Sobota, 24.10.2020, Imieniny: Marty, Marcina, Rafala
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zabytkowy pałacyk Abegga przechodzi generalny remont. Jak zmieni się siedziba Nadleśnictwa Elbląg?

12.11.2018, 15:00:19 Rozmiar tekstu: A A A
Zabytkowy pałacyk Abegga przechodzi generalny remont. Jak zmieni się siedziba Nadleśnictwa Elbląg?

Neogotycki pałacyk Augusta Abegga przy ul. Marymonckiej 5, siedziba Nadleśnictwa Elbląg, przechodzi generalny remont. Zabytek zostanie odświeżony od piwnic po dach. Całość prac będzie kosztowała blisko 4 mln zł, to blisko 200 tys. więcej niż początkowo planowano.

Budynek administracyjny Nadleśnictwa Elbląg to neogotycki pałac wybudowany na początku XIX wieku. Obiekt wpisany został na listę zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Choć z zewnątrz prezentuje się lepiej niż niejeden elbląski zabytek to i on wymagał remontu. Szczególnie w złym stanie technicznym znajduje się pokrycie dachowe, ale to nie jedyne co zmieni się w obiekcie.

Pałac Augusta Abegga aktualnie przechodzi generalny remont. Zaczynając od piwnic z dostosowaniem ich na pomieszczenia użytkowe przez przebudowę pomieszczeń biurowych po remont dachu. W trakcie remontu wykonujemy także termomodernizację całego budynku, z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, dociepleniem stropów, wymianą źródła ciepła z tradycyjnego pieca CO na pompy ciepła oraz montujemy ogniwa fotowoltaiczne

- informuja Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

Termomodernizacja wykonywana jest w ramach ogólnopolskiego projektu rozwojowego Lasów Państwowych pod nazwą „Termomodernizacja budynków Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe". Z tego samego projektu wykonano już termomodernizację siedzib leśnictw Dąbrowa i Dębica.

Dzięki takim szeroko zakrojonym pracom zredukujemy zapotrzebowanie na energię cieplną, co doprowadza do zmniejszania zużycia paliw kopalnych, a to prowadzi do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, a więc zmniejszenia oddziaływania tych zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie ludzi

- dodaje Jan Piotrowski.

Wykonawcę inwestycji wyłoniono w kwietniu tego roku. Została nim elbląska firma Zakład Budowlany Tomasza Klecha, która zaproponowała cenę 3 mln 838 tys. zł (brutto). Obecnie już wiadomo, że inwestycja pochłonie więcej pieniędzy. Podczas przebudowy okazało się, że pracy do wykonania jest więcej, niż początkowo zakładano i ze względu na zły stan belek stropowych remont obejmie również lokal mieszkalny przylegający do biura. W związku z tym koszt modernizacji wzrósł o ponad 202 tys. zł.

Termin zakończenia całej inwestycji zaplanowano na 31 stycznia 2019 roku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Gnvf
  Wtorek, 13.11

  Przecież ten budynek z zewnątrz wygląda jak by dopiero co przeszedł generalny remont.

 2. 2
  +6
  Robert Koliński
  Wtorek, 13.11

  Przypomnijmy dla porządku, że Lasy Państwowe wydają na ten cel miliony zrabowane polskiemu podatnikowi (LP są zwolnione z niemal wszelkich danin na rzecz państwa, płacą mniej niż 3% podatku od swoich dochodów, na które składają się m.in. kwoty za drewno wycięte na terenie obszarów chronionych). Warto by również zapytać kto zamieszkuje ten "lokal mieszkalny przylegający do biura", skoro na jego remont wydaje się ekstra 202 tys. zł z państwowych pieniędzy.

 3. 3
  +6
  ~ Bartosz
  Wtorek, 13.11

  To jest jakiś przekręt na kasę. Przecież on jest odświeżony przecież to jest widać na własne oczy z daleka.

 4. 4
  +5
  ~ mius
  Wtorek, 13.11

  Czy redakcja może zainteresować się kto zdecydował o poprzednim remoncie /patrz nowa elewacja/ oraz kto i za ile wykonał te prace. Wygląda to wyraźnie na defraudację pieniędzy skoro był w zamyśle remont kapitalny! Może Lasy Państwowe najpierw zajmą się LASEM a więc naprawą uszkodzonej po powodzi infrastruktury?!!!

 5. 5
  +1
  ~ ciekawski
  Wtorek, 13.11

  Tzw. rządcówka, ul. Iwaszkiewicza. Redakcji coś wiadomo nt. stanu budynku? A Willa Thiessena przy Warszawskiej? Ktoś coś?

 6. 6
  +2
  ~ ZYta
  Wtorek, 13.11

  CIekawe ile jeszcze musi upłynąć godzin obradowania rady miejskiej żeby Elblążanie zrozumieli, że za stan czerwonego szlaku po powodzi odpowiada zarzadca tego gruntu, a więc ZZM i Wody Polskie. A jeśli chodzi o leśników to chciałam zauważyć, że kto jak kto ale oni to chcoiarz pomyśleli i parkingi dla grzybiarzy pobudowali i fajne miejsca wypoczynkowe na mierzei. Ale oczywiście najlepiej jest narzekać i patrzeć jak stare zabytki w Elblagu się sypia i rozpadają. Niszczyć to my umiemy, a jak ktoś cos zrobi to jest bleee brawo :/

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97667503356934