Środa, 30.09.2020, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Łęczycka-Grottgera-Rawska: Betonowa prowizorka również na tym skrzyżowaniu uratuje sytuację?

12.12.2017, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Łęczycka-Grottgera-Rawska: Betonowa prowizorka również na tym skrzyżowaniu uratuje sytuację?
Fot. Ryszard Biel/niebezpieczne skrzyżowanie Łęczycka-Grottgera-Rawska - tu sytuacja z września 2017r.

Konstrukcja z betonowych zapór, która pojawiła się na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Żuławskiej, wzbudziła śmiech wielu kierowców, jednak spełniła swoje zadanie. Czy podobne, tymczasowe rondo zapewni bezpieczeństwo na jednym z najbardziej problematycznych skrzyżowań, między ul. Łęczycką, Grottgera i Rawską? Jest taki pomysł.

Na skrzyżowaniu: Łęczycka-Grottgera-Rawska, w tygodniu, dochodzi przynajmniej do dwóch kolizji. Ludzie nie potrafią tam jeździć. Mam propozycję. Zróbmy tam rondo z elementów betonowych i plastykowych, może i ono przetrwa kolejne dziesięciolecie, ale przynajmniej będzie spełniało wymogi ruchu drogowego. Podobne rondo znajduje się na skrzyżowaniu Warszawska- Żuławska i zdaje to efekt

- zaproponował radny Andrzej Tomczyński (SLD), podczas piątkowej debaty budżetowej.

Prowizoryczne rondo, wykonane z betonowych bloków i elementów plastykowych, na skrzyżowaniu ulic: Warszawskiej i Żuławskiej powstało w 2015 roku, miało ono zwiększyć płynność ruchu w tym miejscu i umożliwić łatwiejszy wyjazd z ulicy Żuławskiej. Konstrukcja miałaby być tymczasowa, ale funkcjonuje nadal. Przez jakiś czas stała się nawet obiektem kpin.

Rondo, które powstało na ulicy Warszawskiej, rzeczywiście odbiło się szerokim echem. W niektórych programach telewizyjnych pokazywali Elbląg jako miasto, gdzie robią takie niemądre rzeczy, naśmiewano się z tego. Ja się tym nie przejąłem, bo rondo jest wydolne, nie ma skarg od przedsiębiorców, że jest problem komunikacyjny. Przypomnę, że betonowe zapory przy ul. Warszawskiej zostały ustawione, ponieważ duży ruch tirów do przedsiębiorstw na ul. Żuławskiej praktycznie blokował komunikację z tą ulicą. Mam jednak nadzieję, że ono nie przejdzie do historii jako długoletnia prowizorka. Castorama jest zainteresowana tym, aby postawić na Żuławskiej market budowlany. W tej chwili uzgadniane są szczegóły tego przedsięwzięcia, między innymi dotyczące dojazdu. Moim celem jest to, żeby firma, która będzie budowała ten hipermarket, wyłożyła również pieniądze na budowę tego ronda, abyśmy my jako miasto nie ponosili tych kosztów. Mam nadzieję, że ten temat ronda tymczasowego na Żuławskiej przy okazji tego inwestora przejdzie do historii

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Takiej szansy na razie nie ma względem skrzyżowania Łęczyckiej, Rawskiej i Grottgera. O tym, że jest ono niebezpieczne kierowcy, mówią już od wielu lat. Rozwiązaniem problemu miało być wybudowanie w tym newralgicznym miejscu rodna. Inwestycję wstępnie wyceniono na ok. 2 mln zł. Niestety tutaj pojawia się problem. Miasto nie ma pieniędzy. Zadanie to nie pojawiło się w projekcie budżetu Elbląga na 2018 rok. Czy konstrukcja, która najwyraźniej sprawdziła się przy ul. Warszawskiej, mogłoby zapobiegać kolizjom przy ul. Łęczyckiej? Nie tylko radny Tomczyński jest przekonanych, że tymczasowe rondo może się sprawdzić w tym miejscu.

W innych miastach widziałam ronda, które były tylko namalowane na jezdni i odpowiednio oznakowane. Chodzi o to, aby było bezpieczne, nie musi być ładne

- mówiła radna Jolanta Lisewska (PiS).

