Niedziela, 21.04.2019, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

W połowie 2015 r. w Elblągu powstanie Centrum Rekreacji Wodnej?

06.11.2013, 09:26:34 Rozmiar tekstu: A A A
W połowie 2015 r. w Elblągu powstanie Centrum Rekreacji Wodnej?
fot. Monika Skowrońska

29 października do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie został złożony projekt Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu. - Pracowaliśmy nad tym projektem intensywnie przez prawie dwa miesiące. Projekt jest świetny i uważam, że powinniśmy wygrać - mówił wczoraj podczas konferencji prasowej Jerzy Wilk.

Przypomnijmy, że Elbląg stanął do walki o 16 mln 351 tys. zł, które chce przeznaczyć na realizację złożonego pod koniec października projektu. Całość inwestycji opiewa na 25 mln 156 tys. zł.

- Będzie to i basen, ale i część rekreacyjna - zaznaczał Jerzy Wilk. - To będzie świetny obiekt, który będzie naszą wizytówką i będzie spełniał oczekiwania, które od wielu lat mają mieszkańcy miasta.

Projekt omówił Grzegorz Latecki z firmy Euro Projekt, który na początku przedstawił trochę historii tego obiektu. - Basen został zbudowany w roku 1934. W skład tego kompleksu wchodziło także boisko. Obiekt był doskonale utrzymany i doskonale funkcjonował. Był napełniany z rzeki Kumieli (…) Dzisiaj niestety mamy smutną rzeczywistość - basen został zamknięty, pojawiła się salmonella, spuszczono wodę, a pozostałości, które zostały na dnie spowodowały, że rośnie tam co chce. Mamy  dzisiaj 3,4 ha, które nie wygląda za dobrze - opowiadał Grzegorz Latecki.

W 2007 roku została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla tego terenu. - Miasto w tamtych czasach zaczęło planowanie inwestycji, przygotowywało różne koncepcje i doprowadziło do wydania decyzji o warunkach zabudowy - dodaje Grzegorz Latecki. - Ta decyzja nadal obowiązuje i stanowiła dla nas bazę do przygotowania opracowania.

Od czasu pozyskania tej decyzji władze miasta pozyskały teren znajdujący się wzdłuż ul. Moniuszki. - Miasto przejęło ogródki działkowe i dziś dysponuje w całości tym terenem zawartym w projekcie - zapewnia Grzegorz Latecki.

Jakie są plany?

Jak zapowiedział przedstawiciel firmy Euro Projekt basen ma być zbudowany w formule zaprojektuj-wybuduj. - W obiekcie znajdą się 4 baseny, w tym: niecka basenu sportowego o wymiarach 25x21m i głębokości 1,3-1,9m z ośmioma torami do pływania, niecka basenu do nauki pływania o wymiarach 13,5 x7m i głębokości 0,6-0,9m, niecka basenu rekreacyjnego o kształcie nieregularnym wraz z atrakcjami i urządzeniami rekreacyjnymi i wreszcie niecka basenu rekreacyjnego dla dzieci wraz z atrakcjami - wymienia Grzegorz Latecki.

W projekcie zakładano, że jednorazowo z basenu sportowego korzystać będą mogły 64 osoby, z basenu do nauki pływania 30, basenu rekreacyjnego 50 osób, basenu rekreacyjnego dla dzieci 30. W kompleksie mają również znajdować się dwa jakuzzi, z których skorzystać będą mogły 24 osoby oraz kompleks trzech saun (suchej, parowej i biosauny) na 18 osób.

Na pierwszym piętrze centrum ma znajdować się trybuna na 188 miejsc. Planowane jest również stworzenie ok. 200 miejsc postojowych (9 dla osób niepełnosprawnych, 9 dla samochodów rodzinnych, 10 dla autobusów, ok. 50 dla rowerów).

Wielkość całej inwestycji to ponad 1,6 ha. - Przewidywana wielkość zatrudnienia dla nowego obiektu to jest ok. 25 osób - zapowiada Grzegorz Latecki.

Urzędnicy bardzo liczą na wygraną. - Już pracujemy nad procedurą przetargową, jeszcze w listopadzie zamierzamy ogłosić przetarg i wszcząć postępowanie o udzielenie zamówienia. Oferty powinniśmy zbierać w grudniu, a podpisanie umowy z wykonawcą może nastąpić na przełomie stycznia i lutego 2014 roku. Oznacza to, że wiosną 2014 może już ruszyć budowa basenu, która potrwa do połowy 2015 roku - wyliczał kolejne etapy Jerzy Wiadrowski, z-ca dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru.

