Sobota, 20.10.2018, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

W Elblągu karetki będą jeździć bez lekarzy? E.Gelert: To nie są przychodnie na kółkach

18.04.2018, 14:05:04 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu karetki będą jeździć bez lekarzy? E.Gelert: To nie są przychodnie na kółkach
Są dwa typy karetek - „S”, w której jest lekarz medycyny ratunkowej oraz „P”, gdzie zamiast lekarza jeżdżą ratownicy medyczni. Od 1 maja br. w Pasłęku lekarz przestanie jeździć karetką. Czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w Elblągu?
 
W Pasłęku od 1 maja jeździć ma jedynie karetka typu „P”, tzw. podstawowa. Oznacza to, że będą nią jeździć jedynie ratownicy medyczni. Do końca kwietnia funkcjonuje tam jeszcze karetka typu „S”, tzw. specjalistyczna z lekarzem medycyny ratunkowej.
 
Okazuje się, że o takiej zmianie myślą również w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
 
Od ponad czterech lat zgłaszamy, że jedną z karetek chcielibyśmy przekwalifikować na karetkę z ratownikami medycznymi, ponieważ karetka nie jest przychodnią na kółkach
 
– zaznaczyła Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ.
 
Skąd pomysł, aby lekarza zamienić na dwóch ratowników medycznych? - Karetka ma być do ostrych, zagrażających życiu przypadków. W takich sytuacjach ratownicy medyczni wiedzą jak postępować i ich zadaniem jest dowieźć pacjenta do szpitala, do SOR-u czy izby przyjęć – zapewnia Elżbieta Gelert. - Ważne jest, by nie przekształcać karetek w pogotowia na kółkach. To nie ma być lekarz, który ma w domu leczyć pacjenta, tylko w ostrych stanach zagrażających życiu bądź zdrowiu, pacjenta zaopatrzyć i przywieźć go do miejsca specjalistycznego.
 
Dyrektor WSZ zapewnia, że zmiany typów karetek z „S” na „P” nie będą miały wpływu na jakość udzielanej pacjentom pomocy. - Zarówno w szpitalu w Elblągu, jak i w Pasłęku funkcjonuje coś takiego jak pomoc nocna i świąteczna. Tam powinien być lekarz wyjazdowy do pomocy, gdzie potrzebny jest lekarz do ostrego zachorowania, nie do zdarzenia – dodała Elżbieta Gelert.
 
Wojewódzki Szpital Zespolony dysponuje siedmioma karetkami.
 
W trzech karetkach jeździli lekarze, w czterech nie. W tej chwili występowaliśmy, by zmniejszyć o jedna „S”. Był taki projekt kilka lat temu, że docelowo we wszystkich karetkach przestaje jeździć lekarz, a tylko jest lekarz konsultant na telefon. W przypadku jeżeli potrzebny byłby ratownikom lekarz, on by dojeżdżał albo swoim samochodem, albo motorem, jak to jest w większych miastach. Wtedy mógłby udzielać konsultacji również na miejscu. Temu to miało służyć
 
– podkreślił Elżbieta Gelert.
 
W Elblągu jak na razie w karetkach jeszcze będą jeździć lekarze. - Moim zdaniem nie ma powodów do paniki – uspokaja dyrektorka WSZ. - Zawsze jest tak, że jak już raz jest coś komuś dane, to żeby potem to zabrać, to zawsze to wywołuje protesty.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ elblążanka
  Środa, 18.04

  Karetki bez lekarzy,gdzie nieraz liczą się sekundy, żeby uratować człowieka? To i może Szpital będzie też bez "stałych" lekarzy, a lekarze będą na zlecenie. Ile to Szpital zatrudnia już Spółek lekarskich?

 2. 2
  +28
  ~ ...
  Środa, 18.04

  Wypada tej pani życzyć dużo zdrowia , a gdyby go zabrakło to traktowania jej na równi z innymi pacjentami . Co zaś chodzi o pomoc nocną i świąteczną to chyba bez łaski , jak sądzę ?

 3. 3
  --9
  ~ klik
  Środa, 18.04

  To jest dobre rozwiązanie. Karetka ma szybko dojechać i jak najszybciej dowieźć osobę poszkodowaną do lekarza specjalisty. Ratownicy są po to wyszkoleni, aby w różnych przypadkach udzielać pomocy. Ufajmy załogom karetek. Lekarz bardziej będzie pomocny na miejscu w szpitalu.

