Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami Dni Recyklingu. „Chodzi o to, by jak najwięcej osób zachęcić do segregowania”

18.05.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami Dni Recyklingu. „Chodzi o to, by jak najwięcej osób zachęcić do segregowania”
Fot. Ryszard Biel
Po raz dwunasty w naszym mieście odbyły się Dni Recyklingu. Ekologiczny festyn dla mieszkańców Elbląga tradycyjnie został zorganizowany na Placu Jagiellończyka.
 
Dziś, 18 maja, między 10.00 a 15.00 elblążanie mogli zamienić odpady na rośliny. - Mieszkańcy coraz chętniej przychodzą. Tego rodzaju festyny są uzależnione od pogody, dlatego zdajemy sobie sprawę, że ilość osób jest od niej uzależniona – mówił Andrzej Lemanowicz, dyrektor ZUO.
 
 
Asortyment odpadów, którą przynoszą mieszkańcy z roku na rok się zmienia. Wiemy, że niektórzy szykują się na nasz festyn przez cały rok. Są osoby, które nie przynoszą kilkunastu nakrętek tylko worki. Nie jest łatwo wówczas przeliczyć każdą sztukę, ale przeliczamy to na kilogramy
 
– wyjaśnia Andrzej Lemanowicz.
 
 
Od ilości przyniesionych odpadów zależy ilość zdobytych punktów, za które później można otrzymać nagrody, w postaci np. drzewka. - Są grupy osób, które w ten sposób chcą pozyskać rośliny na jakiś skwer. Nie jest to wówczas jedna rodzina, a grupa mieszkańców, którzy zrzeszają się wspólnie i zbierają – opowiadał Andrzej Lemanowicz. - Te inicjatywy są coraz różniejsze. My staramy się premiować wszystkich chętnych, bo nam chodzi o to, by jak najwięcej osób zachęcić do segregowania.
 
 
Mamy pewne nawyki, a przepisy się zmieniają. Największy problem jest w blokach. W domkach jednorodzinnych łatwiej jest przekonać do segregacji niż mieszkańców blokowisk. W niewielkim lokalu nie dość, że trzeba trzymać osobne pojemniki, to jeszcze potem po kolei znosić je na dół, by je odróżniać. To jest pewna niedogodność, ale można sobie z nią poradzić. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą się starali segregować odpady. Łatwiej jest z dziećmi i młodzieżą, które w przedszkolach i szkołach wyrabiają sobie nawyki. To one często uczą rodziców, jak powinni postępować
 
– zauważył Andrzej Lemanowicz.
 
Dyrektor ZUO przyznał, że organizatorzy cieszą się, że festyn odwiedza coraz więcej młodszych mieszkańców naszego miasta. - Ten festyn w dużej mierze kierujemy do najmłodszych – dodał Andrzej Lemanowicz. - W czasie festynu staramy się zapraszać dzieci do nas, do zakładu, aby mogły z panią obejrzeć i zobaczyć, jak można przerabiać odpady, co można z nich wykonać. Najważniejsze jest to, by zdać sobie sprawę, że niektóre zbierane od mieszkańców odpady później jeszcze raz można przetworzyć, by nie produkować nowych.
 
Jakie odpady na festyn najczęściej przynoszą elblążanie? - Bardzo dużo jest nakrętek. Zbieranie nakrętek jest już tradycją w niektórych szkołach. Często przynoszone są baterie. Jedna osoba potrafi przynieść nie 10, a 100 czy 200 baterii. Często przynoszone są też opakowania szklane, papier – wymieniał Andrzej Lemanowicz.
 
