Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jak Jacek Protas ocenia swoją dotychczasową pracę w samorządzie?

10.11.2015, 07:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Jak Jacek Protas ocenia swoją dotychczasową pracę w samorządzie?

Jacek Protas przez osiem lat był marszałkiem naszego województwa, a w tym roku wybrano go na wicemarszałka. Ostatecznie jednak w październikowych wyborach samorządowych uzyskał dostateczną ilość głosów i zdobył jeden z ośmiu mandatów poselskich w okręgu elbląskim. Jego miejsce w Urzędzie Marszałkowskim zajmie Miron Sycz. Postanowiliśmy sprawdzić, jak Jacek Protas ocenia swoją dotychczasową pracę w samorządzie i jakie sprawy zostawił  do dokończenia.

Były już wicemarszałek podkreślił, że w ciągu ostatnich lat województwo warmińsko-mazurskie potrafiło pozyskiwać niemałe środki z Unii Europejskiej. - Potwierdzają to niezależne raporty, między innymi ostatnio pismo „Wspólnota” stwierdziło, że samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych na jednego mieszkańca - mówi Jacek Protas. - Jednak żeby osiągnąć taki wynik, najpierw trzeba było przeprowadzić trudne negocjacje poszczególnych programów z rządem i Brukselą, a później sprawnie zarządzać tymi miliardami, organizować konkursy, przyjmować wnioski, mieć pieczę nad tysiącami projektów i rozliczyć skrupulatnie każdy euro cent.

Zdaniem Jacka Protasa nasze województwo na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniło się nie do poznania pod względem infrastrukturalnym. - Szczególnie widać to właśnie w zachodniej części województwa.  Szlak S-7 i przebudowane drogi wojewódzkie zasadniczo poprawiły skomunikowanie regionu i atrakcyjność inwestycyjną regionu.  Ten proces musimy jednak dokończyć, stąd już rozpoczęte lub zaplanowane  kolejne inwestycje - przyznaje poseł.

Kampania wyborcza nie wstrzymała dotychczasowej pracy, jaką wykonywał ówczesny wicemarszałek. 

Ostatnie tygodnie, czyli czas kampanii  parlamentarnej, zbiegły się finalizacją wielu przedsięwzięć, ważnych spraw dla regionu i Elbląga, o które zabiegaliśmy jako samorząd województwa. Jeszcze w październiku podpisany został kontrakt na budowę S-7 z Elbląga do Gdańska, a to z kolei oznacza, że w całości realizujemy plan, który założyliśmy sobie wspólnie z rządem  w kontrakcie terytorialnym, czyli przebudowy całej  „siódemki” w regionie. Zatwierdziliśmy też program przebudowy dróg wojewódzkich, który zakłada poprawę skomunikowania Elbląga i Braniewa trasą nr 504

- wymieniał Jacek Protas.

Niemałe zmiany zostały dokonane także w innym zakresie. -  Ostatnie lata to też czas nadrabiania dziesięcioleci zaniedbań w infrastrukturze wodnej, tak ważnej dla Elbląga. Kluczowym projektem turystycznym, ale i gospodarczym, dla całego subregionu jest zakończona w tym roku rewitalizacja Kanału Elbląskiego. Dobrze zarządzany i promowany szlak Kanału ma szansę stać się sztandarowym produktem turystycznym nie tylko regionu, ale całej północnej Polski - zaznaczył Jacek Protas.

Województwo warmińsko-mazurskie wraz z województwem pomorskim wspólnie prowadziło projekt „Pętla Żuławska”. - Dzięki temu powstały nowe przystanie oraz porty. Projekt ten powinien nas dopingować do dalszych działań „ożywiających” i promujących ten akwen - zauważył Jacek Protas. - Pamiętać trzeba też o wielkich inwestycjach  przeciwpowodziowych prowadzonych od lat na Żuławach. Chciałem podkreślić, że w te wszystkie działania aktywnie włączał się i inspirował Jerzy Wcisła, jako ekspert w tych dziedzinach.  Myślę, że w parlamencie będziemy nadal wspólnie zajmować się tymi tematami.

Jak wyglądały ostatnie miesiące pracy Jacka Protasa w samorządzie? - Były  bardzo aktywne. Między innymi podsumowaliśmy wydatki w regionalnym programie operacyjnym i gospodarowaliśmy oszczędnościami, tak aby żadne euro przyznane regionowi nie wróciło do Brukseli. Z dodatkowego wsparcia skorzystał między innymi Elbląg, który otrzymał  9 mln zł refundacji za przebudowę drogi nr 504 - mówił Jacek Protas.

Udało się zakończyć m.in. projekt autostrady rowerowej Green Velo.

Myślę, że zadaniem dla nowego zarządu będzie odpowiednia promocja szlaku, który tylko w regionie ma ponad 400 km i stanie się kolejnym sztandarowym produktem turystycznym. Co najistotniejsze trasa rozpoczyna się Elblągu i tu będzie skoncentrowany ruch osób, które będą chciałby przejechać Green Velo w całości lub w części. Myślę, że zwłaszcza odcinki po wałach przeciwpowodziowych wzdłuż Zalewu stanowić będą wielki magnes dla amatorów aktywnego wypoczynku

- opowiada Jacek Protas.