 4. 4
  +25
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Środa, 18.04

  arogancja baby w laczkach jest porazajaca

 5. 5
  +9
  ~ jjj
  Środa, 18.04

  przeciez juz od dawna jezdza bez lekarzy dlatego tyle osob umiera!!!! a lekarz w karetce i tak olewal swoja prace wolal kawe pic i czekac az potrzebujacy pomocy umrze!!!!

 6. 6
  +26
  ~ Jamaleg
  Środa, 18.04

  Gelert twarzą PO , cała prawda o tej partii .

 7. 7
  +18
  ~ Galareta
  Środa, 18.04

  Gelert - laureat "naocznych klapek na nogach"

 8. 8
  +17
  ~ Ursus
  Środa, 18.04

  To całe PO arogancja ,buta, bezczelność,pycha. Nigdy więcej PO!

 9. 9
  +24
  ~ idźmy na całość
  Środa, 18.04

  Ja proponuje żeby karetkami jeździły szpitalne sprzątaczki one mało zarabiają i chęcią dorobią a na medycynie znają się nie gorzej niż ratownicy

 10. 10
  +22
  ~ Wiktoria 23
  Środa, 18.04

  Mam pytania do Pani dyrektor Gelert... Czy na SOR - pracują lekarze rezydenci czy lekarze ze stopniem specjalizacji ? Czy lekarze całodobowo zabezpieczają oddziały ? Czy ważne są punkty za operacje czy leczenie pacjenta ?

 11. 11
  --9
  ~ kwa kwa
  Środa, 18.04

  a tak na marginesie plebsie PISOWSKI to własnie twoja sekta dąży do tego aby lekarzy przenieść na sor z karetek a nie PO wiec poczytaj najpierw później komentuj

 12. 12
  +16
  ~ bbbbb
  Środa, 18.04

  Obecnie istniejące rozporządzenie określające czynności, które może podjąć ratownik medyczny i leki jakie może podać powoduje, że w niektórych stanach chorobowych jest bezradny i jego działania nie są zgodne z aktualnym standardem leczenia np. intubacja chorego tylko w zatrzymaniu krążenia. Takich przykładów jest więcej. Nie można postawić znaku równości pomiędzy zespołem "S" a "P". Mądry, doświadczony lekarz w karetce zwiększa w znaczący sposób szanse na przeżycie. Kolejnym przykładem jest zatrzymanie krążenia u chorego w terminalnej fazie choroby nowotworowej - ratownik musi podjąć czynności resuscytacyjne. Bardzo często jest to narażenie chorego na kolejne cierpienia i ból.

 13. 13
  +9
  ~ kwik
  Środa, 18.04

  klik ty to mistrzu jesteś zakochany w tej platformie jak opętany. śledzę twoje wpisy od roku czasu i albo jesteś klakierem platformy albo całkowicie oderwanie od życia i koryta

 14. 14
  +7
  ~ PiS-PO - jedno zło
  Środa, 18.04

  Oto jest właśnie arogancja i buta dzisiejszych rządzących prawicowców - mają gdzieś obywateli, bo przecież oni się wyleczą i wyżywią, za to zwykły człowiek może zdychać, albo zapłacić za wizytę prywatną jaśnie państwu. Wstyd i hańba, zresztą nie pierwszy raz u "baby w laczkach", jak to ujmująco komentują internauci. Głosowanie sejmowe w/s praw polskich kobiet też pamiętamy.

 15. 15
  +11
  ~ Rada
  Środa, 18.04

  To ta poseł niech jedzie w kartce jak taka mądra.

 16. 16
  +13
  ~ Kiedy
  Środa, 18.04

  To dyspozytornia pogotowia powrót do Elbląga. Zrozumieli.

 17. 17
  +15
  ~ Arx
  Środa, 18.04

  ot i cała geletowa i całe PO - Ps. ile to pani bierze kasy ze szpitala i kasy jako POsłanka? Jeny jak by pani zrezygnowała i z jednego i drugiego jakie to by były korzyści dla nas wszystkich :)

 18. 18
  +10
  ~ nn
  Środa, 18.04

  Może od razu wysyłać Łódź Charona .

 19. 19
  +6
  ~ Razem
  Środa, 18.04

  @nn - Albo "Łowców Skór", taka nowa, świecka tradycja;)

 20. 20
  +11
  ~ 997
  Środa, 18.04

  Karetki powinny jeździć z plakatami wyborczymi ...... na sygnale oczywiscie !!

 21. 21
  +7
  ~ <DARWIN><<
  Środa, 18.04

  (gorący telefon, "bezpośrednia linia") Halo, mówi Ela Gelert, słuchaj jaki Ci tam, dawaj karetkę na "bombach" na mój adres bo coś mi ciśnienie skoczyło. Niech przyjadą Dr....... i Dr......... Oczywiście Pani Dyrektor! Tylko migiem,,,, Boże gdzie moje laczki! Już organizuję ekipę, proszę być spokojną!

