Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Remonty lokalnych dróg dofinansowane. Tu w wakacje mogą czekać nas utrudnienia w ruchu

12.06.2018, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Remonty lokalnych dróg dofinansowane. Tu w wakacje mogą czekać nas utrudnienia w ruchu
Fot. Ryszard Biel

Droga Milejewo - Kamiennik Wielki - Pomorska Wieś w najbliższych miesiącach zostanie przebudowana. Takich wakacyjnych remontów dróg w całym województwie będzie aż 47. Tyle samorządów otrzymało rządowe dofinansowanie na drogowe inwestycje. Wśród beneficjantów, oprócz powiatu elbląskiego, są również m.in. gmina Elbląg i Tolkmicko.

Z rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 samorządy w województwie warmińsko-mazurskim otrzymają łącznie 48 milionów złotych na przebudowy i remont dróg. Część z tej kwoty trafiła do subregionu elbląskiego.

We wtorek (12 czerwca), podczas wizyty w elbląskiej delegaturze urzędu wojewódzkiego, wojewoda Artur Chojecki podpisał siedem umów z przedstawicielami lokalnych samorządów. Pieniądze na remonty dróg przyznano gminom: Elbląg, Tolkmicko, Zalewo i Wilczęta oraz powiatom: elbląskiemu, bartoszyckiemu i braniewskiemu.

Najdroższą, wśród tych inwestycji, jest ta planowana w powiecie elbląskim. Tutaj wyremontowana zostanie droga Milejewo - Kamiennik Wielki - Pomorska Wieś. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 7 mln zł, z czego 3 mln zł to dotacja z programu.

To odcinek drogi o długości około 6,5 kilometra. Przebudowa jednego kilometra będzie kosztowała prawie 1 mln zł. Te kwoty są tak duże, ze względu na bardzo trudne podłoże w tym miejscu, czego zresztą doświadczamy na całych Żuławach. Do tego dochodzi jeszcze wycinka drzew, poszerzenie drogi, budowa przystanków autobusowych, przejść dla pieszych, czyli całej potrzebnej infrastruktury. Prace już ruszyły. Ich zakończenie planowane jest na koniec października

- mówi Maciej Romanowski, Starosta Elbląski.

Mniejsze dofinansowane inwestycje, w okolicach Elbląga, to chociażby te realizowane w gminach: Tolkmicko (przebudowa fragmentu drogi powiatowej w miejscowości Pagórki), Wilczęta (ok. 600 metrów drogi we wsi Stare Siedlisko) i Elbląg.

My dostaliśmy dofinansowanie na remont drogi w Nowinie. To około kilometrowy odcinek prowadzący od starej "siódemki" w głąb miejscowości. Cała inwestycja będzie kosztowała 2,7 mln zł. Mamy już podpisaną umowę z wykonawcą, niebawem ruszy realizacja. Droga powinna być gotowa po wakacjach, termin wyznaczony to koniec października. Ta droga jest bardzo istotna, ulokowanych jest przy niej wiele firm, chcemy im stworzyć odpowiednie warunki funkcjonowania. To oczywiście jedna z wielu dróg w gminie, które wymagają naprawy

- dodaje Genowefa Kwoczek, wójt gminy Elbląg.

W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 dofinansowanych zostanie 47 inwestycji na łączną kwotę 48 mln zł. 53 miliony dołożą do tych projektów same samorządy. Za te pieniądze będzie można wyremontować 80 km dróg powiatowych i gminnych. Podczas dzisiejszej wizyty w Elblągu wojewoda podkreślał jednak, że nie są to ostatnie fundusze, które zostaną przeznaczone na remonty dróg.

Na Warmię i Mazury trafi jeszcze dodatkowe 30 mln zł z budżetu państwa. Informację o tym, jak zostały podzielone, podam jutro. To był trudny wybór, bo mieliśmy do podziału 30 mln, a wniosków zgłoszono do nas na inwestycje o łącznej wartości 170 mln zł. Dobrą informacją jest to, że jak zapewniał premier Mateusz Morawiecki już jesienią ruszy fundusz dróg lokalnych. Pula środków w tym przypadku jest cały czas szacowana na blisko 5 miliardów złotych, które w najbliższych latach będą służyły rozwojowi infrastruktury drogowej także naszego województwa

- dodał wojewoda Artur Chojecki.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Podpisanie umów z Wojewodą ( zdjęć 32 )
Dodano: 2018-06-12 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Odpowiedz
  Wtorek, 12.06

  Zgoda a co otrzyma miasto Elbląg, bo cisza. Nadal walucie kasę dla olsztyna który buduje wszystkie ulice i obwodnice od nowa. Jak można to nazwać cha,,,, o.

 2. 2
  +6
  ~ E7
  Wtorek, 12.06

  A co z Przezmarkiem?

 3. 3
  +5
  ~ Pomyślmy
  Wtorek, 12.06

  Niby z Elbląga a ci robi dla nas elblązan. Przykro pisać.

 4. 4
  +3
  ~ Fuj
  Wtorek, 12.06

  Az nie da się patrzeć, zalosne i koszmarne

 5. 5
  +2
  ~ Pala
  Wtorek, 12.06

  Ze znajomości geografii pała jaka warmia i mazury Elbląg. Sprawa dotyczy judo w Elblągu. Elbląg to Żuławy i Powiśle i to mówi elblazanom. Wstyd.

 6. 6
  +8
  ~ Obserwator
  Wtorek, 12.06

  Najgorsza droga w powiecie jest między Gronowem Elbląskim a Jasionnem! Chyba będą tam otwierać odcinek testowy dla Hummerów armi amerykańskiej 😁

 7. 7
  +3
  ~ Mua
  Wtorek, 12.06

  Pani Karolina ma bardzo zgrabne nogi. Pozdrawiam wszystkich, Polska Biało - Czerwoni ;)

 8. 8
  +3
  ~ j23
  Środa, 13.06

  kampania wyborcza starostwa właśnie się zaczęła ......

 9. 9
  +2
  ~ Podpisjest
  Środa, 13.06

  Chojeś! Jesteś z Elbląga i tu pobierałeś nauki, a masz go głęboko! My Ciebie i Twoją partię też! Odwdzięczymy się już niedługo...

 10. 10
  +2
  ~ AUGUSTOWSKA
  Środa, 13.06

  Kiedy przyjdzie czas na ulicę Augustowską?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.