Środa, 22.09.2021, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Bezpłatna infolinia onkologiczna w Elblągu, dla wszystkich mieszkańców województwa

03.04.2017, 13:02:29 Rozmiar tekstu: A A A
Bezpłatna infolinia onkologiczna w Elblągu, dla wszystkich mieszkańców województwa
Fot. Ryszard Biel

W województwie warmińsko-mazurskim blisko 6 tysięcy osób rocznie zapada na nowotwóry. Kolejne kilkanaście tysięcy podejrzewa, że jest chora na raka. Od dzisiaj, informacje gdzie podjąć leczenie lub uzyskać diagnozę, otrzymasz, dzwoniąc pod numer 800 777 333. W Elblągu rozpoczęła działalność bezpłatna infolinia onkologiczna.

Infolinia ma na celu przekazanie pacjentom, osobom zaniepokojonym swoim stanem zdrowia, informacji gdzie mogą się zgłosić, żeby uzyskać poradę onkologiczną, wykonać konkretne badanie, umówić się na zabieg czy kontynuować leczenie

– wyjaśnia doktor Andrzej Badzio, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii w Elblągu.

Podobne infolinie działają w innych miastach Polski, m.in. w Gdańsku, jednak w województwie warmińsko-mazurskim do tej pory nie było żadnej. Dzisiaj uruchomiona została Elblągu, ale skierowana jest do wszystkich mieszkańców Warmii i Mazur.

Pakiet onkologiczny, który zafunkcjonował dwa lata temu, okazał się bardzo dobrym posunięciem, przede wszystkim dla pacjenta, jeśli chodzi o ścieżkę diagnostyczną. W tej chwili chcielibyśmy, aby ci pacjenci wiedzieli dużo więcej, by zostali zapoznani z możliwościami diagnostycznymi, z możliwościami leczenia i dlatego uruchamiamy tę bezpłatną infolinię

– mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

– To jest pierwsze miejsce, gdzie można zdobyć informację kompleksową, o wszystkich miejscach, gdzie można podjąć leczenie lub uzyskać diagnozę. Ta infolinia nie służy temu, żeby teraz kierować do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wszystkich chorych. Służy temu, żeby pacjentowi przedstawić najwygodniejszą i najskuteczniejszą ścieżkę – dodaje Badzio.

Infolinia będzie działała od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 18, w czwartek dodatkowo jeszcze od 8 do 10. Obsługiwać ją będą przeszkoleni konsultanci. Jak podkreślają jej twórcy, infolinia ma być alternatywą dla wiedzy, często błędnej, którą pacjenci i ich rodziny czerpią z internetu.

Internet jest wspaniały, ale to jest wielki worek informacji, z których co najmniej połowa jest nieprawdziwa. To dotyczy nie tylko onkologii. Fachowcy, w danym temacie, są w stanie tam znaleźć to, co jest dla nich istotne. Natomiast laik nie będzie w stanie rozróżnić nieprawdziwych informacji od tych prawdziwych. To w onkologi jest to szczególnie istotne, gdyż osoby, które źle rozpoczną diagnostykę lub leczenie tracą szansę na skuteczne postępowanie z powodu upływu czasu i postępu choroby. My to widzimy na co dzień

– przyznaje dyrektor medyczny Centrum Radioterapii w Elblągu.

Infolinię organizują wspólnie Poradnia Onkologiczna NU-MED oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło aż 11 osób, wśród nich między innymi Jerzy Wcisła, senator RP, Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski i Leszek Dziąg, starosta Braniewski. Uroczyste uruchomienie infolinii odbyło się dzisiaj.
 


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Opus Dei
  Poniedziałek, 03.04

  ....musiała przyjść dobra zmiana aby infolinia powstała? Ciekawe jak w praktyce ona będzie działać?

 2. 2
  +2
  ~ hmmm
  Poniedziałek, 03.04

  Obyśmy zdrowi byli.

 3. 3
  +2
  ~ Szkło kontktowe
  Poniedziałek, 03.04

  Super, ale ja się pytam co z poradnią kardiologiczną dla dzieci? Znowu cisza? Znowu nic?

 4. 4
  +2
  ~ Szkło kontktowe
  Poniedziałek, 03.04

  Super, ale ja się pytam co z poradnią kardiologiczną dla dzieci? Znowu cisza? Znowu nic?

 5. 5
  0
  ~ Poziomka
  Wtorek, 04.04

  Ania???? Co tam robi Anulka? Pracujesz w szpitalu?

 6. 6
  +2
  ~ bagyy
  Wtorek, 04.04

  infolinia? , dla człowieka chorego ważny jest bardzo kontakt wzrokowy i fizyczna obecność osoby której przecież mówimy o swojej chorobie. Dla mnie to dziwne, że samo podejrzenie choroby - na podstawie czego? to już można dzwonić? Karetka pogotowia nie zawsze zostaje skierowana do ludzi wymagających pomocy, bo osoba z drugiej strony słuchawki podjęła decyzję , że pomoc po prostu jest niepotrzebna. Jaka jest odpowiedzialność ludzi z drugiej strony słuchawki na infolinii?

 7. 7
  +1
  ~ lolo
  Czwartek, 06.04

  A co tu robi ta - ptaszyna - co ją wyrzucili zze szpitala miejskiego, iławskiego i gdańskiego. Całe szczęście że ma przyjaciółkę w Eli co ją przygarnęła, bo biedaczka byłąby bezrobotna

 8. 8
  +1
  ~ swiadiomy
  Czwartek, 06.04

  Anula wypija krew z ludzi i udaje dyrektora.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.