Środa, 19.01.2022, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Za konsultacje z lekarzem specjalistą dziecięcym musisz zapłacić albo szukać pomocy w innym mieście!

08.03.2017, 08:30:57 Rozmiar tekstu: A A A
Za konsultacje z lekarzem specjalistą dziecięcym musisz zapłacić albo szukać pomocy w innym mieście!

Kardiolog, dermatolog, nefrolog, lista lekarzy specjalistów dziecięcych, których brakuje w Elblągu, jest długa. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla dobrą wolę i.. bezradnie rozkłada ręce. - Jest duży problem z poradniami dziecięcymi nie tylko w Elblągu. Wiemy o tym, ale nie mamy z kim podpisywać umów. Brakuje specjalistów – mówi Magdalena Mil, rzecznik prasowy olsztyńskiego NFZ. Czy interwencja władz miasta może coś zmienić?

Pisaliśmy już o Januszu Lewalskim, elblążaninie, który alarmował w sprawie poradni kardiochirurgii dziecięcej. W tej chwili taka w Elblągu nie istnieje, mężczyzna proponował, aby otworzyć ją w którymś z istniejących szpitali. W tej sprawie napisał nawet do władz miasta, do którego należy Szpital Miejski im. Jana Pawła II, z prośbą o interwencję.

Okazuje się jednak, że najmłodsi elblążanie mogą mieć problem z dostaniem się nie tylko do kardiologa. Niewiele specjalistów przyjmuje w Elblągu "na NFZ". Tych, którzy w prywatnych gabinetach, każdą sobie słono płacić za usługi też nie jest dużo więcej. Rodzice po pomoc lekarską dla dziecka muszą więc najczęściej jeździć do Trójmiasta i Olsztyna.

Mój syn miał nawracające zapalenie dróg moczowych. Konieczna okazała się konsultacja nefrologa. Szukałam długo i okazało się, że takie specjalisty w Elblągu nie ma. Musiałam z synem pojechać do Gdańska. Mam szczęście, że okazało się, że moje dziecko nie jest poważniej chore. Trudno mi się oswoić już, z tym że w kolejce do specjalisty czeka się miesiące albo lata. Jednak to, że takiego specjalisty i to dla dziecka w ponad 120 tysięcznym mieście nie ma to już naprawdę przesada

– mówi pani Kamila, elblążanka.

Szans na to, że w Elblągu nagle pojawią się specjalistyczne poradnie dziecięce, które mają kontrakty z NFZ, raczej nie ma.

Mamy duży problem z poradniami dziecięcymi i to nie tylko w Elblągu. W tej chwili na przykład na całe województwo mamy tylko jednego hepatologa, w województwie brakuje również okulistów. To nie jest tak, że my nie dajemy pieniędzy na tego typu kontrakty. W przypadku leczenia dzieci jesteśmy wyjątkowo zainteresowani tym, aby takie usługi były wykonywane. Niestety brakuje specjalistów. Nie mamy z kim podpisywać tych kontraktów. Nie ma w tym złej woli funduszu. Co rok konsultujemy się ze środowiskiem lekarskim w sprawie tego jaki stan służby zdrowia w województwie, poszczególnych powiatach, wiemy o problemach. Jednak w momencie, gdy nie ma nikogo, kto podpisałby z nami kontrakt, nasza rola się kończy

– przekonuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu, jeśli chodzi o poradnię kardiologiczną. To jednak bardzo nikła szansa. Na to przynajmniej wskazuje wyważony ton odpowiedzi, którą otrzymał pan Janusz z elbląskiego ratusza. Wiceprezydent Janusz Nowak przypomina Czytelnikowi, że to w gestii NFZ leży kontraktowanie usług i określenie warunków tworzenia poradni specjalistycznych.

Ponadto pragnę wyjaśnić, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie prezydenta Elbląga z dyrektorem NFZ, podczas którego zostaną poruszone kwestie dotyczące utworzenia poradni kardiochirurgicznej w Elblągu

– dodaje wiceprezydent Nowak.
 