 22. 22
  --2
  ~ Geralt
  Środa, 18.04

  Tendencyjny artykuł na temat PRM-u. Komentujących proszę o zapoznanie się z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz jej nowelizacją co ustrzeże Państwa przed pisaniem bzdur.

 23. 23
  +2
  ~ Geralt
  Środa, 18.04

  Do bbbbb. Niestety Pana/Pani komentarz odnośnie Medycznych Czynności Ratunkowych podejmowanych przez ratowników jest pisany z pozycji laika. To widać. Nie zna Pan/Pani innych sposobów utrzymania drożności dróg oddechowych u pacjenta wymagającego wspomaganej wentylacji? Koniecznie trzeba intubowac przy użyciu środków zwiotczających? A uzycie rurki krtaniowej/ maski krtaniowej z analgosedacją przy pomocy Midanium + Fentanylu? Przecież spokojnie może to zrobić ratownik. Przez kilka lat pracy na zespole S byłem świadkiem tylko jednej intubacji wykonywanej przez lekarza z użyciem wekuronium. Reszta specjalistów poza anastezjologami i ratunkowymi nie ma o tym zielonego pojęcia. A takich którzy mają na zespołach specjalistycznych ze świecą szukać. Argument o niemożności odstąpienia ratowników od RKO w przypadku choroby terminalnej jest nieprawdziwy i nigdzie nie umocowany prawnie. W tym miesiącu sam dwukrotnie odstepowalem od MCR i jest to zgodne ze sztuką. Proszę nie siać dezinformacji tylko dlatego że poszperał Pan/Pani po internecie. I jeszcze jedno. Myśli Pan że w przypadku dramatycznego pogorszenia się Pana stanu zdrowia przyjedzie do Pana zespół S? Ma szansę 50% ponieważ zespoły jeżdżą już od kilku lat ...z kolejki. Ot taki absurd.

 24. 24
  +4
  ~ jp
  Czwartek, 19.04

  Zeby o kierowcach nie zapomniala bo nie wszyscy pacjeci maja prawojazdy lub zdrowie im nie pozwala jezdzic , a sama nie juz konczy i polityke i prace.

 25. 25
  +3
  ~ Bbb
  Czwartek, 19.04

  Co za babsko

 26. 26
  +6
  ~ wwwww
  Czwartek, 19.04

  Arx ta paniusia bierze ponad 14 tysięcy pensji ze Szpitala i to jest skandal

 27. 27
  +5
  ~ wwwww
  Czwartek, 19.04

  Arx ta paniusia bierze ponad 14 tysięcy pensji miesięcznie ze Szpitala i to jest skandal

 28. 28
  +6
  ~ elblążanka
  Czwartek, 19.04

  Tak się zastanawiam, po co dyrektor Szpitala z pensją 14 tys.? wystarczy rzecznik prasowy, wszystko jest uregulowane Ustawami, a usługi w tym szpitalu przekazano w prywatne ręce jak Nu-Med, czy Spółki lekarskie.

 29. 29
  +3
  ~ plmplm
  Czwartek, 19.04

  I po co tyle jadu? Wezwałam karetkę do mojej mamy - przyjechała "S" - czyli z lekarzem. Lekarz nie podszedł nawet do mamy -zasiadł na krześle, a wszystkie czynności medyczne wykonywał ratownik. Lekarz zapisywał na tablecie to co powiedział ratownik, czyli wniosek że lekarz pełnił rolę sekretarki.

 30. 30
  --1
  ~ xxx
  Niedziela, 22.04

  Czy wiekszosc komentujacych jestaaz takimi debilami i ignorantami czy tylko udają?? Bo czytajac te ***oły kore wypisuja mozna miec watpliwosci...

 31. 31
  --1
  ~ koko
  Poniedziałek, 23.04

  Nareszcie głos rozsądku . popieram wypowiedz pani Dyrektor . Ratownik medyczny to osoba wykwalifikowana która posiada odpowiednią wiedze aby chorego zaopatrzyć i przewieść do szpitala. Dość wzywania karetek do kolki po bigosie albo podwyższonej temperatury . Karetka ma ratować chorych w stanie zagrożenia życia a nie jezdzić z wizytami domowymi.

 32. 32
  0
  ~ mieszkaniec
  Środa, 25.04

  Niech będzie po waszemu DYREKTORKA , a może pani dyrektor .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.