Niedziela, 21.04.2019, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Miasto za miliony złotych rozbuduje bazę szkolnictwa zawodowego przy ul. Bema

19.04.2017, 14:00:03 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto za miliony złotych rozbuduje bazę szkolnictwa zawodowego przy ul. Bema
fot. archiwum redakcji

Od 1 września br. Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema włączone zostanie do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. To pierwszy etap utworzenia Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, które zajmie się kształceniem fachowców i specjalistów potrzebnych na lokalnym rynku pracy. Miasto za kilka milionów złotych rozbuduje i wyposaży w nowoczesny sprzęt pracownie oraz warsztaty Centrum. Większa część środków pochodzić będzie z unijnego dofinansowania.

Na najbliższej, kwietniowej sesji Rady Miejskiej elbląscy radni podejmować będą uchwałę w sprawie włączenia od 1 września 2017 r. Centrum Kształcenia Praktycznego do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na bazie dwóch połączonych placówek oświatowych, Miasto planuje powołać Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej (ECEZ), które zajmie się kształceniem fachowców i specjalistów potrzebnych na lokalnym rynku pracy.

Jak tłumaczy Urząd Miejski, Centrum w sposób systemowy, skoordynowany i w porozumieniu z partnerami - szkołami, pracodawcami, uczelniami, urzędem pracy oraz organizacjami pozarządowymi, będzie odpowiadało na potrzeby bezrobotnych, pracowników, pracowników niepełnosprawnych i uczniów, poprzez planowanie kierunków kształcenia zawodowego na elbląskim rynku pracy. Będzie to m.in. zarządzanie informacją o potrzebach partnerów w systemie oraz elastyczne reagowanie na potrzeby rynku pracy. Będzie to również wsparcie szkół w organizacji i dystrybucji praktyk oraz kształcenie praktyczne.

Jednym z zadań Centrum będzie tworzenie oferty edukacyjnej, która da absolwentom szansę na zatrudnienie, modyfikację zawodu lub dobre przygotowanie do dalszej edukacji. Ważną częścią działania Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej będzie elastyczne reagowanie na potrzeby rynku pracy - poszerzenie oferty kwalifikacyjnych kursów zawodowych i kursów umiejętności zawodowych prowadzonych wspólnie z pracodawcami

- wyjaśniają elbląscy urzędnicy. 

Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej wzbogaci się również o nowoczesną bazę dydaktyczną. Obecna siedziba Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema 54 zostanie rozbudowana o nowy budynek, w którym znajdą się dwie nowocześnie wyposażone pracownie - odlewnicza z kuźnią oraz energii odnawialnej. Złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2014-2020 projekt, został właśnie pozytywnie rozstrzygnięty. Dzięki temu Miasto otrzyma na realizację tej inwestycji dofinansowanie w wysokości 2 mln 948 tys. 880 zł. Łączny koszt projektu to 3 mln 557 tys. 153 zł. 

To jednak nie koniec zmian. W ramach innego projektu, dotyczącego „Modernizacji szkolnictwa zawodowego w Elblągu”, w pomieszczeniach CKP powstaną kolejne cztery nowocześnie wyposażone pracownie, w których realizowana będzie praktyczna nauka zawodu dla uczniów i słuchaczy. Będą to: pracownia tapicerska, pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie CNC, pracownia obróbki ubytkowej mechanicznej w metalu oraz pracownia metrologiczna. Projekt także otrzymał unijne dofinansowanie i zostanie zrealizowany w ciągu dwóch najbliższych lat.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ nick
  Środa, 19.04

  i tym sposobem kiepskie CKU wchlonie dobrze prosperujacy CKP

 2. 2
  +5
  ~ ?
  Środa, 19.04

  A kto będzie dyrektorem?

 3. 3
  0
  ~ dave
  Środa, 19.04

  musztarda

 4. 4
  +6
  ~ as
  Środa, 19.04

  nie pytaj głupio "swój"

 5. 5
  +1
  ~ Kolega z piętra
  Środa, 19.04

  Brawo Romek. Jeden z nielicznych gości którym się chce działać.

 6. 6
  0
  ~ Molęda
  Środa, 19.04

  Kuźnia? czyli będzie tam bardzo głośno, bo podkowy będą kuć? co z mieszkającymi obok ludźmi?

 7. 7
  +5
  ~ Xxx
  Środa, 19.04

  A jakie propozycje ma UM dla dublujących się stanowisk?

 8. 8
  +3
  ~ UM
  Środa, 19.04

  zielona trawa

 9. 9
  --2
  ~ rzemieślnik
  Środa, 19.04

  Brawo SLD . Pan Janusz Nowak w swoim programie miał stworzenie takiego centrum zawodowego. a teraz Pani Sowicka to realizuje. Takie są potrzeby rynku. Teraz potrzeba doświadczonych nauczycieli zawodu podpowiem nie koniecznie muszą być magistrami ważne aby znali swoje rzemiosło.

 10. 10
  --1
  ~ do~ rzemieślnik
  Czwartek, 20.04

  To nie jest pomysł ani pana N. a tym bardziej pani S., która za bardzo pojęcia nie ma o oświacie, tylko pana Prezydenta!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.