Przygotowaniem festynu zajmuje się ok. 40 pracowników ZUO. - To są osoby, które przyjmują odpady, przeliczają je, ważą, odnoszę, odwożą do ZUO. Musimy także wcześniej przygotować i rozłożyć scenę – wymieniał Andrzej Lemanowicz. - Logistycznie jest to duże zadanie. Wierzymy jednak, że warto to robić, bo i mieszkańcy odczekują od nas takich inicjatyw i my widzimy, że to ma sens.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Dni Recyklingu ( zdjęć 52 )
Dodano: 2019-05-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ wii
  Sobota, 18.05

  Ja tam nie bywam, bo przyjedzie jakiś wścibski dziennikarzyna i robi ludziom zdjęcia. Później ludzie oglądają Cię i zastanawiają, np. skąd ta pani w czerwonym wzięła dwa worki puszek od piwa :-) ?

 2. 2
  +6
  pampi - ZAWADA
  Sobota, 18.05

  Dni Recyklingu idea , jak najbardziej słuszna , tyle że władze miejskie zniechęcają mieszkańców do takich działań . Czyli między innymi segregacji śmieci . Co zrobił Prezydent miasta ze swoimi radnymi wraz z PO po wygranych wyborach samorządowych ? W tym Panią Krystyną Urbaniak , Panem Missanem i Panem Turlejem z Okręgu wyborczego nr 1 ?? Podwyższyli koszty wywozu śmieci dla mieszkańców o 30 % . Prezydent zapowiedział , że to nie koniec . Segregacja.. miała zmniejszyć koszty i zachęcać do niej ..niestety , nie w Elblągu .

 3. 3
  +6
  ~ Mandela Truso
  Sobota, 18.05

  W Urzędzie Miejskim w Elblągu segregacja pracowników jest na wysokim poziomie od lat !!!

 4. 4
  +2
  ~ jakie to jest piękne
  Sobota, 18.05

  ~pampi - dzięki ci za dobre słowo. Chociaż ty, czyli jeden na 100 000, zauważyłeś co konkretnie "prezydent" zrobił - podwyższył koszt życia w mieście oceanicznym. Do tej pory klakierzy mówili tylko z dumą , że "dużo robi", co rozumie się samo przez się bo chłopina wielki jest. A wreszcie się okazuje, że wprowadza podwyżki komunalne, a to jest niezwykle ciężka i odpowiedzialna robota. A Flip z Flapem biegali po tym placu wymiany barterowej? Był fotograf, to powinni być i oni.

 5. 5
  0
  ~ Czytelnik
  Niedziela, 19.05

  Dobra inicjatywa, segregacja odpadów nadal niektórym rodakom wydaje się zbędna. To konieczność przy takiej ilości śmieci, lecz nasze mieszkania i osiedla nie zawsze spełniają warunki i dodatkowy wtorek czy pojemnik jest trudny do przechowywania. Wprowadzić skup opakowań szklanych i plastikowych powinno poprawić sytuację. Bo zbierać jest komu.

 6. 6
  +2
  ~ Teraz zala
  Niedziela, 19.05

  Trzeba było przy urnie myśleć wyborcy.

 7. 7
  +2
  ~ jan-49
  Niedziela, 19.05

  niewazne jak bedziecie segregowac smieci to i tak ceny pojda w gore zamiast w dol wyczuli ze na smieciach mozna zrobic niezly interes i samorzady beda jezdzic po mieszkancach jak po sterej kobyle i beda doic z kasy zaslaniajac sie ekologia

 8. 8
  +1
  ~ mama
  Poniedziałek, 20.05

  Inicjatywa sama w sobie super jednak organizacyjnie do bani. Na portelu pisało, że impreza będzie odbywać się do godz.15:00 jednak o 12 nie było już w czym wybierać (w sensie kwiatki, krzewy itp.). Dodatkowo fakt oszukiwania przy punktach okropny, nie wiem czy po znajomości czy jak, ale jeśli jedna Pani miała na kartce 500p. i na 2 to samo to ja nie wiem ile musiała tego sprzętu przywieźć, bo ja przywiozłam sporo a dostałam 70.. Wpisywali jak chcieli po prostu...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8683807849884