Poniedziałek, 3.08.2020, Imieniny: Lidia, Augustyn, Nikodem
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Trwa rozbudowa hospicjum. Pieniądze na tę inwestycję zbierano od lat

15.01.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa rozbudowa hospicjum. Pieniądze na tę inwestycję zbierano od lat
Fot. Ryszard Biel

Ruszył remont i rozbudowa elbląskiego hospicjum. Po rozbudowie siedziba przy ul. Toruńskiej powiększy się m.in. o Oddział Dziennego Pobytu i nową kuchnię. Na tę inwestycję czekano od lat.
 

Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak od ponad trzydziestu lat zapewnia opiekę osobom ciężko chorym, a także ich rodzinom. W miarę upływu czasu poszerzała się jego oferta. Obecnie usługi są świadczone zarówno w domach pacjentów, w Elblągu i Pasłęku, a także w stacjonarnie przy ul. Toruńskiej. Przy hospicjum działa również m.in. Poradnia Medycyny Paliatywnej i Zespół Wsparcia Osieroconych. Hospicjum prowadzi również opiekę domową nad pacjentami dorosłymi i dziećmi wentylowanymi mechanicznie. Teraz przyszedł czas na kolejne zmiany.
 

W październiku przy ul. Toruńskiej rozpoczęła się rozbudowa i remont. W nowym skrzydle powstanie m.in. Oddział Pobytu Dziennego z prawdziwego zdarzenia.

Jedną z form opieki, która nie jest w ogóle refundowana przez NFZ, są tzw. pobyty dzienne, organizowane w ramach Oddziału Pobytu Dziennego. Oddział ten w elbląskim hospicjum funkcjonuje już od ponad 20 lat. Aktualnie raz w tygodniu, a pacjenci są dowożeni na spotkania. W ich trakcie mają zajęcia z psychologiem, fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym, mają zapewnione porady lekarskie, zabiegi pielęgniarskie w zależności od potrzeb. Jest także możliwość uczestnictwa we mszy św. W trakcie pobytu, pacjenci mają zapewniony posiłek i słodkości. Chcąc, aby ta opieka była jeszcze lepsza, dążymy do stworzenia kompleksowego Oddziału Pobytu Dziennego z dedykowanym personelem i infrastrukturą

- przekonuje Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak.
 

Stąd pomysł na rozbudowę. W nowym oddziale znajdzie się: trzyłóżkowa sala chorych z węzłem sanitarnym, sala terapii zajęciowej i muzykoterapii, sala pobytu dziennego z aneksem kuchennym, gabinet zabiegowy, toaleta z prysznicem przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Chcemy żeby Oddział Pobytu Dziennego, w nowym miejscu, funkcjonował 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-15. Z pobytu jednorazowo mogłoby korzystać kilkunastu pacjentów.

Dodatkowo w dobudowanym skrzydle mieścić się będzie nowa kuchnia dla Oddziału Stacjonarnego - w miejscu dotychczasowej zaprojektowano sale łóżkowe. Projekt zakłada także rozbudowę sali rehabilitacyjnej. W planach są również prace remontowe.

Nasz dom hospicyjny użytkujemy intensywnie od 10 lat, co spowodowało konieczność radykalnego odświeżenia, dokonania kompleksowych napraw, wymiany posadzek i przebudowy zw. z planami rozbudowy

- dodaje pani dyrektor hospicjum.
 

Sama rozbudowa została wyceniona na 4 mln zł. Ile będzie kosztowała finalnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Pieniądze na pierwszy etap prac Stowarzyszenie prowadzące Hospicjum zbierało od kilku lat.

To pieniądze z darowizn, zbiórek publicznych, akcji Pola Nadziei i 1 proc. podatku. Cieszymy się, że w tym roku z 1 proc. otrzymaliśmy kwotę 484.328 zł

- wylicza Anna Podhorodecka, rzeczniczka elbląskiego hospicjum.
 

Zgodnie z planem do końca czerwca tego roku zamknięta część obiektu ma już mieć stan surowy. Pozostałe prace będą na etapie stanu zerowego wraz z instalacjami: wodno-kanalizacyjną, c.o. i elektroenergetycznymi. Na ten etap hospicjum wystarczy pieniędzy. Zbiórka na pozostałe nadal trwa.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.