Środa, 27.05.2020, Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jarosław Kaczyński: Elblążanie dali całej Polsce przykład, że można powiedzieć „nie” bardzo złej i bardzo aroganckiej władzy

20.06.2013, 20:30:56 Rozmiar tekstu: A A A
Jarosław Kaczyński: Elblążanie dali całej Polsce przykład, że można powiedzieć „nie” bardzo złej i bardzo aroganckiej władzy
fot. Monika Skowrońska

Dziś, 20 czerwca, w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości lider tej partii udzielał wywiadów do kilku lokalnych i krajowych mediów. I nam udało się porozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim.

PiS ma szansę przejąć władzę w Elblągu. Pojawienie się Pana w naszym mieście ma dać jasny sygnał, że dla PiS-u są to ważne wybory?


Dla wszystkich są to bardzo ważne wybory. Poza tym jestem związany w Elblągiem od 24 lat. Także moja obecność tutaj nie jest niczym nadzwyczajnym. Byłem tutaj 100 razy, jak nie więcej.

Podczas wywiadu dla info.elblag.pl, w październiku ubiegłego roku, przekop przez Mierzeję Wiślaną wymienił Pan jako sposób na reanimację elbląskiej gospodarki. Dlaczego przekop jest tak ważny i jak bardzo realne jest, by do tego przekopu doszło?

Bo port jest ważny. Nie sam przekop jest ważny tylko ważne jest to, że można tutaj rozwinąć port, taki czwarty polski port, a to bardzo ożywi gospodarkę i to nie tylko w zakresie gospodarki morskiej, przeładunków, ale także w innych zakresach. To też będzie kierowało w kierunku transportu towarów, także spoza Polski.

Gdzie znaleźć pieniądze na taką inwestycję?

A skąd znaleziono pieniądze na przykład na to, żeby budować stadiony, które teraz stoją, do których trzeba dopłacać?

Dla chcącego nie ma nic trudnego?

Oczywiście. Tym bardziej, że to nie są żadne gigantyczne pieniądze.

Radosław Sikorski mówił o ok. 1 mld zł.

Miliard złotych to tylko metodą Platformy Obywatelskiej. Myśmy obliczali to na 420 mln zł. Jest inflacja to niech będzie 600 mln zł. Ale to nie na takiej zasadzie, że pan, którego firma będzie przekopywać, będzie dzwonił do żony i mówił ile jej mieszkań kupił w Barcelonie.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej niedawno w Elbląskim Parku Technologicznym, Radosław Sikorski powiedział, że samorząd mógłby te pieniądze wydać z zupełnie inny, lepszy sposób.

Pan Sikorski szuka dziury w całym. Przecież ten plan (przekopu Mierzei Wiślanej – przyp. red.) był już gotowy ze wszystkimi szczegółami. Były też obliczenia, ile przyniesie miastu, jak to będzie funkcjonowało. A oni to zatrzymali. W tej chwili musi się jakoś z tego tłumaczyć, bo mogło to już być zrobione. Wtedy sytuacja w Elblągu byłaby w istotny sposób lepsza niż jest. A tak to jest permanentny kryzys od dwudziestu paru lat.

Wątek rozwoju elbląskiego portu i stworzenie z niego czwartego portu RP jest podnoszone prawie na każdej konferencji PiS-u. Jest to główne hasło kampanii Jerzego Wilka. Proszę powiedzieć, dlaczego na plakacie promującym hasło "Elbląg IV port RP" znalazł się port, ale gdański?

Bo jakiś port się musiał znaleźć.

A nasz, elbląski nie mógł?

Chodzi o to, że elbląski port to jest w tej chwili 140 tys. ton przeładunku, a nam nie o taki port chodzi, tylko o port dla żeglugi kabotażowej, a więc musiał to być port wielokrotnie większy.

Czyli chodziło o to, żeby zilustrować to do czego chcecie dążyć?

No właśnie, do czego się dąży.

Obecnie o tym, co dzieje się na elbląskiej scenie politycznej mówi cała Polska. Jak Pan osobiście ocenia to, co się u nas dzieje?

Dziesięciu kandydatów to można powiedzieć obfitość naprawdę spora. W tym jest kilku liczących się. Życie polityczne Elbląga znam i obserwuje od dwudziestu kilku lat. Bardzo się ożywiło. Elblążanie dali całej Polsce przykład, że można powiedzieć „nie” bardzo złej i bardzo aroganckiej władzy. Przechodzi to do dobrej historii tego miasta i w jakimś sensie do historii Polski.

Jak Pan myśl, kto się znajdzie w drugiej turze, która wydaje się być nieunikniona?

Ja przeczę, że jest nieunikniona, ponieważ w drugiej turze będzie sojusz wszystkich sił starego porządku przeciw nam. Musimy walczyć o to, by to się rozstrzygnęło w pierwszej turze, bo inaczej to będziemy mieli szeroki sojusz wszystkich, którzy chcą ten stary układ zachować, a my go chcemy zmienić, będą z nami walczyli. Wiem, że wyniki sondaży niby na to nie wskazują, ale nie takie rzeczy się zdarzały. Trzeba liczyć na to.

Dziękuję za rozmowę.

 

Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawiała

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 15

%53.3 %46.7


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ mundek
  Czwartek, 20.06

  przygotować kamery dzisiaj będzie szalał na starym mieście kolejny pisuar

 2. 2
  +3
  ~ za przekopem !!!
  Czwartek, 20.06

  Brawo PiS, brawo Panie Kaczyński. Konkretny i merytoryczny wywiad. Tylko PiS, i Pan Kaczyński jak nikt inny znają problem(y) Elbląga i tego regionu. Przekop Kanału przez Mierzeję Wiślaną to rzecz naprawdę bardzo ważna i priorytetowa inwestycja dla Elbląga i regionu, niestety rząd PO po dojściu do władzy w 2007 r. tą inwestycję wstrzymał. Radziłbym wszystkim wyborcom, którzy pójdą w niedzielę do urn, aby to mieć na uwadze i tym państwu z PO już podziękować. Prawda jest taka, że gdyby PiS nadal, dalej rządził przekop byłby już faktem, a tak przekop został wstrzymany, temat ucichł i nic się w tej sprawie obecnie nie dzieje.

