  ~ Jest sens segregować, gdy ...?
  Środa, 12.06

  Wysłałem preziowi dzisiaj dzisiejsze fotki jak to są ładowane śmieci wszystkie razem do jednej śmieciary. Ciekawe czy odpowie na pytanie zawarte w poście na Facebooku i tu w tytule wpisu.

 6. 6
  +7
  ~ Czytelnik
  Środa, 12.06

  Nie trzeba przymuszać jak pisze się w artykule, wystarczy świadomość i nauka młodych pokoleń. Propagować i ułatwiać ludziom czynność segregacji odpadków. Nie wystarczy raz powiedzieć, działać.

 7. 7
  +11
  ~ de Funes się zna
  Środa, 12.06

  Znowu zapytał. Już tylko on został do zadawania pytań. Inni "radni" zrozumieli, że się ośmieszają i zamilkli. Antek Panaceum - to władza wykonawcza zajmuje się "śmieciami" a proces legislacyjny chyba znasz. Z "rozmów" o prądzie i śmieciach wynika, że podwyżki są znaczące i trzeba mieszkańca przygotować. Teraz jeszcze będzie trzecia "rozmowa" - Antek zapyta czy "prezydent" pije wodę (wodę) i czy wydala ścieki, bo jest zbyt tanio. Śmieszność i poziom rozmów najważniejszych osób w mieście poraża, ale oni są z siebie zadowoleni. Wy macie szukać i wdrażać rozwiązania łagodzące skutki kosztów życia w tej sypialni emerytów. Już nie mówię o przyzwoitości władzy, ale o elementarnym wstydzie człowieka. Przeczytajcie swoją "rozmowę" - poziom, wartość. Czy Antek też jest słupem? Mówili - najlepszy.

 8. 8
  +13
  ~ Mieszkanka
  Środa, 12.06

  Przebudził się i zapytał .Oj Antek

 9. 9
  +15
  ~ jan-49
  Środa, 12.06

  KROTKO MOWIAC SZYKUJA KOLEJNA PODWYZKE BO NAJLATWIEJ

 10. 10
  +14
  ~ gdzie jest edek ?
  Środa, 12.06

  Wystarczył Wróblewskiemu lans segregacyjny na placu, u edka w szkole i zielony tramwaj. Szuka głosów do senatu. Antek natomiast zepchnął edka na liście kalkulacyjnej na prezydenta po Wróblewskim.Napisano jasno co się dzieje z posegregowanymi przez mieszkańca odpadami, a za to jest odpowiedzialny wróblewski i antek. Oni są tak błyskotliwi, że donoszą na siebie. Jeszcze jeden zapyta drugiego o koszt pozyskania wody i utylizacji ścieków (prąd), koszt pozyskania ciepła i mamy komplet podwyżek. Lud wkurzony na Wróblewskiego wybierze go do senatu i będzie Witold Leonard senator, niczym koń Nerona. Taka uwaga - to samo piętro zajmują a rozmawiają za pośrednictwem "mediów" też pozostających "pod nadzorem" 3 piętra.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3189001083374