Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Park poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej

15.12.2009, 09:36:00 Rozmiar tekstu: A A A
Park poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej

W Elblągu, ostatnio coraz częściej i głośniej mówi się, o powstającym na terenie Modrzewiny Południe, Elbląskim Parku Technologicznym. Wielu elblążan zadaje sobie pytanie – czemu ma służyć ta inwestycja i jakie korzyści przyniesie miastu? Postanowiliśmy zapytać w Urzędzie Miejskim o celowość jego budowy, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Projekt, którego inicjatorem jest Prezydent Elbląga Henryk Słonina zlokalizowany został w atrakcyjnej dzielnicy miasta – Modrzewinie Południe, której powierzchnia przeznaczona do zagospodarowania wynosi ok. 67,7 ha. Znajdują się tam także tereny zielone o powierzchni ok. 33 ha, które w przyszłości przeznaczone będą także na cele rekreacyjne oraz sportowe.

Parki naukowo-technologiczne są w nowoczesnej gospodarce podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego. Skupiają w sobie działalność trzech różnych sektorów: nauki, przedsiębiorczości i administracji, gdzie ta ostatnia pełni rolę organizatora. Innowacyjne działania, a co za tym idzie – tworzenie nowych firm i nowych miejsc pracy – mają szanse stać się dźwignią dla lokalnego i regionalnego rynku.

Miasto poprzez realizację projektu, wytyczyło sobie za cel poprawę warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej poprzez rozwój i dyfuzję przedsięwzięć innowacyjnych. Drugim ważnym celem jest podniesienie potencjału regionu w sferze innowacji, poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym a gospodarką, co ma doprowadzić do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw działających na lokalnym i regionalnym rynku.

W ramach projektu „Elbląski Park Technologiczny na Modrzewinie Południe” realizowane są dwa zadania: budowa infrastruktury EPT, składająca się z budowy wielofunkcyjnego 4-kondygnacyjnego obiektu kubaturowego Centrum Logistycznego (ok. 5.832,1 m2) wraz z kompleksowym uzbrojeniem terenu (ok. 0,9 ha) oraz budowa systemu dróg w kierunku ul. Mazurskiej (2,8 km) wraz z infrastrukturą techniczną. Obie inwestycje rozpoczęły się w tym roku. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na przyszły rok.

W piwnicy budowanego Centrum Logistycznego o pow. 1.250,10 m2 mieścić się będą warsztaty technologii informatycznych i pomieszczenia techniczne. Na parterze (1.138,60 m2), znajdą się pomieszczenia biurowe dla przedsiębiorstw, pomieszczenia techniczne, z kolei na I piętrze (1.121,20 m2) swoje miejsce znajdą laboratoria Centrum Ochrony Środowiska i Centrum Informatyki Stosowanej, powierzchnie biurowe, sale konferencyjne i pomieszczenia techniczne. Na kolejnym piętrze (1.156,20 m2) znajdą się: laboratoria Centrum Technologii Drewna, powierzchnie biurowe oraz pomieszczenia techniczne. Na samej górze natomiast (1.166,00 m2) powierzchnie biurowe i pomieszczenia techniczne.

Obszar Modrzewiny Południe przeznaczony pod Elbląski Park Technologiczny podzielony jest na 6 subparków: subpark I o powierzchni 9,5 ha, II o pow. 6,4 ha, III - 12,2 ha, IV - 20,5 ha, V - 11,5 ha i VI - 7,6 ha, co daje razem powierzchnię 67,7 ha.

Do chwili obecnej 3 firmy podpisały umowę na prowadzenie działalności na terenie EPT w ramach W-MSSE. Pierwsza reprezentuje branżę okienną (Avante Technika Okienna), druga branżę oświetleniową (Lira), natomiast trzecia branżę metalurgiczną (Posteor). Jak się dowiedzieliśmy prowadzone są negocjacje z kolejnymi pięcioma inwestorami, są wśród nich także firmy zagraniczne.

Dużym udogodnieniem dla potencjalnych inwestorów jest fakt, że aż 28 ha Elbląskiego Parku Technologicznego znalazło się w granicach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dogodne położenie umożliwia transport drogą lądową. Nasze miasto jest dobrze skomunikowane z trójmiastem, w którym znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Za kilka lat będzie tam prowadziła droga ekspresowa, podobnie zresztą Elbląg będzie skomunikowany z Warszawą. Zaledwie 50 km dzieli nasze miasto od granicy z obwodem Kaliningradzkim, który może być „oknem” na rynki wschodnie dla przedsiębiorców inwestujących w Elbląskim Parku Technologicznym. Oferowane na sprzedaż lub w dzierżawę nieruchomości, znajdujące się w W-MSSE, dostosowane są do indywidualnych preferencji inwestora.

- Korzyści dla przedsiębiorcy, który działa w Strefie są bardzo duże. Są to m.in. ulgi podatkowe, grunt szyty na miarę, doradztwo, szkolenia, ograniczenie grona osób zainteresowanych zakupem gruntu i wydłużony okres na skorzystanie z przyznanej pomocy publicznej (do końca 2020r.) - wylicza zalety Strefy Prezes Zarządu W-MSSE S.A. Wojciech Goljat.

Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej został opracowany w celu przyśpieszenia tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Jego realizacja jest możliwa dzięki środkom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wartość Całkowita Projektu: 67.129.331 PLN
Poziom dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 55.588.012 PLN
Okres realizacji projektu 2008-2010

 

Ogłoszenie Płatne współfinansowane przez Unię Europejską w ramach
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.12360191345215