Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Po interwencji Malinowskiego Szpital Miejski może ubiegać się o większe dofinansowanie?

23.05.2014, 07:00:11 Rozmiar tekstu: A A A
Po interwencji Malinowskiego Szpital Miejski może ubiegać się o większe dofinansowanie?

Niedawno pisaliśmy o prośbie z jaką zwrócił się Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej,  Sławomir W. Malinowski,  do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacka Protasa. Chodziło o wyjaśnienie sytuacji, dlaczego w poprzednim rozdaniu środków EFPR, w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013, szpitale specjalistyczne (tzw. marszałkowskie) mogły ubiegać się o środki w wysokości ponad 134 tys. zł, gdy na wszystkie szpitale powiatowe, w tym na Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu, została przeznaczona kwota niewiele ponad  17 tys. zł. Okazuję się, że środki zostaną zwiększone.

Przypomnijmy, że wiceprzewodniczący RM  pismo do Marszałka wysłał 3 kwietnia br. W odpowiedzi, 25 kwietnia, otrzymał wyjaśnienie, że Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 8 kwietnia przyjął projekt RPO WiM na lata 2014-2020, który następnie został skierowany do negocjacji z Komisją Europejską. - Obecne zapisy Programu w osi priorytetowej (...) zakładają, że wspierane będą m.in. projekty podwyższające standardy zarówno obiektów ochrony zdrowia jak i wyposażenia medycznego, ze szczególnym uwzględnieniem usług specjalistycznych - czytamy w piśmie skierowanym do Sławomira W. Malinowskiego. - Dofinansowania będą mogły otrzymać samodzielne publiczne  Zakłady Opieki Zdrowotnej (tj. działające w publicznym systemie ochrony zdrowia), w tym szpitale powiatowe, o ile będą spełniać warunki określone dla ww. priorytetu inwestycyjnego.

Zarząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego zapewnił jednak, że zostanie zwiększona alokacja na ten rodzaj wsparcia. - Należy mieć na uwadze, że Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego nie ma pełnej swobody w rozdysponowaniu środków pomiędzy poszczególne cele tematyczne i priorytety Programu. W dużej mierze jest  to bowiem uzależnione od wytycznych Komisji Europejskiej. (...) Polska zobowiązuje się do zachowania minimalnych poziomów koncentracji tematycznej wynikających z rozporządzeń unijnych tj. min. 50 proc. alokacji musi zostać przeznaczona na badania i innowacyjność, technologie informacyjno- komunikacyjne (TIK), w tym e-usługi, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarkę nisko emisyjną - wyjaśnia Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Pozostaje do rozdysponowania jedynie ok. 40 proc. alokacji przeznaczonej na Program na pozostałe, równie istotne obszary wsparcia, tj. infrastruktura transportowa (...) czy kulturę i dziedzictwo kulturowe. Stąd konieczność podejmowania często trudnych wyborów strategicznych.

Jakie problemy dostrzega Wiceprzewodniczący RM? - W aktualnym projekcie ponownie zakłada się preferowanie szpitali specjalistycznych. Takie założenia budziły mój wielki niepokój. Nie widzę zasadności w proponowanej dystrybucji środków przeznaczonych na infrastrukturę zdrowotną i społeczną - mówi Sławomir W. Malinowski. - Mój sprzeciw budzi także redukcja środków planowanych na ochronę zdrowia na lata 2014-2020. Z poziomu 40 milionów Euro przeznaczonych na ochronę zdrowia w latach 2007-2013 planuje się spadek do 25 milionów Euro na lata 2014-2020. Założenia te, tym większy budzą sprzeciw, że na tzw. „e-usługę”  założono w RPO WiM na lata 2014-2020 kwotę aż 70 milionów Euro! Prawie trzykrotnie więcej niż na ochronę zdrowia!

Czy przesłana odpowiedź rozwiewa wszelkie wątpliwości Wiceprzewodniczącego RM? - Rozumiem, że Zarząd Województwa nie ma pełnej swobody w dysponowaniu środkami unijnymi. Musi się poruszać w ramach zakreślonych przez Komisję Europejską.  W całej odpowiedzi Marszałka Jacka Protasa na szczególną uwagę zasługuje fragment jednego zdania w którym stwierdza: „ w stosunku do przedłożonego do konsultacji społecznych projektu RPO WiM 2014-2020, mając świadomość potrzeb regionu w tej płaszczyźnie, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął decyzję o zwiększeniu alokacji na ten obszar wsparcia”. Mowa o projektach podwyższających standardy zarówno obiektów ochrony zdrowia, jak i wyposażenia medycznego. To dobra wiadomość. Okazało się bowiem, że nawet w sytuacji, gdy Zarząd Województwa nie ma pełnej swobody w rozdysponowaniu środków można lepiej wydać unijne dotacje - podkreśla Sławomir W. Malinowski. - Stało się tak po negatywnych opiniach, w tym także dyrektorów szpitali powiatowych, do przyjętego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego. Tym samym i Szpital Miejski w Elblągu będzie mógł się ubiegać o większe wsparcie finansowe, a przez to lepiej dbać o zdrowie elblążan.

