Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Co z inwestycją przy ul. Boże Ciało? Radni podjęli decyzję

20.06.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co z inwestycją przy ul. Boże Ciało? Radni podjęli decyzję
Fot. Wizualizacja inwestycji/materiały inwestora udostępnione na stronie BIP UM w Elblągu

Od dwóch lat inwestor stara się rozpoczął budowę trzech budynków mieszkalnych przy ul. Bożego Ciała. Dziś, 20 czerwca, podczas sesji RM radni podjęli decyzję, czy dojdzie do tej inwestycji.


Inwestor w 2021 roku chciał skorzystać z możliwości, które daje specustawa tzw. lex deweloper. Ze względu na uwagi Miejskiej Komisji Urbanistyczno- Architektonicznej oraz negatywną opinię m.in. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie radni przygotowywali na sesję w listopadzie 2021 roku projekt uchwały w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji. Wtedy to ostatecznie sam inwestor wycofał wniosek tuż przed sesją.


W porządku obrad dzisiejszej sesji RM ponownie znalazł się projekt uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wraz z infrastrukturą na terenie działek przy ul. Bożego Ciała.


Inwestor spełnił warunki lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wynikające z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2021 poz. 1538, z 2023 r. poz. 533, 803), w szczególności przedstawił koncepcję urbanistycznoarchitektoniczną oraz spełnił standardy lokalizacji i realizacji inwestycji mieszkaniowej. Po stwierdzeniu, że złożony wniosek nie narusza ustaleń Studium, należy podkreślić również, że planowana inwestycja realizuje politykę przestrzenną miasta wyrażoną w obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Elbląga przyjętym uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.


Inwestycja ma mieć powierzchnię użytkową mieszkań od minimalnej 25 m2 do maksymalnej 380 m2, łączną powierzchnię użytkową mieszkań od minimalnej 4800 m2 do maksymalnej 5800 m2. W projekcie uchwały podano również, że minimalna liczba mieszkań ma wynosić 85, a maksymalna 105. Infrastrukturę towarzyszącą stanowić mają przyłącza niezbędnych mediów, wewnętrzna droga dojazdowa, miejsca parkingowe, dojścia i dojazdy do budynków, miejsca gromadzenia odpadów oraz tereny zielone i plac zabaw.


Uwagę radnej Elżbiety Banasiewicz przykuła ilość planowanych miejsc parkingowych. - Deweloper zapewnia 60 proc. miejsc postojowych dla wszystkich nabywców mieszkań. Przy założeniu, że mieszkaniec ma tylko jeden samochód okazuje się, że w tym miejscu mamy problem - ponad 30 proc. mieszkańców nie będzie miało ani podziemnego, ani naziemnego miejsca parkingowego – zaznaczyła.
 

 

To jest zaplecze naszego Starego Miasta, gdzie jest problem parkowania. (…) Problem z parkowaniem samochodów rozwiązywany jest przez wykupienie przez mieszkańców miejsc postojowych. Ale tam (przy Bożym Ciele – przyp.red.) nie będzie gdzie fizycznie wykupić tych miejsc

– podkreśliła radna.Elżbieta Banasiewicz stwierdziła, że ilość miejsc parkingowym można jeszcze zwiększyć. - Zgodnie z prawem to minimum jest zapewnione, ale my dzisiaj nie musimy zgadzać się na minimum. Nie mamy obowiązku, jako radni dbający o naszych mieszkańców, wyrazić zgodę na to. Jeszcze dzisiaj możemy wpływać na dewelopera – mówiła.
 

 

Dwa budynku będą z podziemnymi parkingami, a jeden nie. Jest to ewidentnie zmniejszanie kosztów deweloperskich. My dzisiaj jeszcze mamy prawo wpłynięcia na to, jak obrzeża Starego Miasta będą wyglądać, jakie problemy z miejscami postojowymi będą mieli nasi mieszkańcy. Dlatego ja osobiście będę przeciwko tej uchwale

– dodała Elżbieta Banasiewicz.W głosowaniu wzięło udział 24 radnych. 20 było za, 4 było przeciw. Rada podjęła uchwałę.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ parkingu nie ma i co mi pan ..
  Wtorek, 20.06

  Na wszelki wypadek jest jeszcze parę wolnych miejsc na Księżycu przy SP 23. Ta Banasiewicz to taka mądra kobieta jest, że nawet kumple pisiści jej nie słuchają. Banasiewicz jako znająca kurię załatwi parking na terenie 2 osobowego seminarium i pod drzwiami pobliskiego kościoła. Myślenie jest zakazane, a radny który myśli ... .

 2. 2
  +6
  ~ Ble ble
  Wtorek, 20.06

  Ciagle gadanie z którego nic nie powstanie. Powinno toto zniknąć zarosniete,zaniedbane. Czy naprawdę nikomu nie zależy na ładnym mieście.

 3. 3
  +11
  ~ Mieszkaniec
  Wtorek, 20.06

  Ładne mają być te budynki przedstawione w artykule. Zgoda i budujcie. A olsztyn niech się odp,,, li od Elbląga I zajmie się swoim bałaganem.

 4. 4
  0
  ~ Kuba Brener
  Środa, 21.06

  Kobieta ma racje. Nie powinno sie w ogole dawac pozwolen na budowe bez zapewnienie minimum 1 miejsca parkingowego na mieszkanie. Daja zezwolenia, ludzie nie maja gdize parkować wiec parkuja w miejscach niedozwolonych, rozjezdzaja trawniki. W info powstaje kolejny artykul mistrzowie parkownaia.

 5. 5
  --2
  ~ marycha od rycha
  Środa, 21.06

  Pani Banasiewicz chyba czegoś się najadła ...

 6. 6
  0
  ~ MO
  Środa, 21.06

  kolejni mieszkańcy będą narzekać na hałas z tramwajów o 4 rano

 7. 7
  --1
  ~ Upadły Harley
  Środa, 21.06

  Baba z PiSu a co dziwo ma rację. Krótkowzroczna polityka UM zwiększy problem z parkowaniem, a w takich pipidówach jak Elbląg nie powinni być z tym najmniejszego problemu

 8. 8
  0
  ~ Blokowisko
  Sobota, 24.06

  Fatalne miejsce na takie blokowisko. Tu niska zabudowa pierzejowa tylko. Poza tym hałas okrutny. Nowe osiedle w takim miejscu to porażka. Tu powinien być mały, zadbany park. Beznadziejna decyzja prezydenta i radnych

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4633088111877