Poseł nie szczędził ciepłych słów elbląskiej uczelni. - Osobiście cieszy mnie także sukces PWSZ w Elblągu, który stał się w ostatnich tygodniach liderem dużego ogólnopolskiego projektu skupiającego 30 uczelni zawodowych z całej Polski - zaznaczył. - Wspieraliśmy jako samorząd województwa to przedsięwzięcie wpisując je jeszcze w zeszłym roku do kontraktu terytorialnego, negocjowanego z rządem. Dziś wiemy, że uczelnia zarządzać będzie pulą ponad 130 mln złotych. To wielka szansa dla PWSZ i całego środowiska naukowego Elbląga.

O tym jednak, czy z przejęciem stanowiska Miron Sycz przejmie również sprawy, jakie podlegały Jackowi Protasowi jeszcze nie wiadomo. - Dokładny podział kompetencji w zarządzie województwa powinniśmy poznać już na początku przyszłego tygodnia. Wtedy będę wiedział, czy większość spraw, którymi zajmowałem się do niedawna, obejmie wicemarszałek Miron Sycz, czy też nastąpią  zmiany kompetencyjne w koalicji - wyjaśnił Jacek Protas.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ pil
  Wtorek, 10.11

  a po co ten znak zapytania w tytule?

 2. 2
  +19
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 10.11

  Onanizm a miłość to dwie różne sprawy jednak nic co ludzkie nie jest nam obce prawda? Nie musi tego pisać żadne niezależne pismo! Cytuję „Wspólnota” stwierdziło, że samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych na jednego mieszkańca - mówi Jacek Protas. Co innego statystyka, a co innego realia i efektywność. Prawdą jest również że niemała część środków została wydana zbyt pochopnie i bez sensu na Warmi-Mazurach. Zimne Termy, Lotnisko w Szymanach, na hodowle węgorza i mnóstwo innych.....Pewnie mogło być gorzej ale mogłoby być dużo lepiej tak więc bez przesady Protas i więcej pokory! A gdzie są obiecywane środki na rozbudowę np. "Światowida"?!

 3. 3
  +22
  ~ Yataman
  Wtorek, 10.11

  Protas szkoda, że nie dodałeś, że dzięki środkom z "dużej wioski" "miasteczka" Olsztyn staje się stolicom War-Mazur z linia tramwajową za ponda 300 mln....Co do wymienionych inwestycji jak wydanie kasiorki na kanał, pętlę wszystko ok ale jakie ma to przełożenie na poziom życia mieszkańców Elbląga, Tolkmicka , Nowakowa? Dla waszych statystyk i tego, że przy tych projektach zarabialiście pieniądze i mieliście prace nic więcej nie wynika....

 4. 4
  +21
  ~ wniosek
  Wtorek, 10.11

  Człowieku miej honor i w Elblągu się nie pokazuj, nic, a nic dla Naszego Miasta człowieku nie zrobiłeś.Olsztyn i Elbląg to dwa równorzędne miasta, no ale nie w podziale środków.Olsztyn ma tylko 22% zadłużenia przy wielomilionowych inwestycjach. Nam tylko ochłapy się dostały, bo basen mógł być w Elblągu wybudowany w lepszym standardzie no ale trzeba było Nam zabrać . Skąd te głosy z Elbląga, nie rozumiem.W Lidzbarku Warmińskim termy wybudowane z wielkim rozmachem, nawet trzeba będzie dopłacać z 800 tys. rocznie, czyim kosztem?

 5. 5
  +13
  ~ realista
  Wtorek, 10.11

  Mnie dziwi i wkurza zarazem jedna sprawa. Elblazanie glosuja wbrew zdrowemu rozsadkowi - widocznie to jest materia do łatwej manipulacji. Bo jak zrozumiec ten feneomen w miescie o takim bezrobociu, gdzie nie zyje sie dobrze. Miescie, ktore na transformacji ustrojowej i "złotej wolnosci" ostatnich 25 lat wyszlo jak zablocki na mydle, gdzie wladze wojewodzki z panem protasem na czele grabia tylko do siebie. A fakty sa takie: wybory 5"2015 - B. Komorowski 60% poparcia (jeden z najlepszych wynikow w Polsce", wybory 10"2015 PO-30%, w tym pan Prostas ponad 18tys glosow! Jak to wytlumaczyc-moze sydnrom sztokholmski?

 6. 6
  +12
  ~ mius
  Wtorek, 10.11

  I ja chciałem dodać komentarz, ale szkoda mi po prostu czasu na komentowanie pracy tego człowieka...

 7. 7
  +10
  ~ JesusAlvaro
  Wtorek, 10.11

  Panie Jacku, jak tam woda w najdroższym basenie Europy?;)

 8. 8
  --17
  ~ elblążamie
  Wtorek, 10.11

  Panie Marszałku, dziękujemy za Pana zaangażowanie w sprawy naszego regionu. Pomyślności w sejmie. Proszę nie zapominać o Elblągu, ma Pan tu przyjaciół, którzy nie siedzą przed komputerami, ale rzetelnie pracują. Pozdrawiamy

 9. 9
  +15
  ~ żarty i żenada
  Wtorek, 10.11

  Dzięki niemu Elbląg został zdegradowany.Krótka pamięć co???ile kasy dał olsztynowi a ile Elblągowi????HJWD-KRÓTKO!!!!!!Lotnisko w Szymanach będzie non stop dotowane bo nie zarobi na swoje utrzymanie i to dzięki J.P.Wszystkimi tymi co będą straty powinien się zając PIS i Prokuratura.

 10. 10
  +13
  ~ Elbląg do Pomorza
  Wtorek, 10.11

  Jakie nasze województwo???Chyba olsztyn okupant Elbląga to by było uczciwe nazewnictwo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92167806625366