Czwartek, 21.03.2019, Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikolaj
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

W Elblągu powstanie centrum edukacji zawodowej. Mamy za mało fachowców?

10.08.2016, 07:00:06 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu powstanie centrum edukacji zawodowej. Mamy za mało fachowców?
Fot. Ryszard Biel

Elbląg stawia na edukację fachowców. Miasto planuje rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema i utworzenie tam Elbląskiego Centrum Kształcenia Zawodowego. Mają się tam kształcić specjaliści, potrzebni na lokalnym rynku pracy.

Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji związanej z modernizacją i rozbudową szkoły przy ul. Bema. Ta ma zawierać między innymi projekt budowy dodatkowego budynku, w którym powstanie kilka pracowni: stolarsko – ciesielska, budowlana, energii odnawialnej i odlewnicza, wraz z kuźnią.

– To część większego przedsięwzięcia związanego z budowaniem w Elblągu systemu kształcenia i szkolenia zawodowego – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prezydenta Elbląga. – Modernizacja pracowni oraz warsztatów będzie pierwszym etapem utworzenia Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej.

Plan jest taki, aby na bazie infrastruktury dwóch szkół: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz CKP – wyremontowanego i rozbudowanego, stworzyć jedną placówkę, która zajmie się kształceniem fachowców. Będzie nią Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej.

Elbląg stawia na szkolnictwo zawodowe. Jego uporządkowanie i rozwój szkolnictwa jest jednym z priorytetów. Bardzo ważne jest, by stworzyć taką ofertę edukacyjną, która da absolwentom szansę na zatrudnienie, modyfikację zawodu lub dobre przygotowanie do dalszej edukacji. Zależy nam na tym, by młodzież kształciła się w dobrze wyposażonych pracowniach, by mogła w pełni korzystać z możliwości stwarzanych przez pracodawców

– przekonuje Mierzejewski.

Dlatego tak ważne jest powstanie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej - instytucji, która oprócz dotychczasowych zadań, podejmie działania wspierające i koordynujące, podkreśla ratusz.

Centrum w sposób systemowy, skoordynowany i w porozumieniu z partnerami - szkołami, pracodawcami, uczelniami, urzędem pracy, będzie odpowiadało na potrzeby uczniów i rynku pracy. To będzie m.in. zarządzanie informacją o potrzebach partnerów w systemie, elastyczne reagowanie na potrzeby rynku pracy oraz tworzenie projektów kształcenia zawodowego

– dodaje przedstawiciel biura prezydenta Elbląga.

Ważną częścią działania ECEZ ma być również reagowanie na to, co dzieje się na rynku pracy. W miarę potrzeb poszerzana będzie oferta kwalifikacyjnych kursów zawodowych i kursów umiejętności zawodowych prowadzonych wspólnie z pracodawcami.

Utworzenie centrum miasto chce sfinansować z pieniędzy projektowych - z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Kolejny plus dla prezydenta
  Środa, 10.08

  Tak, mamy za mało fachowców. Brakuje dobrze przygotowanych pracowników i też coś o tym wiem. Inicjatywa prezydenta jest bardzo potrzebna. Kolejne ekipy tylko mówiły że jest potrzeba - Wróblewski jak zwykle wziął się za robotę. .

 2. 2
  +10
  ~ K.W
  Środa, 10.08

  w Elblągu ludzie kształcą ale coz tego skoro nie ma miejsc pracy i wyjeżdzają do innych większych miast i kompletnie zapominają o elblągu.

 3. 3
  +4
  ~ do plus...
  Środa, 10.08

  No tylko roboli potrzeba kształcić stolarzy, cieśli, kowali w tym mieście. A może kształcić należałoby fachowców na wyższym poziomie, i w zawodach przyszłościowych. A tu co konie kuć będą, albo ogrodzenia robić.

 4. 4
  +3
  ~ REX
  Środa, 10.08

  niech powstaje, u nas się wykształcą i wyjadą np. do trójmiasta albo za granicę

 5. 5
  0
  ~ faktycznie po co
  Środa, 10.08

  Lepiej nie kształcić,?

 6. 6
  +3
  ~ kochany panie
  Środa, 10.08

  Wam brakuje rozumu i chęci, nie fachowców. Jest oficjalnie 20% bezrobocie a wam brakuje, dlatego będą będą tworzyć zbyteczne etaty za pieniądze unijne dla fachowców od likwidacji bezrobocia Rządzą nami idioci, k... i złodzieje, nie mogę zrozumieć dlaczego przyzwoici ludzie tolerują by ten sort ludzi zarządzał naszym miastem i całą naszą biedną ojczyzną. Trwa to już od blisko 27 lat. Ci deb.... lub sk...syny lub jedno i drugie jednocześnie nie chcą przeznaczyć tych pieniędzy na rzeczywiste miejsca pracy dla ludzi którzy ich autentycznie potrzebują, wolą utworzyć za te pieniądze centrum zwalczania problemów które sami tworzą, inwestując w sposób bezmózgi unijne fundusze.

 7. 7
  +4
  ~ panie Wróblewski
  Środa, 10.08

  Za pieniądze unijne miejsca pracy dla sfery budżetowej - pan jest normalnie czarodziejem

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.