Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Mieszkańcy osiedla protestują przeciwko wycince drzew i fotowoltaice. Co na to miasto?

18.08.2023, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy osiedla protestują przeciwko wycince drzew i fotowoltaice. Co na to miasto?

Mieszkańcy ul. Turbinowców protestują przeciwko wycince drzew i budowie instalacji fotowoltaicznej w sąsiedztwie ich domów. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, odpowiedzialny za inwestycję, tłumaczy, że to jedyny sposób na obniżenie rosnących kosztów energii. Teraz głos w tej sprawie zabrało miasto. 

 


Plany Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznej na skarpie przy ul. Turbinowców spotkały się z protestem części mieszkańców osiedla Metalowców. Przeciwnicy inwestycji podkreślali, że drzewa znajdujące się przy ich domach zostaną wycięte i zastąpione panelami. Władze szpitala inwestycję tłumaczą rosnącymi cenami energii oraz poszukiwaniem oszczędności. Obie strony spotkały się w czerwcu, ale porozumienia nie udało się wypracować. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

 

 

Ta farma będzie pod naszymi oknami. My tam mieszkamy, to jest nasze życie. Postawieniem pod naszymi oknami paneli to dla nas koszmar

 

 

- przekonywała podczas spotkania jedna z mieszkanek ul. Turbinowców.

 

 

 

Mieszkańcy petycję w tej sprawie skierowali również do prezydenta Elbląga. Zawarli w niej kilka postulatów. Te najważniejsze dotyczyły niewydania zgody na wycinkę drzew, a także ewentualnej zmiany lokalizacji inwestycji. Teraz poznaliśmy odpowiedź miasta. 

 

 


W sprawie wycinki drzew Ratusz przypomniał mieszkańcom, że "organ ma obowiązek wydania decyzji w sprawie usunięcia drzew po analizie zasadności wniosku, w toku postępowania administracyjnego. W pierwszej kolejności kieruje się zasadami określonymi w ustawie z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, czyli rozważa interes publiczny i interes strony". 

 

 

 

Organ administracji, działając w granicach prawa, ma obowiązek rozważyć, czy projektowana przez inwestora inwestycja uzasadnia wycinkę drzew. Odmowa zezwolenia na usunięcie drzew musi być szczegółowo uzasadniona w decyzji, z podaniem kryteriów, jakimi kierował się organ przy jej wydawaniu. Warto jednak podkreślić, że w efekcie składanych odwołań od wydanych przez Prezydenta decyzji odmawiających wycinki drzew, organ nadrzędny – Kolegium Odwoławcze w Elblągu wymusza, zmianę decyzji, mając na uwadze art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego (interes strony), co skutkuje uzyskaniem zezwolenia na wycinkę

 

 

 

- czytamy w odpowiedzi na petycję, pod którą podpisał się Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

 

 


Autorzy petycji zwrócili się również o przeanalizowanie możliwości zmiany lokalizacji inwestycji. Zaproponowali, aby miasto użyczyło szpitalowi, pod budowę instalacji fotowoltaicznych, działki (nr 4,5 i obręb 6), na których obecnie znajduje się parking i tereny zielone.

 

 

 

Analizując możliwość budowy paneli w postaci zadaszeń parkingu i zagospodarowania pustego terenu zielonego, na działkach ewidencyjnych nr 4 i 5 obręb 6 oraz możliwość użyczenia przedmiotowych gruntów przez Urząd Miejski w Elblągu, będących postulatem mieszkańców osiedla, informuję, że zgodnie z opinią Departamentu Urbanistyki i Architektury lokalizacja paneli fotowoltaicznych na działkach nr 4 i 5 obręb 6 (zwłaszcza w postaci wiat) jest sprzeczna  z przeznaczeniem określonym w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tj.: teren dróg publicznych, droga główna KDG. Ponadto Departament Zarząd Dróg obecnie nie prowadził uzgodnień w zakresie możliwości lokalizacji czy umieszczenie farmy fotowoltaicznej w obrębie działek  nr 4 i 5 obręb 6

 

 

- dodaje wiceprezydent Nowak.

 

 


Pełny tekst odpowiedzi miasta na petycję w sprawie budowy instalacji fotowoltaicznej i wycinki drzew znajdziemy TUTAJ

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Palowac
  Piątek, 18.08

  Garstka oszołomów trzyma w szachu miasto I inwestycje. W innych miastach mają w d. Takich protestujących bo liczy się dobro ogółu.

 2. 2
  +3
  ~ Janek123
  Piątek, 18.08

  Miasto wytnie dodatkow drzewa wzdłuż Królewieckiej, jak szaleć to szaleć...... Spytajcie się senatora Wcisło poseł Falej co oni na to, wybory obiecają wszystko....

 3. 3
  0
  ~ spoko
  Piątek, 18.08

  Nie przyjmować ich do szpitala

 4. 4
  --3
  ~ mis
  Piątek, 18.08

  fotowoltaika to zadna oszednosc i ekologia to jest totalna lipa na ktorej zarabia garstka cwaniakow duza kase te chinskie panele sa awaryjne a koszy napraw i serwisowania duze a ponadto ile dni slonecznych jest w polsce no ile czy ktos to policzyl najlepiej wytnijcie wszystko i zalejcie betonem to bedzie ok. ten narod juz zdurnial calkowicie wierzy garstce cwaniakow

 5. 5
  +4
  ~ Tadd
  Piątek, 18.08

  "mis" ty tak poważnie, czy chciałeś zaistnieć ?

 6. 6
  --6
  ~ POlak
  Piątek, 18.08

  Dalej głosujcie na zdrajcow z PO Tuska, PSL I Lewice. Oni mają mieszkańców w 4 literach. Tak jak referendum. Won z nimi.

 7. 7
  --3
  ~ Szokkkk
  Piątek, 18.08

  Kto wierzy w tą fotowoltaike? Chyba durny jeleń . Za ile lat te oszczędności się zwrócą ??? Rosnące koszty energii to jest specjalnie żeby robić te durne panele itp

 8. 8
  +2
  ~ Janos
  Piątek, 18.08

  A co na to pan Wcisła? Wszędzie się wciska a tu go nie ma?

 9. 9
  +1
  ~ jeee
  Piątek, 18.08

  Olać kilku nawiedzonych - inwestować. Panele nie są szkodliwe, to nie oczyszczalnia śmieci czy wysypisko,

 10. 10
  0
  ~ Truso
  Sobota, 19.08

  Panele?Tak,tylko dlaczego akurat w tym miejscu?I znowu władza wie wszystko lepiej,to wielka szkoda że w Elblągu wypowiedziano totalną walkę z naturą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4271290302277