Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Po interwencji INFO na Malborskiej zamontowano ogrodzenie poprawiające bezpieczeństwo

30.11.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Po interwencji INFO na Malborskiej zamontowano ogrodzenie poprawiające bezpieczeństwo

Wracamy do tematu. Dwa tygodnie temu Pani Małgorzata zwróciła się do naszej redakcji z problemem dotyczącym bezpieczeństwa na ul. Malborskiej. Twierdziła, że od dwóch dekad mieszkańcy Zatorza czekają na rozwiązanie pewnego problemu. - Kierowcy łamią przepisy i mają gdzieś ludzi. I to trwa już 20 lat – podkreśliła. Po interwencji INFO zamontowano ogrodzenie uniemożliwiające przejazd samochodów po chodniku.


 

Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu zrobił ulice i parking przy bloku Malborska 84, a nie wyznaczył 2 metrów szerokości chodnika. Kierowcy łamią przepisy i mają gdzieś ludzi. I to trwa już 20 lat. My tylko prosimy o dwa metry szerokości chodnika przed blokiem 84 dla seniorów, uczniów, niepełnosprawnych tak, by można było dojść do szkoły, przedszkola czy Biedronki. Prosimy, by zająć się tą sprawą. Może was wysłucha Zarząd Budynków Komunalnych. Może Straż Miejska zacznie zakładać im blokady i usuwać samochody z chodnika. Dodam jeszcze, że parkingi dobudowali przy blokach 86, 88, 90 i nic się nie zmienia, jeśli chodzi o kierowców. I tak parkują gdzie chcą. Prosimy tylko o dwa metry szerokości chodnika i zabezpieczenie go słupkami przed kierowcami

 

– wyjaśniała p. Małgorzata.

 14 listopada zwróciliśmy się do ZBK z zapytaniem, czy planowana jest budowa chodnika (i zabezpieczenie go słupkami) przy bloku znajdującym się na Malborskiej 84. Wczoraj (29.11.) otrzymaliśmy odpowiedź, że zostało zamontowane ogrodzenie uniemożliwiające przejazd samochodów po chodniku, co powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych.

 


- Teren gminny zlokalizowany wokół budynku, stanowiący część działki nr 218/38, obręb 22, winien być wykorzystywany przez mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej. Stąd też ZBK, jako pełnomocnik Gminy Miasto Elbląg, prowadzi działania zmierzające do wydzierżawienia (lub dokupienia) przez wspólnotę przedmiotowej nieruchomości gruntowej umożliwiając tym samym spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych w celu prawidłowego i racjonalnego korzystania z budynku i urządzeń z nim związanych – wyjaśnia ZBK. - Nadmieniamy, że wielokrotnie propozycja ta była przedstawiana wspólnocie podczas corocznych zebrań. Do chwili obecnej nie została podjęta prawomocna uchwała.

 


ZBK zwróciło uwagę, że zgodnie z  Zarządzeniem Nr 397/2022 Prezydenta Elbląga z dni 1 września 2022 r. czynsz za dzierżawę terenów na cele mieszkaniowe – przyległe do nieruchomości wspólnot mieszkaniowych celem spełnienia wymogów samodzielnej działki budowlanej ustalony został w formie ryczałtu za każdy rozpoczęty rok kalendarzowy i wynosi 1,40 zł brutto bez względu na wielkość dzierżawionego terenu. Dodatkowo wspólnota zobowiązana będzie do zapłaty podatku od nieruchomości i ponoszenia kosztów utrzymania terenu według odrębnych przepisów.

 

 

Po wydzierżawieniu (lub dokupieniu) części przyległej działki jej zagospodarowanie znajdzie się w gestii wspólnoty mieszkaniowej, która będzie mogła podejmować decyzje o kompleksowym zagospodarowaniu przyległego terenu w sposób mający na względzie dobro ogółu i interes wspólnoty. Przejęcie przez wspólnotę części działki przyległej do budynku rozwiąże więc problem jej uporządkowania i zagospodarowania – w tym również ewentualnego zabezpieczenia dojazdu   do  miejsc parkingowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom poruszającym się pieszo

 

– zaznaczył ZBK.

