Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Do końca tego roku DaVita będzie prowadziła oddział wewnętrzny. Co dalej?

22.04.2022, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Do końca tego roku DaVita będzie prowadziła oddział wewnętrzny. Co dalej?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

W związku z przesunięciem momentu oddania do dyspozycji pacjentów regionu większej bazy łóżek szpitalnych Władze samorządowe oraz DaVita (organizacja zajmująca się dializoterapią), zdecydowały, że do końca tego roku DaVita będzie prowadziła oddział wewnętrzny z pododdziałem nefrologicznym w szpitalu przy ulicy Związku Jaszczurczego 22.

 

Bardzo się cieszę, że udało nam się wypracować porozumienie w tej sprawie. Dzięki temu pacjenci internistyczni będą w pełni zabezpieczeni. Do końca bieżącego roku oddział wewnętrzny będzie nadal prowadziła DaVita, od nowego roku opiekę tę przejmą elbląskie szpitale należące do samorządu miasta i województwa. W dalszej perspektywie planujemy również rozbudowę Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego –

podkreśla wiceprezydent Elbląga Miachał Missan, który podpisywał porozumienie.  

 

Równolegle władze regionalne oraz DaVita będą współpracować, by w 2023 stworzyć dla mieszkańców regionu kompleksowy ośrodek nefrologiczny. Władze miejskie i wojewódzkie będą odpowiadały za prowadzenie oddziału wewnętrznego z nefrologią oraz całodobową izbą przyjęć, a DaVita dalej będzie zapewniać leczenie nerkozastępcze w ambulatoryjnej stacji dializ.

Nowy ośrodek nefrologiczny będzie zabezpieczał: leczenie predializacyjne, dostęp do odpowiednich programów lekowych opóźniających moment rozpoczęcia dializoterapii, wytwarzanie dostępów naczyniowych niezbędnych do rozpoczęcia dializoterapii oraz badania konieczne do kwalifikacji chorych na przewlekłą chorobę nerek do przeszczepienia nerki (najlepsza metoda leczenia niewydolności nerek). Wszystko w jednej lokalizacji.

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązań wypracowanych z władzami miejskimi i przedstawicielami wojewody, bowiem zagwarantują one nie tylko dostępność leczenia, ale przede wszystkim jego wysoką jakość dla pacjentów mierzących się z przewlekłą chorobą nerek na różnych jej etapach

– komentuje podjęte decyzje Krzysztof Hurkacz, dyrektor Generalny DaVita.

 

W podpisaniu porozumienia uczestniczył także  Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, który podziękował  wszystkim stronom za współpracę. Jak zaznaczył to porozumienie jest dowodem tego, że dobro pacjenta jest najważniejsze.  

 

Przewlekła choroba nerek (PChN) to jedno z najważniejszych wyzwań zdrowia publicznego. W Polsce na PChN w różnych jej etapach choruje już 4.7 mln osób. W ostatnim, 5. stadium choroby, kiedy nerki przestają pełnić swoją funkcję, potrzebne jest wdrożenie leczenia nerkozastępczego (dializoterapii lub przeszczepienia nerki) jako zabiegów ratujących życie. W Polsce dializoterapią na co dzień objętych jest ponad 20 tys. osób. Liczba tych pacjentów rośnie w tempie 2-4% rocznie (z wyłączeniem pandemii). Z przeszczepienia może obecnie skorzystać około tysiąca osób rocznie. Leczenie nerkozastępcze w Polsce przeżywa jednak kryzys.

 

Dializoterapia jest zabiegiem bardzo niedoszacowanym (stawka refundacyjna nie zmieniała się od ponad 10 lat, jest trzecią najniższą w Europie i nie zaspokaja wszystkich potrzeb medycznych pacjentów oraz nie pokrywa kosztów operacyjnych prowadzenia ośrodków dializ) a procedura przygotowania pacjenta do transplantacji jest źle zorganizowania i w praktyce nie funkcjonuje (pacjenci dłużej przeprowadzają badania i konsultacje kwalifikujące do przeszczepienia niż czekają na narząd!). Potrzebne są pilne zmiany systemowe, które nie tylko na szczeblu lokalnym, ale także w całej Polsce zagwarantują dostęp i jakościowe leczenie dużej grupy Polaków.

 

Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Lidl
    Piątek, 22.04

    W czym problem aby powstała Biedronka?

  2. 2
    --1
    ~ ekonomista
    Sobota, 23.04

    I po sprawie. I po sprawie, śmietanka dla prywatnej zagranicznej firmy, koszty dla publicznego szpitala. Nikt mnie nie przekona, że pomimo niedoszacowania ta działalność nie przynosi zysku. Przecież firmy działające na polskim rynku w tym zakresie nie są instytucjami charytatywnymi a jak same twierdzą spółkami prawa handlowego. Brawo Prezydent.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3963029384613