 3. 3
  0
  ~ PIS live....
  Czwartek, 20.06

  PiS live..... Propozycja, aby prezes TVP został zdymisjonowany za emisję niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", jest równie absurdalna, jak na przykład apel, aby prawie cztery miliony Polaków, którzy oglądali ten serial, podało się do dymisji ze swojej polskości - tak żądanie klubu PiS, by prezes telewizji publicznej podał się do dymisji skomentował rzecznik TVP Jacek Rakowiecki..... ROSJA - odwieczny WRÓG, Niemcy - odwieczny WRÓG. Idiotyczne hasła PRZEKOPU itd. A w KALININGRADZIE aż się roi od firm niemieckich, francuskich, szwedzkich i fińskich.... A może ten mały prezesik coś powie dzisiaj w Elblągu na temat współpracy z naszym sąsiadami z Obwodu Kaliningradzkiego, z Rosją ? Mały prezesik nie wie nawet, że kasę na stadiony na EU-2012 dała UEFA. Litości!

 4. 4
  --2
  ~ bezpartyjny
  Czwartek, 20.06

  zagłosuję na PO i Panią Gelert. WSZYSCY pozostali kandydaci opowiadają takie głupoty, że słuchać niemiło: darmowa komunikacja miejska, obniżka czynszów o 50% a teraz GŁÓWNY OBIECYWACZ który wybudował już w Polsce 3 000 000 obiecał, że przekopie mierzeje i spowoduje że w Elblągu bezrobocie będzie w skali 0%. A to Platforma obniżyła ceny gazu, które za rządów pisu z powodu polityki konfrontacji- Putin podniósł niebotycznie a to Platforma obniża od 1 lipca ceny energii elektrycznej. To Tusk ograł Unię Europejską na 530 miliardów złotych dla Polski. To Tusk chce odciąć partie polityczne od dotacji. pis się nie zgodzi nigdy na to. Za co Hoffman balowałby nawalony na elbląskiej starówce ?! Głosuje na PO ! Moi znajomi też !!!

 5. 5
  +33
  ~ o żesz ty.....
  Czwartek, 20.06

  ten z metra cięty amator kotów już wybudował trzy miliony mieszkań i stworzył 1 200 000 miejsc pracy, przekopie mierzeje - chyba we dwóch z Antkiem - łopatami a i zredukuje do 0 bezrobocie w mieście. JAKIM TRZEBA BYĆ IDIOTĄ ŻEBY ZAGŁOSOWAĆ NA TAKIEGO TYPA, KTÓRY TAKIE ANDRONY OPOWIADA ? JARUŚ - PÓJDŹ NAKURS I ZRÓB SOBIE PRAWO JAZDY , ZNAJDŹ SOBIE DZIEWCZYNĘ I ODEJDŹ Z POLITYKI !!!

 6. 6
  +20
  ~ normal
  Czwartek, 20.06

  ludzie nie znam nikogo w mieście, kto uważa, ze miasto nie powinno mieć swobodnego dostępu do morza, bo to jest oczywiste, że każdy dosłownie kazdy chce przekopu, wytłumaczcie mi, kto na forach wypisuje te teksty, ze Elbląg nie powinien miec dostępu do Bałtyku? kto to pisze? jak myślicie? na pewno nikt z Elblaga bo nikt nie jest przeciez głupi i nie szkodził swojemu miastu, więc kto wypisuje pierolutki, że swobodny dostęp do Bałtyku szkodzi miastu? no pisarze podpiszcie się z imienia i nazwiska, będizecie kanałami przemieszczać się po mieście, bo przez takich debili ludzie jak wy ludzie tu nie mają pracy a miasto dosłownie znika z mapy

 7. 7
  +2
  ~ Kot
  Czwartek, 20.06

  Kacze opowieści .

 8. 8
  --13
  ~ ares
  Czwartek, 20.06

  można pisać i mówić co się chce ale dzięki tym POparańcom PIS dojdzie do władzy :-(( i za to całe PO powinno zostać zlinczowane, a kandydaci do prezydentury ukryć się głęboko i dać o sobie zapomnieć!!! bo walczyć już nie ma o co!! a ci co zagłosują na nich to muszą być skończeni deb.......e!!! Przez nich te palikoty i PIS dojdzie do władzy!!!

 9. 9
  +2
  ~ kek
  Czwartek, 20.06

  Prezydent Elbląga taki może mieć wpływ na przekop Mierzei jak Obama na przekop w Chinach. Ale to jest PiS, wciskajmy ciemnotę, ciemna masa i tak w to uwierzy. Pierwszy raz słyszałem spot wyborczy Wilka w radiu to myślałem że to sobie ktoś jaja robi z Kononowicza, dopóki nie usłyszałem na końcu że to mówi Jerzy Wilk. Żeby nie było, nie popieram żadnego kandydata z obecnych znanych partii typu PiS, PO, Palikot, SLD itp.

 10. 10
  --2
  ~ i gitara
  Czwartek, 20.06

  a stae otumanione dziady zagłosują na postkomune i bedzie Modrzewin Zarastająca II zamiast morza, tyle będzie, miasto emerytów i cwaniaczków żywiących się ich głupotą, kolejne laboratoria badania drewna za kasę biednych ludzi,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.