 


Zarząd Budynków Komunalnych jako pełnomocnik Gminy Miasto Elbląg będzie partycypował we wszystkich kosztach z tym związanych. - Jako przykład rozwiązania problemu dotyczącego braku odpowiedniej infrastruktury parkingowej należy wskazać Wspólnotę Mieszkaniową Nieruchomości przy ul. Malborskiej 86, która w 2019 r. wystąpiła do ZBK o wydzierżawienie terenu na potrzeby mieszkańców, a w roku bieżącym przystąpiła do budowy parkingu na potrzeby mieszkańców nieruchomości – dodał ZBK.

 PRZED INTERWENCJĄ:

 
 

PO INTERWENCJI:
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ hahaha
  Środa, 30.11

  Ach ten PGR

 2. 2
  +1
  ~ Gosia
  Środa, 30.11

  Nareszcie poskutkowalo. Dranie w nocy nawet znaki zrywali żeby sobie wjechać. A tak ogólnie to zerwanie znaku nic nie da bo to wszystko jest zapisane w infrastrukturze w urzędzie.

 3. 3
  +4
  ~ eliza
  Środa, 30.11

  Jakie miasto taki ZBK, pożal sie Boże

 4. 4
  +3
  ~ Magnat Biznesu
  Środa, 30.11

  Przy takich artykułach widzę, jak mam mało ludzie z wami wspólnego.

 5. 5
  +3
  ~ iii
  Czwartek, 01.12

  wygląda to tragicznie. akurat tam nie widziałam parkujących samochodów Mieszkam tam i oprócz wspomnianej Pani nikomu to nie przeszkadzało. wiele lat temu nawet grało się w piłkę, czy na wf biegało. i było bezpiecznie. Kobieto jak masz fobię to wyprowadź się na wieś i tam poogradzaj się, pozamykaj.

 6. 6
  0
  ~ Gosia
  Czwartek, 01.12

  Do iii. Ale ty jesteś ... kobieto. Ludzie powinni się wspierać a nie przeciwko sobie szczekać na internecie Ogarnij się bo widzę że chyba faktycznie chcesz tylko zabłysnąć . Szkoda że tak przy tobie nie jeżdżą ci po nogach samochody jak wychodzisz z domu.

 7. 7
  +3
  ~ iii
  Czwartek, 01.12

  do Gosia oj kobieto kobieto. lecz się na nogi bo na głowę za późno.. Chodzę pieszo, jeżdżę autem i nikomu po nogach nie jeżdżę. a to ogrodzenie to tragedia. Ty najlepiej byś chciała, żeby parkować kilometr od Ciebie. No cóż samochodów coraz więcej i ja parkując na Zatorzu nikomu nie przeszkadzam.

 8. 8
  +2
  ~ iii
  Czwartek, 01.12

  do gosia. Czy przy biedronce też będziesz się starać o ogrodznie? bo czasem auto przejedzie koło Ciebie żeby przy sklepie zaparkować??? O popatrz jaka świetna inicjatywa.

 9. 9
  +4
  ~ obserwator
  Czwartek, 01.12

  do ~iii=czytaj kodeks drogowy .tam jest wyraźnie napisane gdzie i w jaki sposób nie można parkować.w kodeksie nie ma stwierdzenia,że nikomu to nie przeszkadza.piesi też są uczestnikami ruchu drogowego i chodnik jest dla nich przeznaczony.

 10. 10
  0
  ~ iii
  Czwartek, 01.12

  do obserwator. ok tylko ja nie widzę tam parkujących samochodów. Raczej właśnie przy bloku koło ogrodzenia przedszkola to i owszem, a akurat tam nie powinny one parkować.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2949321269989