Sobota, 26.11.2022, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

"Kocie oczka" pojawią się na przejściu na Plac Słowiański. Będzie jaśniej i bezpieczniej

12.02.2020, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Kocie oczka" pojawią się na przejściu na Plac Słowiański. Będzie jaśniej i bezpieczniej
Fot.Ryszard Biel

Przejście na Plac Słowiański będzie bezpieczniejsze. To kolejne miejsce, w którym pojawią się tzw. kocie oczka. Podobne rozwiązanie wykorzystano już z powodzeniem między innymi na al. Grunwaldzkiej, na jednym z najniebezpieczniejszych przejść w Elblągu i przed kilkoma elbląskimi szkołami.

Dwuetapowe przejście dla pieszych prowadzące ze Starego Miasta na Plac Słowiański ma zostać doświetlone. Zamontowany zostanie tu tzw. system aktywnego przejścia. 

Pojawią się tam LED-y najezdniowe tzw. kocie oczka, czujniki wzbudzające oświetlenie oraz oświetlenie znaku D-6 oznaczającego przejście dla pieszych. Dlaczego to przejście? To jedno z bardziej ruchliwych i ważniejszych przejść. Tutaj sporo osób przemieszcza się codziennie ze Starego Miasta do centrum i odwrotnie, w pobliżu znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe

- mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy podkreślają, że w tym miejscu często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i od dawna domagają się zamontowania tam sygnalizacji świetlnej. Doświetlenie przejścia to nie sygnalizacja, ale powinno choć trochę ten problem rozwiązać. Podobne systemy zastosowano już na przejściach m.in.: na ulicy Bema (na wysokości ul. Wyżynnej, przy Szkole Podstawowej nr 25), Nowowiejskiej (przy SP nr 12), a także na al. Grunwaldzkiej (vis a vis hali Elzamu). Szczególnie w tym ostatnim miejscu, gdzie dochodziło do wielu kolizji i wypadków z udziałem pieszych, widać pozytywne efekty zamontowania tzw. aktywnego przejścia. Czy sprawdzi się ono również na Placu Słowiańskim? Przekonamy się niebawem.

Na razie miasto złożyło zapytanie ofertowe i szuka firmy, która zajmie się wykonanie i montaż aktywnego przejścia dla pieszych na ulicy Plac Słowiański z przyłączeniem do sieci. Swoje oferty chętni mogą składać do 19 lutego.

To zadanie zostanie zrealizowane w całości z pieniędzy budżetu miasta. Montaż aktywnego przejścia to nie jedyne zmiany, jakie szykują się w tym miejscu. Mamy wobec niego jeszcze inne plany

- dodaje Łukasz Mierzejewski.

My wiemy, że na Placu Słowiańskim planowany jest również montaż m.in. biletomatu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 12.02

  Te kocie oczka to jest marnowanie kasy. Co drugie nie działa, pozapadane w jezdni. Bajer na chwile.

 2. 2
  --3
  ~ Kuba
  Środa, 12.02

  A co te kocie oczka dadzą ??? LEPIEJ ZAMONTOWAĆ SPOWALNIACZE CZYLI ( leżące policjanty ) Może to poskutkuje.

 3. 3
  +3
  ~ Do_pomorskiego
  Środa, 12.02

  A nie łatwiej zrobić progi przed przejściem lub przejście na progu? Tak jest np. w Sopocie. Zapewniam, że jak kilka razy jakiś Sebix nadzieje się na to swoją be-emką to sobie zapamięta, żeby zwalniać przed przejściem. A tymczasem LED-y z kocich oczek, np. na Odrodzenia, raczej oślepiają kierowców nocą, co może powodować niebezpieczne sytuacje. No, ale kto by się tam przejmował kierowcą....

 4. 4
  +3
  ~ edyta
  Środa, 12.02

  dobrze ze robią tylko te kocie oczka po jakims czasie jak wszyscy juz zauwazyli działaja duzo słabiej - czemu ? są tak marne ? czy oszczędność na oświetleniu i mniejsza moc ?

 5. 5
  +7
  ~ elblążanka
  Środa, 12.02

  Ja bym się ucieszyła jakby plac Słowiański nie był parkingiem dla samochodów i przywrócono by mu jego świetność - postawiono by w koło ławki dla ludzi ; postawiono donice z zielenią i oczywiście fontanna byłoby marzeniem gdyby ktoś ją wyremontował i odnowił a na górze jeśli nie pomnik Henryka - założyciela naszego miasta bo to sporna kwestia jest bo jednak krzyżakiem był to może chociaż tablica ładna oświetlona upamiętniająca że kiedyś stał tu pomnik Henryka

 6. 6
  +6
  ~ dfcghvjbknlm
  Środa, 12.02

  Marnowanie kasy. Przy szpitalu "kocie oczka" już wcale nie działają, a na Grunwaldzkiej już po kilku miesiącach się zapadły i ledwo świecą.

 7. 7
  0
  ~ Koniokrad.
  Środa, 12.02

  Kierowcy chcą likwidacji wszystkich przejść dla pieszych, natomiast piesi domagają się jak największej ilości progów i innych spowalniaczy na jezdniach, tramwajarze żądają podwyżek płac, pasażerowie chcą aby tramwaje, a także i autobusy były nowoczesne ze wszystkimi bajerami z klimatyzacją jako warunkiem podstawowym no i oczywiście miejska komunikacja ma być bezpłatna. I tak każdy coś chce, więc sponiewiera władze miasta i nie ważne z jakiej opcji, bo zły był Słonina, okropny Nowaczyk, nie lepszy był Wilk, a już obecny to wiadomo (o pierwszym prezydencie cisza, bo o zmarłym mówi się dobrze, albo wcale). I tak od lat ta sama śpiewka i tylko mądrych brak. Bo jak to mawia się na salonach najlepiej krytykować, a samemu nic nie robić, albowiem gdy nic się nie robi to nie popełnia się błędów. A jeśli tak to tylko koni żal.

 8. 8
  +5
  ~ Do @mieszkaniec
  Środa, 12.02

  Kasa na kocie oczka jest. Wszak Wróbelek ćwierka, ze kolega po fachu też musi zarobić. # Logicznymj byłoby podnieść przejścia dla pieszych w całym mieście , do wysokości krawężników. Ale skoro krawężnik jest prezydętem to tego nie zrozumie.

 9. 9
  0
  ~ Cuda
  Środa, 12.02

  Przejścia trzy D to działa ,plus oświetlenie .

 10. 10
  +3
  ~ Zazdroscimy
  Środa, 12.02

  W innych miastach przed chodnikami są progi ,tzw ograniczniki by samochody nie dojeżdżamy aż na chodnik. W Elblągu zacofanie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2427351474762