Zakładane rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w połowie grudnia br. - W tej chwili trwa ocena wniosków pod względem formalnym, a następnie będą oceniane merytorycznie - dodaje Jerzy Wiadrowski.

Jakie są kryteria oceny? - Główne kryteria to m.in. liczba odwiedzających osób w ciągu roku, liczba stworzonych miejsc pracy w stosunku do kosztów dotacji, oceniona jest też wielofunkcyjność infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, instalacja systemu monitoringi i zabezpieczenie infrastruktury - wymienia Bartosz Babraj z Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta.

Partnerem Elbląga w tym projekcie została Gmina Tolkmicko. - Żeby uzyskać jeszcze lepszą punktację podpisaliśmy umowę o współpracy z Gminą Tolkmicko. Oni będą naszym współpartnerem w tym projekcie - mówił Jerzy Wilk. - Oni zadeklarowali niewielki wkład do tego partnerstwa, czyli 50 tys. zł w ciągu 2 lat.

Czy bilety do centrum będą na elbląską kieszeń? - Wszystko będzie oparte na elektronice. Wchodząc będziemy otrzymywali chip i będzie to rozliczane. Np. będą bilety godzinne, a za każdą minutę, jeśli ktoś będzie chciał zostać, będzie dopłata - mówi Bartosz Babraj. - Myślę, że będą porównywalne do tych w Braniewie lub Ostródzie.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ tadek
  Środa, 06.11

  Jakie są kryteria oceny? - Główne kryteria to m.in. liczba odwiedzających osób w ciągu roku, liczba stworzonych liczb pracy w stosunku do kosztów dotacji, oceniona jest też wielofunkcyjność infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, instalacja systemu monitoringi i zabezpieczenie infrastruktury - wymienia Bartosz Babraj z Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta.BIORAC POD UWAGE GLOWNE KRYTERIA,TO JEDYNIE OLSZTYN MOZE WYGRAC.SZKODA

 2. 2
  +6
  ~ pomys
  Środa, 06.11

  jak nie będzie kasy od marszałka to Wilk będzie musiał z własnej kasy zapłacić Lateckiemu za ten projekt, dość płacenia za nierealne mrzonki urzędnicze

 3. 3
  +5
  ~ słowny facet
  Środa, 06.11

  z tego Wilka zapowiadał budowę małych osiedlowych basenów i proszę, nie minęło wiele czasu i przedstawił projekt maluteńkiego, ociupinkowatego wręcz baseniku osiedlowego-przyszkolnego o konstrukcji bunkrowej obłozonej chyba piaskowcem aby było taniej jak mniemam, widać, że pan Wilk to bardzo słowny człowiek jak coś powie to słowa dotrzymuje, czakamy na kolejne maluteńkie przyszkolno-osiedlowe baseny

 4. 4
  +3
  ~ adas
  Środa, 06.11

  Tymi z Tolkmika powinna się zająć cba. Wydawaniem decyzji powinno sprawdzić nie tylko cba ale i cbs.

 5. 5
  --2
  ~ izka
  Środa, 06.11

  TRZYMAM MOCNO KCIUKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +9
  ~ już niedługo
  Środa, 06.11

  Przecież Wilk tak naprawde nie wie o co chodzi ,szkoda tylko naszego miasta- myślę ,że to już niedługo i mieszkańcy pogonią to całe towarzystwo

 7. 7
  +9
  ~ antymalkontent
  Środa, 06.11

  basen będzie otwarty w luty 2015 roku, na ten czas zaplanowano uroczyste otwarcie basenu, zdjęcia z tej uroczystości sa już w sieci http://www.sea-way.org/blog/Icy_baths01.JPG

 8. 8
  --6
  ~ ania
  Środa, 06.11

  Mądre , ciekawe projekty trzeba realizować. Trzeba myśleć o młodym pokoleniu . TAK TRZYMAĆ

 9. 9
  +7
  ~ na ulicy mówią
  Środa, 06.11

  Zamyślony Wilk patrzy na fotografii na projekt basenu i my śli sobie chyba gdzieś już o tym słyszałem, a ha to Grześ też tak chciał!

 10. 10
  +5
  ~ 1316
  Środa, 06.11

  Czy na tym portalu reklamuje się EURO - PROJEKT?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.