Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Czy "taśmy Wilka" są autentyczne? Prezydent zapłacił za ich ekspertyzę

03.03.2014, 11:17:10 Rozmiar tekstu: A A A
Czy "taśmy Wilka" są autentyczne? Prezydent zapłacił za ich ekspertyzę

Mediacje prezydenta miasta Jerzego Wilka i radnej PO Marii Koseckiej ws. tzw. "taśm Wilka" zakończyły się fiaskiem. Zaś prezydent złożył wniosek o przebadanie nagrania, które zostało przedłożone jako dowód w sprawie, pod kątem jego autentyczności. Warunkiem dopuszczenia dowodu było wpłacenie zaliczki na poczet tej ekspertyzy w wysokości 2 tys. zł, którą prezydent uiścił. Biegły ma miesiąc na przygotowanie opinii w tej sprawie.

W czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej na jednym z portali internetowych pojawiło się nagranie, na którym został zarejestrowany głos Jerzego Wilka, ówczesnego kandydata na fotel prezydenta startującego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Na nagraniu obecny prezydent miasta wypowiedział się m.in o radnej PO Marii Koseckiej używając słów, które ją uraziły.

Radna w tej sprawie wystąpiła na drogę sądową, domagając się przeprosin od prezydenta i 5 tysięcy złotych przekazanych na cele społeczne. Podczas pierwszej rozprawy elbląski sąd wysłuchał zeznań jednego ze świadków i skierował sprawę do mediacji, które jednak nie przyniosły oczekiwanego skutku. Do porozumienia nie doszło. Reprezentujący prezydenta Jerzego Wilka mecenas Paweł Markiewicz twierdził, że z punktu widzenia strony pozwanej nagranie, które zostało zaprezentowane jest nieoryginalne - Jerzy Wilk ma niewiele wspólnego z ostateczną treścią tych wypowiedzi, które zostały zaprezentowane. Nie może ponosić odpowiedzialności za materiał, który został skompilowany z kilku wypowiedzi i przemieszany - argumentował mecenas Markiewicz.

Koniec końców w tej sprawie głos ma zabrać jeszcze biegły powołany do wykonania ekspertyzy, która ma ustalić prawdziwość tych taśm - Ta sprawa została już skierowana do opiniowania - wskazuje sędzia Dorota Zientara, rzecznik sądu okręgowego w Elblągu. - Postanowienie zostało wydane 11 lutego i wskazuje na to, że postanowiono dopuścić dowód z opinii biura ekspertyz kryminalistycznych Wiesław Graban w Toruniu na okoliczność ustalenia autentyczności nagrania, zawierającego opisane w pozwie wypowiedzi pozwanego na temat powódki, w tym w szczególności, czy zapis dźwiękowy zaoferowany przez powódkę na płycie CD stanowiący załącznik pozwu jest oryginalnym i autentycznym zapisem wypowiedzi pozwanego, czy ma charakter ciągły, czy ewentualnie zawiera przerwy i magnifikacje w wypowiedzi pozwanego świadczące o ingerencji osób trzecich w tę wypowiedź.

Powyższa opinia to bardzo różny koszt. Czasami kilkaset, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej chwili trudno mówić jednak o końcowej kwocie za przygotowanie ekspertyzy - Ta będzie znana dopiero po wystawieniu rachunku przez biegłego - wskazuje sędzia Zientara.

Wiemy natomiast, że prezydent Jerzy Wilk wpłacił zaliczkę na poczet tej ekspertyzy w kwocie 2 tys. zł. Postanowienie w sprawie zostało wydane 11 lutego. Biegły ma miesiąc na przygotowanie opinii.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 21

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ szczotki klepać a nie za politykę się brać
  Poniedziałek, 03.03

  niech zapłaci parę tysiaków to nie będzie klepać głupot, trzeba walczyć o dobre imię...popieram

 2. 2
  +9
  ~ elblązanin
  Poniedziałek, 03.03

  ta kobieta powinna pozwać tego co to opublikował ,chociaż wszyscy widzą że ta kobietajest.. jak było na taśmach......... prawda moze być sądzona????????????????????

 3. 3
  +6
  ~ elblązanin
  Poniedziałek, 03.03

  powołać eksperta czy ta kobieta jest taka jak było na taśmach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. 4
  +11
  ~ xyz
  Poniedziałek, 03.03

  a nie powinien zapłacić pozywający?

 5. 5
  +9
  ~ klamcy z PO-PiS
  Poniedziałek, 03.03

  Nie wiem co ta kobieta chce? ? Przecież jedyny I słuszny płemieł stwierdził że w prywatnych rozmowach są dopuszczalne takie rzeczy. ..."jak to on określił ? luźne stwierdzenia"

 6. 6
  +5
  ~ kompleksom stop
  Poniedziałek, 03.03

  Osoby pełne kompleksów zwykle szukają winnych swego złego samopoczucia. Ja bym nikogo nie pozwał, gadaj sobie zdrów. Miałbym to koło pióra.

 7. 7
  +6
  ~ leks
  Poniedziałek, 03.03

  Ten proces to jakaś kpina. Sądy w Polsce nie mają się czym zajmować? Nagranie powstało z naruszeniem prawa. A sędzia za nasze pieniądze będzie przez rok to ustalał, po czym umorzy postępowanie, bo takaj jest praktyka w kraju.

 8. 8
  +8
  ~ niedobrzemi
  Poniedziałek, 03.03

  Ociemniali ludzie jesteście i zabobonni! Leżeć krzyżem pod gabinetem Szefa! Może soceni waszą lojalność!

 9. 9
  +7
  ~ waclawe
  Poniedziałek, 03.03

  Do niedobrzemi. Tak, doceni! Kopnie w d... jak znów dojdzie do władzy. C............... nic dobrego sobą nie reprezentuje. Taśmy pokazały, jak powinien wysławaiać się prezydent, paranoja.

 10. 10
  +4
  ~ yataman
  Poniedziałek, 03.03

  boze drogi, czym te nieroby sie zajmuja? nie ma wazniejszych spraw dla miasta i regionu? Marysia i wilk musza zostac pogonieni w wyborach, w elblaskim ratuszy nie ma miejsca na takie cyrki jakie oni wyprawiaja!!! pół miasta rozkopane, nikt nad tym nie panuje, totalny haos organizacyjny, tramwaje to stare złomy, młodzi ludzie uciekaja z tego miasta zaraz po skonczeniu liceum, w mosirze burdel, w ZKMie syf, dziki chodza po osiedlach, w miescie szaleje bezrobocie a tych dwoje lata po sadach przez jakies glupie nagranie?? wstydu nie maja!!!! wzywam wilka i marysie do odejscia z ratusza! odejdzcie i wstydu oszczedzcie!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3944919109344