Środa, 8.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Adrian, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Tęczowo w Galerii Morskiej

30.05.2019, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tęczowo w Galerii Morskiej

Od 31 maja 2019 r. w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance - siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie można zwiedzać wystawę pt. „Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza”. To już XVII odsłona cyklu „Polscy artyści o morzu”.

Na wystawie prezentowane zostaną prace Czesława Tumielewicza – emerytowanego profesora gdańskiej ASP - powstałe w ostatniej dekadzie i wyrażające fascynacje artysty polskim wybrzeżem. Nie zabraknie więc obrazów przedstawiających  porty w Helu, Kuźnicy, Jastarni, Łebie, Jantarze, Kątach Rybackich, Kołobrzegu i Trójmieście, często urozmaicone przedstawieniem statków i łodzi rybackich.

Obrazy prezentują również widoki piaszczystych plaż i odpoczywających nad morzem wczasowiczów, którzy opalają się w łódkach, łowią ryby z pomostu bądź odwiedzają pobliskie kawiarenki. Na wystawie znajdą się też dwie martwe natury - jedna ze sprzętem rybackim, druga z owocami, obie zaprezentowane na tle morza - oraz autoportret artysty, również ukazany na tle morskiego brzegu.

Stylistyka prac Czesława Tumielewicza z lekkim przymrużeniem oka odwołuje się do konwencji realizmu magicznego. Chociaż nurt ten w malarstwie należy do wielkiej rodziny sztuki przedstawiającej, to obfituje zarazem w elementy fantastyczne, wzbogacające obraz o wątki symboliczne, stanowiące swoiste dopełnienie całości i podkreślające wieloznaczność przedstawienia.

Przedmioty, które możemy rozpoznać i nazwać - statek, drzewo, budynek - są w pewnej mierze odrealnione, uproszczone, uporządkowane i zgeometryzowane. Obrazy utrzymane zostały w żywej, śmiałej kolorystyce. Dominuje tu głęboka czerwień, szafir w odcieniu lapis lazuli, pomarańczowy, zielony, żółty, błękitny, fioletowy oraz czerń i biel. 

Profesor Tumielewicz nie boi się śmiałych kontrastów kolorystycznych, zestawia ze sobą barwy podstawowe: czerwień z żółtym bądź żółty z niebieskim - sięga też po barwy dopełniające, gdzie obok niebieskiego występuje pomarańczowy, a czerwonego - zielony. – objaśnia Liliana Giełdon, kierownik Dział Sztuki Marynistycznej w NMM - Nie można oprzeć się wrażeniu, że tworzenie dostarcza mu wiele radości. I ten radosny nastrój udziela się widzowi.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający reprodukcje wszystkich prezentowanych na wystawie prac, wydany w formacie i szacie graficznej ustalonej dla całego cyklu „Polscy artyści o morzu”. Wystawa potrwa do 1 września 2019 r. 
 

 

 

Aleksandra Pielechaty
Dział Promocji
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku


 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 3 )


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.