To po stornie samorządu i placówki ochrony zdrowia, w tym przypadku Szpitala Miejskiego w Elblągu, należy chęć do tego, aby taką poradnię utworzyć i starać się o jej utworzenie oraz chęć do tego, aby spełniać wszelkie warunki. Nie wydaje mi się, aby do dzisiaj szpital i samorząd zabiegały o utworzenie takiej poradni, gdyż na to pytanie nadal nie otrzymałem odpowiedzi. Na miejscu pana Prezydenta nie byłbym aż takim optymistą, że NFZ sam wystąpi z propozycją utworzenia poradni kardiologicznej przy Szpitalu Miejskim w Elblągu, gdyż to podmiot zainteresowany ma obowiązek wystąpić o takie utworzenie do odpowiednich organów. Liczę, iż szpital oraz samorząd podejmą stosowne kroki, aby w naszym mieście poradnia kardiologiczna dla dzieci powstała, a temat nie zostanie zamieciony pod dywan znowu na kolejne lata

– przekonuje Janusz Lewalski

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ sad
  Środa, 08.03

  My nie mamy wyjscia i do poradii kardio jezdzimy do Gdanska.

 2. 2
  +7
  ~ Polak.
  Środa, 08.03

  co ten wiceprezydent gada za głupoty - np. w szpitalu gelertowej jeszcze pare lat temu był gastrolog dzieciecy na NFZ, później z roku na rok zaprzestano przyjmowac na NFZ ale prywatnie nadal był - wiec czy to jest wina funduszu, że "lekarze" idą tylko na kase a nie dobro małego pacjenta??? a może to gelertowa nie dawała dobrych warunków do pracy specjalisty (bo NFZ dawał kontrakty jak zawsze)? tyle, że jakoś jak się dzwonilo do szpitala, to w państwowym szpitalu proponowali prywatna wizytę specjalisty _SKANDAL

 3. 3
  +9
  ~ Szkło kontaktowe
  Środa, 08.03

  Szpital Miejski nic nie robił w kierunku utworzenia poradni kardiologicznej dla dzieci od lat, jeśli w ogóle... Przy odrobinie wysiłku wszystko można zorganizować. Czekamy jeszcze na informacje od p. Geleret z WSZ w sprawie poradni kardiologicznej bo poki co cisza...

 4. 4
  +5
  ~ ~~
  Środa, 08.03

  ~do polak NFZ podpisuje umowy tylko i wyłącznie ze specjalistami, w Elblągu takich nie było i nie ma, gastroenterologa dziecięcego nigdy nie było. ja osobiście jeździłam z dzieckiem do Olsztyna, teraz do Gdańska.

 5. 5
  +3
  ~ gall anonim
  Środa, 08.03

  specjaliści są tylko nie opłaca im się podpisywać umów z nfz. wolą prowadzić prywatną praktykę, nie potrzebują do tego nawet prywatnego gabinetu bo prowadzą ją w murach szpitali w których pracują. i niech się pacjent spróbuje upomnieć o paragon - będzie to jego ostatnia wizyta u takiego specjalisty. i nie dotyczy to tylko lekarzy dziecięcych.

 6. 6
  +5
  ~ vbb
  Środa, 08.03

  bo pani Gelert powinna wziąść się do roboty a nie wiecznie się lansować z Wcisłą i Protasem!

 7. 7
  +4
  ~ 67
  Środa, 08.03

  trzeba nieraz jeździć z malutkimi dziećmi do Olsztyna, bo oni mają wszystkie poradnie dla dzieci,

 8. 8
  +1
  ~ ed
  Środa, 08.03

  ja z synkiem co pół roku jeżdżę do nefrologa do Gdańska :(

 9. 9
  0
  ~ Polak.
  Środa, 08.03

  do ~~~ i tu się mylisz, bo moje dziecko było nawet zarejestrowane do gastrologa dziecięcego ale na nowy rok - czekaliśmy i po nowym roku okazało się, że już go nie ma i proponowano nam prywatnego w szpitalu gelertowej (straciliśmy pare miesięcy czekania i trzeba było szukać porady gdzie indziej)

 10. 10
  +3
  ~ ale jaja
  Środa, 08.03

  najlepiej do olsztyna wysyłać Elblążan by się leczyli bo na miejscu w Elblągu jest cyrk.A może czas wygonić z ciepłych posadek nieudaczników.Jest 2017 rok nie 45.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91375613212585