Wtorek, 22.01.2019, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

W Elblągu karetki będą jeździć bez lekarzy? E.Gelert: To nie są przychodnie na kółkach

18.04.2018, 14:05:04 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu karetki będą jeździć bez lekarzy? E.Gelert: To nie są przychodnie na kółkach
Są dwa typy karetek - „S”, w której jest lekarz medycyny ratunkowej oraz „P”, gdzie zamiast lekarza jeżdżą ratownicy medyczni. Od 1 maja br. w Pasłęku lekarz przestanie jeździć karetką. Czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w Elblągu?
 
W Pasłęku od 1 maja jeździć ma jedynie karetka typu „P”, tzw. podstawowa. Oznacza to, że będą nią jeździć jedynie ratownicy medyczni. Do końca kwietnia funkcjonuje tam jeszcze karetka typu „S”, tzw. specjalistyczna z lekarzem medycyny ratunkowej.
 
Okazuje się, że o takiej zmianie myślą również w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
 
Od ponad czterech lat zgłaszamy, że jedną z karetek chcielibyśmy przekwalifikować na karetkę z ratownikami medycznymi, ponieważ karetka nie jest przychodnią na kółkach
 
– zaznaczyła Elżbieta Gelert, dyrektor WSZ.
 
Skąd pomysł, aby lekarza zamienić na dwóch ratowników medycznych? - Karetka ma być do ostrych, zagrażających życiu przypadków. W takich sytuacjach ratownicy medyczni wiedzą jak postępować i ich zadaniem jest dowieźć pacjenta do szpitala, do SOR-u czy izby przyjęć – zapewnia Elżbieta Gelert. - Ważne jest, by nie przekształcać karetek w pogotowia na kółkach. To nie ma być lekarz, który ma w domu leczyć pacjenta, tylko w ostrych stanach zagrażających życiu bądź zdrowiu, pacjenta zaopatrzyć i przywieźć go do miejsca specjalistycznego.
 
Dyrektor WSZ zapewnia, że zmiany typów karetek z „S” na „P” nie będą miały wpływu na jakość udzielanej pacjentom pomocy. - Zarówno w szpitalu w Elblągu, jak i w Pasłęku funkcjonuje coś takiego jak pomoc nocna i świąteczna. Tam powinien być lekarz wyjazdowy do pomocy, gdzie potrzebny jest lekarz do ostrego zachorowania, nie do zdarzenia – dodała Elżbieta Gelert.
 
Wojewódzki Szpital Zespolony dysponuje siedmioma karetkami.
 
W trzech karetkach jeździli lekarze, w czterech nie. W tej chwili występowaliśmy, by zmniejszyć o jedna „S”. Był taki projekt kilka lat temu, że docelowo we wszystkich karetkach przestaje jeździć lekarz, a tylko jest lekarz konsultant na telefon. W przypadku jeżeli potrzebny byłby ratownikom lekarz, on by dojeżdżał albo swoim samochodem, albo motorem, jak to jest w większych miastach. Wtedy mógłby udzielać konsultacji również na miejscu. Temu to miało służyć
 
– podkreślił Elżbieta Gelert.
 
W Elblągu jak na razie w karetkach jeszcze będą jeździć lekarze. - Moim zdaniem nie ma powodów do paniki – uspokaja dyrektorka WSZ. - Zawsze jest tak, że jak już raz jest coś komuś dane, to żeby potem to zabrać, to zawsze to wywołuje protesty.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ elblążanka
  Środa, 18.04

  Karetki bez lekarzy,gdzie nieraz liczą się sekundy, żeby uratować człowieka? To i może Szpital będzie też bez "stałych" lekarzy, a lekarze będą na zlecenie. Ile to Szpital zatrudnia już Spółek lekarskich?

 2. 2
  +28
  ~ ...
  Środa, 18.04

  Wypada tej pani życzyć dużo zdrowia , a gdyby go zabrakło to traktowania jej na równi z innymi pacjentami . Co zaś chodzi o pomoc nocną i świąteczną to chyba bez łaski , jak sądzę ?

 3. 3
  --9
  ~ klik
  Środa, 18.04

  To jest dobre rozwiązanie. Karetka ma szybko dojechać i jak najszybciej dowieźć osobę poszkodowaną do lekarza specjalisty. Ratownicy są po to wyszkoleni, aby w różnych przypadkach udzielać pomocy. Ufajmy załogom karetek. Lekarz bardziej będzie pomocny na miejscu w szpitalu.

 4. 4
  +25
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Środa, 18.04

  arogancja baby w laczkach jest porazajaca

 5. 5
  +9
  ~ jjj
  Środa, 18.04

  przeciez juz od dawna jezdza bez lekarzy dlatego tyle osob umiera!!!! a lekarz w karetce i tak olewal swoja prace wolal kawe pic i czekac az potrzebujacy pomocy umrze!!!!

 6. 6
  +26
  ~ Jamaleg
  Środa, 18.04

  Gelert twarzą PO , cała prawda o tej partii .

 7. 7
  +18
  ~ Galareta
  Środa, 18.04

  Gelert - laureat "naocznych klapek na nogach"

 8. 8
  +17
  ~ Ursus
  Środa, 18.04

  To całe PO arogancja ,buta, bezczelność,pycha. Nigdy więcej PO!

 9. 9
  +24
  ~ idźmy na całość
  Środa, 18.04

  Ja proponuje żeby karetkami jeździły szpitalne sprzątaczki one mało zarabiają i chęcią dorobią a na medycynie znają się nie gorzej niż ratownicy

 10. 10
  +22
  ~ Wiktoria 23
  Środa, 18.04

  Mam pytania do Pani dyrektor Gelert... Czy na SOR - pracują lekarze rezydenci czy lekarze ze stopniem specjalizacji ? Czy lekarze całodobowo zabezpieczają oddziały ? Czy ważne są punkty za operacje czy leczenie pacjenta ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.