Środa, 26.02.2020, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Most Górny od dziś jest już dostępny dla pieszych

12.04.2013, 13:41:04 Rozmiar tekstu: A A A
Most Górny od dziś jest już dostępny dla pieszych
fot. AS

Dziś, 12 kwietnia, od godziny 12 można przejść po drugim już moście, na rzece Elbląg. Tzw. most górny został udostępniony do  ruchu pieszego. Pierwszy z mostów, który znajduje się w ciągu ul. Studziennej jest już udostępniony pieszym od października 2012 r. Wiceprezydent Adam Witek zapowiedział, że   pełne otwarcie obydwu obiektów wraz z oddaniem nabrzeża planowane jest na maj br.

- Prace idą zgodnie z harmonogramem, umowa jest podpisana do końca kwietnia i powinniśmy jeszcze w tym miesiącu rozpocząć procedury odbiorowe - tymi słowy Adam Witek, wiceprezydent Elbląga przywitał gości podczas dzisiejszego otwarcia tzw. mostu górnego.

Ten będzie służył wyłącznie do użytku pieszego. Wielokrotnie w komentarzach internauci sugerowali, że przynajmniej jeden z dwóch mostów powinien być dostępny dla samochodów. Jednak włodarze miasta, w obawie przed zakorkowaniem Starówki, nie wdrożyli tego pomysłu w życie. W projekcie przyjęto, że dla pojazdów uprzywilejowanych dopuszczony będzie jedynie przejazd przez Most Dolny (Studzienna – Orla) - W ten sposób nie wprowadzamy i nie zwiększamy ruchu kołowego na obszarze Starego Miasta, stanowiącego obszar zabytkowy – podkreślał Adam Witek.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób obydwa mosty będą podnoszone - Jest to przedmiotem uzgodnień z Zarządem Portu Morskiego - mówi wiceprezydent. - U nas żegluga na rzece Elbląg odbywa się od świtu do zmierzchu i w takich godzinach powinna tu być możliwość otwierania tych mostów, natomiast nadzór na nich będzie całodobowy. Prawdopodobnie czynić to będą dróżnicy, w charakterystycznych dla tego mostu tzw. budkach sterowych.

Kolejną niespodziankę odkryła rzeka Elbląg


Ostatnio podczas prac, w obrębie całego obszaru budowy, robotnicy firmy Mostostal S.A - wykonawcy robót na obydwu mostach - na głębokości 1,2 m pod poziomem wody, znaleźli barkę stalową z załadunkiem, o wymiarach 15mx3,2 m, pochodzącą najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej - Po rozmowach z konserwatorem zabytków ustaliliśmy, że będziemy próbowali tę barkę wyciągnąć - mówi Adam Witek. - To jednak zależy od środków finansowych. Jeśli tych zabraknie - barka poczeka na wydobycie. Jednak najpierw znalezisko  zostanie sprawdzone przez saperów.

Łączny koszt przebudowy obu mostów to prawie 36,5 mln złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi aż 85%

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 9

%77.8 %22.2


Komentarze do artykułu (41)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ co???
  Piątek, 12.04

  jaki obszar zabytkowy? przecież to wszystko zbudowano z pustaków i to całkiem niedawno, Zawada jest bardziej zabytkowa niż pustakowe domki na terenie dawnego starego miasta,

 2. 2
  +15
  ~ arref
  Piątek, 12.04

  "Dostępny dla pieszych" - buahahhaa..... Ludzie, nie dajcie się omamić. Na szybko otwarte przed referendum, żeby się pochwalić ludziom. A dookoła obu mostów brud i syf. ŻADNA Z TYCH INWESTYCJI NIE JEST SKOŃCZONA! Propaganda dla ludzi, żeby mysleli, ze platforma potrafi cos skonczyc. A NIE POTRAFI, co widac na zalaczonym obrazku. Kobieta z wozkiem nie przejedzie, dwie osoby sie nie mina, taki to cyrk jest! W niedziele odwolujemy Nowaczyka i jego ekipe. Czas powiedziec im DOŚĆ!

 3. 3
  +12
  ~ ewa
  Piątek, 12.04

  żenada. Prowizorka zostanie na najbliższy rok.

 4. 4
  +13
  ~ spoko ludzie
  Piątek, 12.04

  w tych budkach będzie siedziała siostrzenica i pobierała myto od kazdego kto bedzie chciał przejść, wszystko zgodnie z prawem oczywiście

 5. 5
  +3
  ~ świadek
  Piątek, 12.04

  nie jestem całkiem pewny ale wczoraj gdy spacerowałem wieczorem nad rzeką widziałem jak jeden czlowiek rozebrany , tylko w slipkach nurkował niedaleko mostów własnie i coś wyciągał z rzeki, jak do niego podeszłem i się zapytalem co pan tu robi to się strasznie zmieszał i mówił, że nurkuje bo szuka złota ale nie dla siebie tylko dla siostrzenicy, potem szybko się zawinął i uciekł z workiem na plecach, co miał w worku to nie wiem, kto to mógł być?

 6. 6
  +9
  ~ ][][[]]][
  Piątek, 12.04

  co to za miasto że tu wszystko się robi na pół gwizdka skoro nie jest sprawny most w 100% to na jaką cholerę go otwierać ?a tym drugim mostem panie Witek ruch kołowy i tak się odbywa jak pan nie wieży to na moście są kamery proszę sprawdzić .

 7. 7
  +8
  ~ Nata
  Piątek, 12.04

  To ja już jestem spokojna! Jeszcze z 15 lat i go skończą :-)

 8. 8
  +10
  ~ beka
  Piątek, 12.04

  Ale sciema. Oddali NIESKONCZONY most i mysla, ze ludzie ich nie odwolaja. Widzicie jak probuja robic z was idiotow? :D

 9. 9
  +8
  ~ 2 X TAK
  Piątek, 12.04

  hahahaha a w poniedziałek zamkną:) referendum czyni cuda:)

 10. 10
  +15
  ~ Waldek1
  Piątek, 12.04

  Bez przesady, mogli udostępnić ruch kołowy dla osobówek. Przecież większość i tak pojechałaby w stronę Zawady. Jakie zakorkowane Stare Miasto? Wszyscy na referendum, 2xTAK...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.