Co na takie rozwiązanie władze miasta?

- Pomysł tymczasowego ronda rozważymy. Dlaczego do tej pory tego nie zrobiliśmy? Cały czas była mowa, że będziemy szukali pieniędzy na rok 2018, aby jednak zrealizować tę inwestycję. Dzisiaj widzimy, że będzie problem z pieniędzmi - przyznaje Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Jeżeli będzie taka możliwość, to pewnie takie rondo pojawi się na Łęczyckiej. Jeśli chodzi o budowę ronda w tym miejscu, to robiłem różne przymiarki, w poszukiwaniu dodatkowych środków na ten cel. To skrzyżowanie jest akurat tak nieszczęśliwie położone, że znajduje się na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej i powiatowej. Ze "schetynówek" dofinansowania nie możemy więc dostać. Wystąpiłem do marszałka województwa i ministerstwa infrastruktury o przekwalifikowanie tego odcinka na drogę powiatową. Otrzymałem propozycję, że mamy w związku z tym przejąć całą drogę, aż do S22. Nijak nam się to nie opłaci. To rondo z braku pieniędzy nie jest zrobione. Trzeba będzie rozważyć propozycję z rondem tymczasowym

- dodaje Witold Wróblewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ mm263
  Wtorek, 12.12

  Kto był w Wlk.Brytanii,to widział,jakie tam są ronda.Plac,a na środku wymalowane koło.I wystarcza.No i jeszcze oczywiście odpowiednie oznakowanie.

 2. 2
  +15
  ~ Abia
  Wtorek, 12.12

  Lepsze to niż nic, bo faktem jest, że to jedne z gorszych skrzyżowań w Elblągu.

 3. 3
  +2
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 12.12

  Bzdury! Nic nie pomoże jak ktoś jeździ na pamięć i nie pamięta prawa o ruchu drogowym oraz nie ma kultury i ograniczonego zaufania do własnych umiejętności!

 4. 4
  +8
  ~ Beton
  Wtorek, 12.12

  Plastykowych? Bez komentarza...

 5. 5
  +5
  ~ jjj
  Wtorek, 12.12

  a moze po prostu zabierac prawa jazdy tym ktorzy sa sprawcami wypadkow!!! nie mowie o zwyklych stluczkach ale o takich gdzie kierowca w razacy sposob nie zna przepisow ruchu drogowego. Przyklad skrzyzowanie Plk Dabka Ogolna JP2 Kierowcy ktorzy maja pierwszenstwo przejazdu z ul Odrodzenia w Ogolna staja i przepuszczaja tych ktorzy jada z ogolnej w Plk Dabka!!!! to wlasnie tam powinien stac patrol milicji i wszystkich kierowac na ponowny kurs prawa jazdy!!!!

 6. 6
  +17
  ~ oszczedności
  Wtorek, 12.12

  Trzeba było od razu tam rondo budować a nie wydawać kasę na bezsensowne rondo "podpaska" To chyba najgorsze skrzyżowanie w tej dziurze

 7. 7
  +14
  ~ kierowca
  Wtorek, 12.12

  "Pomysł tymczasowego ronda rozważymy." K..wa, kiedy ? Znając chęć do pracy elbląskich urzędników nie rokuję najlepiej.

 8. 8
  +6
  ~ PiS
  Wtorek, 12.12

  Mieszkańcy Elbląga jeżdżą jakby byli z jakiejś dziury. To nie wina skrzyżowania to wina ludzi i Wordu który wypuszcza niedouczonych kierowców.

 9. 9
  +12
  ~ wist
  Wtorek, 12.12

  Weź pan cyrkiel i namaluj pan te rondo, koszt mazaka i cyrkla, chyba na to pana stać?

 10. 10
  +8
  ~ lala
  Wtorek, 12.12

  rondo jest moim zdaniem bezpieczniejsze od tradycyjnego skrzyżowania, gdyż na rondzie ustępujemy nadjeżdżającym z lewej strony, tylko jednej, natomiast skrzyżowanie wymaga (o ile jesteśmy podporządkowani) ustąpienia pojazdom z obu kierunków

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.