Niedziela, 26.06.2022, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Rodzice dzieci z autyzmem walczyli o poradnię, a jest...

14.09.2017, 17:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Rodzice dzieci z autyzmem walczyli o poradnię, a jest...
Fot. Ryszard Biel

Rodzice dzieci z autyzmem zdążyli się ucieszyć, gdy kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że w Elblągu powstanie poradnia, gdzie ich dzieci zostaną objęte kompleksową, bezpłatną opieką. Teraz okazuje się, że to może być radość przedwczesna. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje co prawda, że takie świadczenia od połowy września będzie realizował elbląski KARAN. Nie jest to jednak chyba do końca to, o co chodziło.

Na początku roku rodzice dzieci z autyzmem otrzymali dobrą wiadomość. W Elblągu powstanie poradnia, gdzie ich pociechy znajdą kompleksową opiekę. Narodowy Fundusz Zdrowia, po interwencji grupy rodziców, zgodził się na to, aby jednej z elbląskich placówek zapłacić za świadczenie takich usług. Dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ zapowiadał, że w rozpisany zostanie na nie konkurs. Na początku to Samodzielnym Publicznym Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym dla dzieci i młodzieży w Elblągu był wskazywany jako placówka, która miała się podjąć tego zadania. Po kilku miesiącach jednak fundusz zmienił zdanie. Postanowiono zrezygnować z konkursu i powierzyć zadanie poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży prowadzonej przez elbląski KARAN. Zgodnie z zapowiedziami już za kilka dni powinna ona objąć kompleksową opieką dzieci autystyczne.

Od połowy września b.r. świadczenia dla osób z autyzmem dziecięcym lub innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju będą realizowane w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży przez NZOZ KARAN mieszczący się przy ul. Królewieckiej 197

- informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ w Olsztynie.

Okazuje się jednak, że opieka, którą zapewni autystom KARAN, przynajmniej na początku, może nie być tym, o co chodziło rodzicom walczącym o poradnię.

Prowadzimy poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W ramach tej poradni jakieś świadczenia są udzielane także dla dzieci autystycznych. Z tego, co się orientuję, w całym województwie taka typowo autystyczna poradnia jest w Olsztynie. Są dwie takie silniejsze poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży jedna w Olsztynie, druga w Elblągu. Wiem, że pani dyrektor tej poradni elbląskiej usiłowała założyć taką poradnię dla dzieci autystyczny w Elblągu, ale niestety NFZ nie wyraził na to zgody i cedują to na nas. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie na rozbudowę naszego ośrodka, ale który by umożliwiał rehabilitację sensoryczną i inną. Rozstrzygnięcie konkursu ma być do końca roku. Można się spodziewać go w grudniu. Tutaj mamy lekarzy, którzy diagnozują, jest psycholog, może uda nam się jeszcze w tym roku pozyskać logopedę i pedagoga specjalnego. Obecnie stanowimy taki pierwszy front, ale nie jest to ta kompleksowa opieka. W przyszłości będziemy być może taką świadczyli. W tej chwili zwracamy po prostu zwiększoną uwagę na dzieci z autyzmem

- mówi ksiądz Edward Rysztowski ze Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN Oddział Elbląg.

Po publikacji poprzednich tekstów na temat poradni autystycznej zwróciła się CTS Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. To jedyna w Elblągu poradnia prowadzi diagnozę i terapię dzieci autystycznych. Problem jednak w tym, że to poradnia prywatna, która na takie świadczenia nie ma kontaktu z NFZ, rodzice więc muszą za wszystkie usługi płacić. Bezpłatnie poradnia realizuje jedynie terapię dla dzieci w ramach wczesnego wspomagania rozwoju w wieku od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole. Bezpłatna terapia obejmuje dzieci z deficytami rozwojowymi, z niepełnosprawnością lub zagrożonych niepełnosprawnością, a także dzieci z zaburzonym rozwojem psychoruchowym, społecznym oraz dzieci z innymi problemami rozwojowymi. Pomoc obejmuje również ich rodziców i opiekunów. Dyrektor poradni przyznaje jednak, że jego placówka z chęcią przystąpiłaby do konkursu NFZ na realizowanie świadczeń dla dzieci z autyzmem, ma do tego i odpowiednią kadrę i pomieszczenia. Problem w tym, że takiego konkursu nie rozpisano.

Stąd ta nasza trochę frustracja. Na naszej bazie, korzystając z naszego doświadczenia, a mamy bardzo dobrych specjalistów rozwinąć opiekę takich dzieci

- przyznaje Agnieszka Bratuś, dyrektor CST.

Zapytaliśmy NFZ, dlaczego w tym przypadku zrezygnowano z konkursu.

Oddział Wojewódzki NFZ podejmuje decyzję o uruchomieniu procesu konkursu ofert w uzasadnionych przypadkach. W tej sprawie nie było podstaw do ogłoszenia konkursu, ponieważ każda poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w pakiecie zawiera również usługi skierowane do dzieci autystycznych. Jest to tzw. porada rehabilitacyjna dla osób z autyzmem dziecięcym. Te usługi będą realizowane przez NZOZ KARAN w ramach niewykorzystanych środków finansowych przekazanych na realizację świadczeń w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień na rok 2017

- wyjaśnia Magdalena Mil.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Czas
  Czwartek, 14.09

  Czas by powiedziec olsztyniakom, poszli won od Elbląga. Albo dwa równorzędne miasta albo wszystko tylko w olsztynie. Nigdy.

 2. 2
  +2
  ~ Dreptak
  Czwartek, 14.09

  ot i dobra zmiana w praktyce...

 3. 3
  0
  ~ matka.aut.
  Piątek, 15.09

  Gdyby ktos z NFZtu miał dziecko z autyzmem i zwykłą pensję zrozumiałby ile taka rehabilitacja kosztuje. Nie wspomne o samym dojeździe do poradni w Olsztynie (6 wizyt rocznie to minimum, a nie ma możliwości na wizyty blokowe jednego dnia). terapia sensoryczna czy każda inna to od 100zł za spotkanie - to jest tylkko odpłatne...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3251969814301