Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Na listach rezerwowych do elbląskich żłobków czeka 350 dzieci. Kto rozwiąże istniejący od lat problem?

30.07.2018, 07:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Na listach rezerwowych do elbląskich żłobków czeka 350 dzieci. Kto rozwiąże istniejący od lat problem?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Blisko 350 dzieci czeka na listach rezerwowych na przyjęcie do żłobka. W Elblągu brakuj miejsc w placówkach, dla najmłodszych elblążan, do 3 roku życia. To problem, który należy rozwiązać - przekonuje przewodniczący rady miejskiej.

Rodzice przedszkolaków, nie mają problemu, z zapisaniem dziecka do wybranej placówki. Elbląskie przedszkola w tym roku dysponowały 1021 miejscami, a dzieci ostatecznie przyjęto 924, miejsca starczyło nawet dla 3-latków. Problem jest w przypadku żłobków. Rodzice mają spore problem z zapisaniem maluszka do takiej placówki, czasami dzieci na listę rezerwową trafiają jeszcze zanim przyjdą na świat. Miejsc w żłobkach publicznych jest w Elblągu 350. Zapotrzebowanie jest dużo większe, przekonywał ostatnio Marek Pruszak (Prawo i Sprawiedliwość), przewodniczący rady miejskiej.

Braku odpowiedniej liczby miejsc w żłobkach. W tej chwili na przyjęcie, na listach rezerwowych czeka około 350 dzieci na miejsce w żłobkach, a pełnej skali zapotrzebowania nie znamy. Pomoc w tej kwestii jest konieczna

- przekonywał Marek Pruszak podczas konferencji prasowej PiS na początku lipca.

Jednym z rozwiązań tego problemu, zdaniem przewodniczącego rady, miałoby być utworzenie żłobka, wraz z przedszkolem, w budynku po gimnazjum przy ul. Lotniczej. Na ten sam pomysł już w ubiegłym roku wpadł prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. Z jego realizacją miasto jednak czeka, aż pozyska pieniądze na remont obiektu, co może trochę potrwać.

Marek Pruszak ma jeszcze jeden pomysł, w tej sprawie wnioskował do prezydenta.

Zwiększenie liczby miejsc w żłobkach to jeden z elementów programu "Elblążanin+". W przyszłym roku chcemy oddać żłobek na ul. Lotniczej i jednocześnie wprowadzić dotacje dla żłobków prywatnych. Z takiego rozwiązania korzystają już inne gminy i miasta. Wprowadzenie takiej dotacji oznaczałoby, że rodzice, dla których dzieci nie starczyło miejsca w żłobkach publicznych, mogliby wysłać je do żłobka prywatnego, płacąc za to mniej. W tej chwili te opłaty wahają się w granicach ok. 400 - 450 zł miesięcznie plus wyżywienie, a przy dotacji miejskiej można by je znacząco zmniejszyć. W tej chwili trudno powiedzieć jaką wysokość miałaby taka dotacja, będziemy jednak chcieli, aby była to kwota korzystne dla rodziców

- mówił Marek Pruszak.

Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag? Czy elbląski PiS ma szansę na rozwiązanie problemu, z którym Elbląg zmaga się od dawna, czy to już jedna z pierwszych przedwyborczych obietnic?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Joj
  Poniedziałek, 30.07

  Dzieci do żłobka, jeśli obydwoje rodzice pracują

 2. 2
  +4
  ~ Elblążanin
  Poniedziałek, 30.07

  Genialny pomysł Przewodniczącego RM!!! Dotować prywatne przedszkola z kieszeni podatników. Ciekawe, jakie propozycje będzie miał PiS, jak skończą się nasze pieniądze. Czy to miasto stać na takie pomysły? Oby do wyborów, i nowego otwarcia, bez geniuszy rozdających nie swoje. Niech p. Pruszak dofinansowuje jakiś żłobek wprost ze swojej kieszeni, może coś w końcu do niego dotrze. Z pewnością jego formuła się wyczerpała i dyskwalifikuje go jako radnego.

 3. 3
  +4
  ~ alek
  Poniedziałek, 30.07

  a może przekazać kasę tą którą urzędasy z Elbląga dają lekką ręką na jakieś biuro w Brukseli niby promujące warmię i mazury co?????

 4. 4
  0
  ~ Ja
  Poniedziałek, 30.07

  Taniej jest dotować istniejące prywatne żłobki, niż otwierać nowe.

 5. 5
  +3
  ~ :(
  Poniedziałek, 30.07

  No, ale tworzenie nowych zlobkow, przedszkoli i z drugiej strony fachowej opieki dla osob starszych i chorych wedlug miasta jest zbedne. Lepiej tworzyc takie cuda gdzie czlowiek nue ma szans na godna i spokojna starosc. No ale w tym miescie nie ma zadnych potrzeb i to w wielu dziedzinach...

 6. 6
  +4
  ~ tqaz
  Poniedziałek, 30.07

  Z pewnością nie rozwiąże go Wróblewski bo i po co. On nie ma osobistej potrzeby.

 7. 7
  +1
  ~ betti
  Poniedziałek, 30.07

  Utworzenie przedszkola i żłobka przy ul.Lotniczej było obiecane jak likwidowano gimnazjum...miała być szybka adaptacja budynku na te dwie placówki i nic do tej pory się nie dzieje! Wtedy U M obiecywał ,że to będzie bardzo prędko robione.W tej chwili budynek stoi pusty,bo ktoś policzył koszty ....Oj długo ,długo nie powstanie nowy żłobek ,tak bardzo potrzebny w mieście...

 8. 8
  +5
  ~ ket
  Poniedziałek, 30.07

  500 plus i dojna zmiana. Nie wystarczy ?

 9. 9
  +9
  ~ Jako Komisja Panu Zabraniam
  Poniedziałek, 30.07

  Mają 500+ więc niech sobie z tego opłacą prywatne przedszkole, w końcu na to jest ta kasa, a nie na Passata 1.9 TDi dla tatusia albo fajeczki i paznokietki dla mamusi.

 10. 10
  +2
  ~ zofia
  Poniedziałek, 30.07

  to chyba trzeba otworzyć minimum 5 nowych żlobkow. Będą nowe miejsca pracy dla kilkudziesieciu osob z wyższym wyksztalceniem i nie tylko Budynki sa ,tylko trzeba je zaadaptować , pierwszy to palacyk na Piechoty 10 . Można tylko trzeba chcieć

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1211001873016