Sobota, 28.05.2022, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

"Lojalki" zagroziły zamknięciem wielu oddziałom. Na ich liście jest szpital z Elbląga

18.11.2018, 07:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
"Lojalki" zagroziły zamknięciem wielu oddziałom. Na ich liście jest szpital z Elbląga
Źródło: https://pixabay.com/zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Pracują u nas lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, więc tutaj mógł być problem - mówi dr Adam Majewski, kierownik Szpitala El-Vita. Szpital przy ul. Związku Jaszczurczego jest jedyną elbląską placówką, która znalazła się na liście tych zagrożonych brakiem dostępności lekarzy. W ten sposób, jak podkreśla kierownik zakładu, rozwiązano problem z "lojalkami".

6750 zł podwyżki w zamian za ograniczenie swobody wyboru miejsca pracy. Taki wybór, w myśl nowych przepisów, do września tego roku mogli podjąć lekarze. Blisko 15 tys. medyków zdecydowało się skorzystać z tej możliwości i podpisało tzw. lojalki. Alarm jeszcze przed wprowadzeniem nowelizacji w życie wszczęły głównie małe szpitale i przychodnie. Ich dyrektorzy podkreślali, że w ten sposób odcina się ich od specjalistów, którzy zatrudneni w większych placówkach, u nich dorabiają.

Znaleziono na to sposób - listę placówek zagrożonych brakiem dostępności do świadczeń medycznych stworzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Elbląska delegatura Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku właśnie podała taki wykaz dla województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Niezależnie od wyłączeń przewidzianych w ustawie, we wskazanych placówkach lekarze specjaliści mogą udzielać świadczeń bez jakiegokolwiek wpływu na uzyskaną podwyżkę w placówce macierzystej

- informuje gdański OIL.

Na Warmii i Mazurach zagrożonych brakiem lekarzy jest osiem placówek. Wśród nich jest również elbląski szpital El-Vita.

Jesteśmy na tej liście, bo mamy u siebie również lekarzy, zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Jeśli rzeczywiście byłoby tak, że ze względu na tzw. lojalki nie mogliby oni pracować i u nas, mielibyśmy problem

- mówi dr Adam Majewski, kierownik Szpitala El-Vita.

Zagrożone zamknięciem były: szpitalna izba przyjęć i oddział chorób wewnętrznych. Tego udało się uniknąć, bo szpital znalazł się na liście. Czy to rozwiązuje problem?

Na razie więc jesteśmy spokojni. Problemy mogą jednak do nas wrócić. Pierwsze już w przyszłym roku. Mamy kilku lekarzy, w wieku emerytalnym. Możemy więc mieć trudności z zapełnieniem dyżurów, szczególnie podczas opieki nocnej i świątecznej. Problem dotyczy głównie specjalistów m.in. pediatrów i internistów. Ich brakuje wszędzie. Elbląg pod tym względem nie jest wyjątkowy

- dodaje dr Majewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ pacjent
  Niedziela, 18.11

  lekarze powinni pracować w publicznej placówce bez prowadzenia prywatnych praktyk albo w prywatnej placówce bez prawa pracy w publicznej.Prywatne kliniki i praktyki nie powinny dostawać kontraktów z NFOZ,i mamy rozwiązany problem kolejek do specjalistów i oszustw tych co prowadzą prywatne praktyki leczą na panstwowym sprzęcie.PROSTE tylko lobbby lekarskie nie pozwala!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  --7
  ~ skorpi
  Niedziela, 18.11

  Gdyby lekarze i pielęgniarki pracowali tylko w jednym miejscu,to kolejki do szpitali byłyby gigantyczne.

 3. 3
  +6
  ~ do skorpi
  Niedziela, 18.11

  Chyba nie ma pan/pani racji, skoro ten sam lekarz przyjmuje prywatnie, a potem kieruje do szpitala to kolejka się wydłuża w szpitalu.?

 4. 4
  --2
  ~ NZOZ
  Niedziela, 18.11

  Jak zwykle zwykle dyletanci wypowiadają się o tym o czym nie mając pojęcia np "pacjent" nie NFOZ a NFZ, wszystkie przychodnie podstawowej opieki i specjalistyczne są prywatne od 1999 roku i działają. Kolejki są mniejsze bo na "swoim" się zarabia ( płatne od pacjenta ) a na państwowym byłby jeden może dwóch na godzinę i przerwa. "Pacjent" koniecznie chce powrotu do socjalizmu i systemu nakazowo-rozdzielczego.

 5. 5
  --2
  ~ doktór haus
  Niedziela, 18.11

  Jakie przekręty idą w tym kraju to głowa boli najpierw podwyżka ponad 6 tys a potem pier.... że specjalistów brakuje i wszystko jest Ok. Co ci idioci z PIS wyprawiają Skoro małe placówki są niewydolne to je zlikwidujcie i zróbcie duże ale wydolne. A tu proszę dalej jedne i drugie są niewydolne a 6 tys poszło się j..., tylko po co?

 6. 6
  +5
  ~ doktór haus
  Niedziela, 18.11

  Ta branża jest kompletnie pozbawiona organizacji i zarządzania Nie ma kto złapać za mordę tych wyemancypowanych medyków i im roboty ustawić bo którz by śmiał, oni tacy inteligentni i wykształceni. Za morde takiego złapać to przestępstwo przeciwko dymokracji dać im podwyżki żeby już w ogóle robić nie musieli. 99% tych mądrali spóźnia się do pracy codziennie minimum godzinę

 7. 7
  --1
  ~ xxx
  Poniedziałek, 19.11

  doktór haus z mordę to sobie żonę weź, a swoją w kubeł

 8. 8
  +4
  ~ Dreptak
  Poniedziałek, 19.11

  wierutne kłamstwo piszącej ten artykuł - nie 6750 zł podwyżki, tylko podwyżka pensji do wysokości 6750 zł (dotyczy LEKARZY specjalistów) - a to chyba istotna różnica...

 9. 9
  --1
  ~ Pasłek szpital
  Poniedziałek, 19.11

  Lekarze traktują szpitale jak własne.Biorą pieniądze od pacjentow bez mrugniecia okiem.Kazdy o tym wie i nic.Dla mnie to hieny dorabiający się na ludzkiej krzywdzie.Gdyby rząd chciał z tym cos zrobić to by zrobił ale widać nie ma woli bo lekarz to tez polityk .Tyle

 10. 10
  0
  ~ ja
  Sobota, 24.11

  niech ten szpital zamkna jak najszybciej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0658791065216