Środa, 16.06.2021, Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Nowa ścieżka, przyjaźniejsze przesiadki... Miasto planuje inwestycję, która sprawi, że wybierzemy ekotransport

01.03.2017, 10:00:39 Rozmiar tekstu: A A A
Nowa ścieżka, przyjaźniejsze przesiadki... Miasto planuje inwestycję, która sprawi, że wybierzemy ekotransport

Elbląg szykuje się do kolejnej sporej inwestycji, a właściwie trzech inwestycji w jednej. Miasto stawia na transport ekologiczny i planuje między innymi budowę ścieżki rowerowej wzdłuż Alei Grunwaldzkiej oraz szeregu udogodnień dla pasażerów przesiadających się na dworcu do środków komunikacji miejskiej.

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji dla modernizacji zajezdni tramwajowej przy ulicy Browarnej, węzła przesiadkowego przy placu Dworcowym i ścieżki rowerowej wzdłuż Alei Grunwaldzkiej.

Projket ma obejmować więc trzy różne zadania. Pierwsze dotyczy zajezdni tramwajowej przy ul. Browarnej. W miejsce starej hali przeglądowej autobusów ma powstać nowa, dwunawowa hala postoju dla nowego taboru tramwajowego.

Obecnie istniejąca hala jest wykorzystywana jako warsztat oraz magazyn, z którego korzystają pracownicy zajmujący się naprawą torów. Powstała ona w połowie lat 80. XX wieku. To budynek mocno wyeksploatowany, z uszkodzonym dachem, dodatkowo pokrytym w połowie płytami azbestowymi

– wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląg.

Z kolei placu Dworcowym powstanie węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia. W okolicy dworca PKP zainstalowane zostaną automaty biletowe ZKM, a na placu i pętli autobusowej tablice informacji pasażerskiej, pokazujące najbliższe odjazdy autobusów i tramwajów z przystanków zlokalizowanych przy dworcu. W okolicach pętli pojawią się również kamery monitoringu miejskiego. Na przystankach tramwajowych przed dworcem staną nowe wiaty i osłony przeciwbryzgowe. Dodatkowo na placu dworcowym i w wiatach na pętli autobusowej zamontowane zostanie oświetlenie LED.

Ostatnie z trzech zadań dotyczy budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Al. Grunwaldzkiej.

Dwukierunkowa ścieżka ma być zlokalizowana po stronie północnej Al. Grunwaldzkiej, na odcinku od ronda Kaliningrad (ma włączyć się w istniejącą przy rondzie ścieżkę) do ul. Komeńskiego (do włączenia w istniejącą ścieżkę na dalszym odcinku ulicy w kierunku zachodnim). Jej projekt ma uwzględniać wykorzystanie istniejącego terenu pasa drogowego przeznaczonego aktualnie na chodnik i zieleniec, wzdłuż ścieżki rowerowej ma być zlokalizowany chodnik

– dodaje Joanna Urbaniak.

Na oferty chętnych miasto czeka do 6 marca. Dokumentacja projektowa ma powstać do końca czerwca 2017 r. Zadaniem wykonawcy będzie też pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie prac – do 48 miesięcy od uzyskania decyzji zezwalających na realizację zadania.

Dofinansowanie na tę inwestycję miasto chce pozyskać ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, działanie 4.4 Zrównoważony transport miejski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ retuj
  Środa, 01.03

  Najpierw wypadałoby poszerzyć Grunwaldzką do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, a nie dokładać jeszcze ścieżkę rowerową. Przecież tam nie będzie już miejsca na poszerzenie ulicy!

 2. 2
  +8
  ~ jan-49
  Środa, 01.03

  jak elblag chce stawiac na ekologie w transporcie to komunikacja miejska powinna byc darmowa a nie bilrty coraz drozsze

 3. 3
  +12
  ~ Elbinger
  Środa, 01.03

  Zdecydowanie popieram to, co pisze RETUJ: Aleja Grunwaldzka bezwzględnie musi zostać poszerzona do 4 pasm ruchu na odcinku Komeńskiego -Rawska z tramwajem w środku, z rozbudową pasów w lewo na węźle z Grottgera (rozwidlenie dróg wojewódzkich), bo to co jest obecnie, to rozwiązanie byle jakie i nie na takie natężenie ruchu było budowane - MASAKRA; jazda ścieżką rowerem, przy takim ruchu wzdłuż takiej arterii staje się "mało komfortowa"; poza tym - kiedy wreszcie na wjeździe do miasta regionalnego przestaną straszyć podłe czynszówki, tak jakby wojna (WWII) dopiero co się skończyła, a tak niestety wygląda cały ten odcinek Alei Grunwaldzkiej

 4. 4
  --4
  ~ ENGLISHMEN
  Środa, 01.03

  Poszerzenie ulic do niczego dobrego nie prowadzi. Patrz USA i wielopasmowe autostrady

 5. 5
  +6
  ~ Okon
  Środa, 01.03

  Lepiej miasto kupilo by nowe tramwaje jako wizytowke miasta,a nie ten zlom 40 letni ,ale lepiej jakies bzdurne inwestycje robic.

 6. 6
  +8
  ~ Jamaleg
  Środa, 01.03

  Trzeba zbudować jakiś łącznik Bema Kościuszki / krolewiecka to znacznie odciąży Bema

 7. 7
  +7
  ~ pasażer
  Środa, 01.03

  Czy wy macie mózgi tramwaje toć to złom .Niech któryś z was przejedzie sie tramwajem Konstal -współczuję.Jedyna szansa by tramwaje były rentowne to nowe wagony tramwajowe i nowe trasy tramwajowe przez Zawadę i na Bielany .inaczej pakujcie sie i plajta.

 8. 8
  +12
  ~ piesi
  Środa, 01.03

  likwidujecie przejścia dla pieszych a nic w zamian.Budujcie przejścia podziemne lub nad ulicami to usprawni ruch samochodów i częsć świateł zniknie.

 9. 9
  +10
  ~ kiedy
  Środa, 01.03

  kiedy znikną te tory pojedyńcze i czekanie na mijankę toć to absurd .a wy tu o przesiadaniu się z auta na tramwaj.PARANOJA.

 10. 10
  +10
  ~ q1
  Środa, 01.03

  Najpierw niech ktoś nam wytłumaczy, dlaczego śmieszny Olsztyn dostał z kasy województwa 40 ml zł na 4 nowe tramwaje i 145 mln zł z państwowej kasy na budowę nowej linii tramwajowej? Gdzie w tym "temacie" jest porównywalny Elbląg (pomijając fakt, że Buzek z olsztyńskiej dziury uczynił "stolicę" województwa)?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.