Po przeczytaniu pisma Sławomir W. Malinowski zwrócił uwagę na jego formę. - Jako przedstawiciel władzy samorządowej Marszałek powinien zwracać baczniejszą uwagę na język pism, które przygotowują jego urzędnicy. Przeraża bowiem słowotok i urzędnicza nowomowa. Aż roi się od wszelkiego rodzaju: „w tej płaszczyźnie”,  „cele tematyczne”,  „wymiary tematyczne”, „koncentracja tematyczna”,  „w kontekście”. Można prościej, przejrzyściej, po prostu - piękniej po polsku - stwierdza Sławomir W. Malinowski.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ urnochyód
  Piątek, 23.05

  Co za idiotyczny tytuł?

 2. 2
  +10
  ~ spokoo
  Piątek, 23.05

  wystarczy popatrzeć na buziulka pana marszałka i juz widomo jakiego rodzaju "alokację, du...cję" i inny słowotok ten pan preferuje, jaki pan taki kram, mam nadzieje, że PO w Elblągu nie dostanie ani jednego głosu, apeluje do pani Marysi aby też nie głosowała na ludzi niszczących to miasto a potem przyłażących żebrać o głosy, won hołoto do Lidzbarka Warmińskiego, tam dawaliście miliony to tam liczcie na głosy

 3. 3
  +1
  ~ miszmasz
  Piątek, 23.05

  Jak moc jaka siła, jak zaczarowana różdźka- wystarczyła interwencja i już będą pieniądze. Do czego to doszło, że nie może być to załatwione "po cichu" a nie od razu foto w parę , kto występował, a kto ma dać. To niepoważne, bo przecież chodzi o życie ludzkie i albo na to są pieniądze, albo ich niema. Takie wyczekiwanie, ze akurat przed wyborami to za to będą głosy to dla mnie, poza marginesem.

 4. 4
  +7
  ~ miszmasz
  Piątek, 23.05

  Ja w to nie wierze ,że pan Marszałek coś da, po przecież będa musieli dopłacać rocznie 800 tys. do zimnych term w Lidzbarku Warmińskim, a jeszcze nie wiadomo jak zakończy sie sprawa, i czy nie będa musieli zwracać pieniędzy unijnych, a to kwoty milionowe http://biznes.onet.pl/absurdalne-inwestycje-za-unijne-pieniadze,18490,5634879,1,news-detal

 5. 5
  +9
  ~ szkoda czasu
  Piątek, 23.05

  Od Obecnego Marszałka to Elbląg dostawał resztki wszystkiego i dostaje Panie M.S.szkoda czasu.Jedyna szansa to następne wybory i wymiana Marszała-NATYCHMIASTOWA.Jego motto wszystko na olsztyn i mazury i tak jest każdego dnia.Za mało było ,to jeszcze przyjmował Premiera RP zamiast wybrany Prezydent Elbląga Pan Wilk.WSTYD I KPINY z nas Elblążan a ubiegał sie o poparcie u Elblążan.

 6. 6
  +9
  ~ zamalować
  Piątek, 23.05

  Przestańcie pokazywac tego człowieka po prawej stronie bo niedobrze sie robi.

 7. 7
  +7
  ~ Ciemny lud kupi....
  Piątek, 23.05

  Ktoś uważa, że jesteśmy na bakier z inteligencją. Pan Wiceprzewodniczący pisze do Marszałka województwa , gdzie wicemarszałkiem jest szef komitetu wyborczego Pana Wiceprzewodniczącego- Witold Wróblewski. Pewnie o tym nie wiedział. I oto pieniądze się znajdą, a publika uwierzy w nadzwyczajną siłę przekonywania Pana S.M. Takich chwytów juz się łapiecie, aby zaciemnić obraz.

 8. 8
  --7
  ~ jest OK
  Piątek, 23.05

  Akurat Marszałek wiele dobrego zrobił dla Elbląga. I co ważne niczego konkretnego nie można mu zarzucić.

 9. 9
  0
  ~ podbudowana
  Poniedziałek, 26.05

  Jestem podbudowana. Wreszcie ktoś zwrócił uwagę na język jakim posługują się wysocy notable. Powinni być wzorem a są powielaczem błędów i najgorszego stylu. Czytałam kilka dni temu na elblag.net fragment odpowiedzi Marszałka Protasa. Potworek językowy. Podobno Marszałek jest nauczycielem z zawodu. Wstyd Panie Marszałku. Wstyd!

 10. 10
  0
  ~ podbudowana
  Poniedziałek, 26.05

  Wreszcie ktoś zwrócił uwagę na język jakim posługują się notable. Powinni być wzorem a są kalką błędów i najgorszego stylu. Kilka dni temu na elblag.net przeczytałam fragment odpowiedzi Marszałka Protasa. Szkoda, że info go nie zamieściło. Zgroza. A podobno Marszałek z zawodu jest nauczycielem. To jeszcze większy wstyd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.