Czwartek, 8.12.2022, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

"Wstyd i to pod nosem prezydenta". Relikt minionego ustroju potrzebuje remontu

11.10.2017, 17:00:34 Rozmiar tekstu: A A A
"Wstyd i to pod nosem prezydenta". Relikt minionego ustroju potrzebuje remontu
Fot. Ryszard Biel

Odpadające kafle, trawa w miejscu klombów - okolice pomnika Odrodzenia, na Placu Konstytucji, nie prezentują się najlepiej. Ktoś powinien wreszcie zadbać o to miejsce, tym bardziej, że to przecież centrum Elbląga. To wstyd, aby coś takiego działo się pod nosem prezydenta - mówi elblążanka, Czytelniczka info.elblag.pl. Miasto na remont nie ma pieniędzy, ale sytuację mogą uratować uczniowie klas budowlanych.

Monument stojący od ponad czterdziestu lat na Placu Konstytucji oparł się dekomunizacji, choć przez wielu elblążan traktowany jest jako relikt komunizmu. Jego odsłonięcia, na ówczesnym Placu Zgromadzeń Ludowych, dokonano 10 lutego 1975 roku z okazji, jak czytamy w ulotce Społecznego komitetu Budowy Pomnika Odrodzenia z 1972 roku, "trzydziestej rocznicy wyzwolenia i powrotu Elbląga do macierzy". Olbrzym z mosiężnej blachy z wkomponowanymi w niego rzeźbami Jana Sieka przedstawiające wydarzenia i symbole historyczne wrósł już w krajobraz Elbląga. Teraz, jak podkreśla nasza Czytelniczka, kontrowersje, budzi nie historia jego powstania, ale stan, w jakim znajduje się jego otoczenie.

Plac Konstytucji, na którym stoi pomnik, w ciągu lat bardzo się zmieniał. Ostatnio, kilka lat temu podczas dużej inwestycji drogowej, został znacznie okrojony. Nadal jednak jest to plac w centrum miasta. W tej chwili wygląda fatalnie. Podstawa pomnika dosłownie rozpada się, części kafli już nie ma, pozostałe trzymają się na słowo honoru. Chyba czas najwyższy coś z tym zrobić. Nie wydaje mi się, aby to wymagało jakiś wielkich pieniędzy

- mówi Czytelniczka info.elblag.pl, która zwróciła nam uwagę na ten problem.

Nie wygląda to najlepiej. Chciałoby się powiedzieć, że jaki gospodarz takie obejście, ale wiem, że ten problem ciągnie się już od lat. Od lat ten plac wymaga remontu

- mówi pan Zbigniew, elblążanin spotkany na placu.

O porządek na Placu Konstytucji dba Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu. Pytany o plany remontowy względem tego miejsca, dyrektor spółki, podkreśla, że na to potrzebne są pieniądze, których w tegorocznym budżecie nie ma.

W budżecie nawet nie mamy środków nawet na rozbiórkę amfiteatru, a to jest kolejna potrzeba. Jeśli znajdą się pieniądze, to remont zostanie przeprowadzony, bez tego nie da się nic zrobić. Nasza praca, jako administratora obiektu, polega w tej chwili na utrzymywaniu czystości bieżącej i ewentualnie sygnalizowaniu pewnych rzeczy. My możemy na, bieżąco uzupełniać pojedyncze kafle, gdy wypadną, ale to nie załatwia sprawy

- mówi Leon Budzisiak, dyrektor ZZM w Elblagu.

Wszystko rozbija się więc o pieniądze, a właściwie o ich brak. W ubiegłym roku próbowano nawet znaleźć je w Budżecie Obywatelskim. Jednak wyceniony na 200 tysięcy złotych wniosek Rewitalizacji otoczenia Pomnika Odrodzenia na pl. Konstytucji, przepadł w głosowaniu.

Miasto jednak ma pomysł na inny plan ratunkowy dla tego miejsca.

- Jest się pomysł, aby ten plac doprowadzić do porządku, przy pomocy uczniów klas budowlanych. Oni mogliby się zając tym w ramach zajęć praktycznych. To na razie bardzo wstępna koncepcja. Pomysł, jeśli w ogóle, doczeka się realizacji nie wcześniej niż w przyszłym roku - dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%42.9 %57.1


Galeria / Plac Konstytucji ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-10-11 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --7
  ~ UM myślał i wymyślił.
  Środa, 11.10

  Cytat:-" Jest się pomysł, aby ten plac doprowadzić do porządku, przy pomocy uczniów klas budowlanych. Oni mogliby się zając tym w ramach zajęć praktycznych. " Czyli wykorzystać studentów za free. Żeby jeszcze zechcieli im zaliczyć jako np.prace dyplomowe. Heh...

 2. 2
  +7
  ~ Ależ
  Środa, 11.10

  Wstydu ciąg dalszy, a plac po tym lesie wykarczowanym obok willi syrena nadal zamiast być ozdobą. Plac ten przynosi wstyd, turyści fotografuja i pokazują innym. Wstyd rządzący Elblągiem. Tak zbieranie wpadka pi wpadce a wybory blisko i zamiast stolka będzie, i będzie dla was pastwisko. I pa.

 3. 3
  +7
  ~ Rebecca A. Bärbel von Schmidt
  Środa, 11.10

  DO ~Ależ Mieszkańcy są zadowoleni z obecnie rządzących i na pewno wygramy najbliższe wybory, proszę się nie martwić.

 4. 4
  --3
  ~ Ano
  Środa, 11.10

  Ależ masz rację. Po wyborach pogadamy, a jakaś pisząc API niemiecku madam. To chyba um Tryma palec w d.

 5. 5
  --7
  ~ Elfi
  Środa, 11.10

  Ależ masz rację. Po wyborach pogadamy, a jakaś pisząc API niemiecku madam. To chyba ktoś z UM zamiast pisać wprost to Trzyma palec w d. I pisze.

 6. 6
  +7
  ~ Rebecca A. Bärbel von Schmidt
  Środa, 11.10

  DO: Elfi Po wyborach pogadamy, a ten palec to sobie możesz włożyć, dziwaku.

 7. 7
  --5
  ~ Ooo
  Środa, 11.10

  Tu już tzw niemiaszki tu piszą, a poszła szczaw do merkielki.

 8. 8
  +9
  ~ Rebecca A. Bärbel von Schmidt
  Środa, 11.10

  DO: Ooo Twoje faszystowskie poglądy zachowaj dla siebie. Kultura na poziomie posłanki Pawłowicz.

 9. 9
  --13
  ~ Muzyk
  Środa, 11.10

  Mirami supera utwór dla tej kobiety która tu pisze i ubliza nam elblazanom. Lub gnojek zza klawiatury.

 10. 10
  --11
  ~ Ale jaja
  Środa, 11.10

  Obraża wszystkich a jest jedyną która to robi. Amen. Zwykle k,,,,,, o.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1167721748352