Czwartek, 28.05.2026, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jubileusz „Gastronomika”. Zespół Szkół Gospodarczych ma już 80 lat (zdjęcia!)

28.05.2026, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jubileusz „Gastronomika”. Zespół Szkół Gospodarczych ma już 80 lat (zdjęcia!)
fot. Dominika Songin

Historia Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu rozpoczęła się tuż po wojnie w dawnym budynku niemieckiej „Klopsakademie”. Przez kolejne dekady szkoła wykształciła tysiące absolwentów i stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych placówek w mieście. Dziś „Gastronomik” świętował 80. urodziny. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

 

 

 

Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu obchodzi w tym roku swoje 80-lecie. Uroczysty jubileusz popularnego „Gastronomika” odbył się dziś (28 maja) w Ratuszu Staromiejskim. Była to okazja do podsumowania ośmiu dekad działalności szkoły, która na stałe wpisała się w historię Elbląga.

 

 

 

To nie tylko jubileusz, to historia, która żyje w murach naszej szkoły, w sercach jej absolwentów, w codziennej pracy nauczycieli i marzeniach uczniów, którzy właśnie zaczynają swoją drogę. Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu to nie tylko budynek przy ul. Królewieckiej. To miejsce, które przez osiem dekad kształtowało ludzi, ich umiejętności, charakter i pasje. Dziś świętujemy, ale też patrzymy w przyszłość. ZSG to szkoła nowoczesna, otwarta na zmiany i gotowa na wyzwania. Wprowadzamy nowe technologie, rozwijamy kierunki, współpracujemy z branżą, ale nie zapominamy o tym, co najważniejsze, o człowieku. Bo to młody człowiek jest w centrum edukacji: jego rozwój, godność i marzenia. Niech ten jubileusz będzie nie tylko okazją do wspomnień, ale też do inspiracji. Niech przypomina nam, że edukacja to nie tylko nauka zawodu, ale również kształtowanie postaw, budowanie relacji i odkrywanie pasji

 

 

– przywitała gości Kamila Urbańska, dyrektorka ZSG.

 

 

 

W wydarzeniu, oprócz aktualnej i byłej kadry oraz absolwentów, wzięło udział liczne grono gości: parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, środowisk oświatowych, instytucji oraz przyjaciele szkoły. Były przemówienia, wspomnienia i życzenia, kabaretowa historia szkoły przygotowana przez uczniów, a także to, z czego „Gastronomik” jest znany, czyli przepyszny poczęstunek. „Osiemdziesięciolatka” doczekała się wielu komplementów i życzeń na dalsze lata działalności.

 

 

 

80-lecie szkoły obliguje do tego, żeby bardzo poważnie świętować ten jubileusz, ale daje nam też możliwość celebrowania i cieszenia się z tego, że tak wspaniała placówka jak Zespół Szkół Gospodarczych istnieje od tylu lat i od tylu lat świetnie reprezentuje miasto. Z kapitalną dyrekcją, świetnymi nauczycielami, znakomitymi absolwentami i całym środowiskiem, które przez te 80 lat dba nie tylko o markę Zespołu Szkół Gospodarczych, ale również o markę miasta Elbląg

 

 

– mówił Piotr Kowal, wiceprezydent Elbląga.

 

 

 

Dla mnie jest to niezwykle osobisty jubileusz. Przeżywam ten dzień podwójnie, a może nawet potrójnie mocniej niż inni. To dla mnie niezwykle wzruszające przeżycie. Miałam przyjemność być uczennicą tej szkoły. Ukończyłam czteroletnie technikum, a później zaproponowano mi tutaj pracę. Byłam związana z tą szkołą 40 lat, z czego przez 20 lat z dumą i przyjemnością nią kierowałam. Największą radością byli zawsze uczniowie i absolwenci. Uwielbiałam być wśród młodzieży. Gratuluję wszystkim i mam nadzieję, że ten jubileusz będzie chwilą refleksji, ale też myślenia o tym, co przyniosą kolejne 10 czy 20 lat. Czuję się zaszczycona i dumna, że jestem absolwentką Zespołu Szkół Gospodarczych

 

 

– dodała Maria Dobosz, była dyrektorka szkoły.

 

 

 

Historia Zespołu Szkół Gospodarczych sięga 1946 roku. To właśnie doomed, 1 września, działalność rozpoczęły Państwowa Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym oraz Gimnazjum Krawieckie. Pierwszą dyrektorką placówki była Nina Bańkowska. Szkoła rozpoczęła działalność w dawnej siedzibie niemieckiej „Klopsakademie”, czyli funkcjonującej przy ul. Królewieckiej przed wojną szkoły gospodarstwa domowego dla dziewcząt i wyższej szkoły zawodowej dla kobiet.

 

 

 

Na przestrzeni lat placówka wielokrotnie zmieniała nazwę i rozwijała swoją ofertę edukacyjną, by dziś stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych instytucji w mieście. Obecnie szkoła kształci młodzież na wielu kierunkach związanych z branżą gastronomiczną i hotelarską. Wiedzę zdobywają tu również przyszli technicy fotografii i multimediów oraz technicy eksploatacji portów i terminali.

 

 

 

To szkoła, która przetrwała zmiany ustrojowe, reformy edukacji oraz wyzwania technologiczne i społeczne. A mimo to, a może właśnie dzięki temu, pozostała wierna swoim wartościom: rozwojowi kompetencji zawodowych, profesjonalizmowi i szacunkowi do drugiego człowieka. Dziś, gdy patrzymy wstecz, widzimy tysiące twarzy. Uczniów, którzy z niepewnością przekraczali próg szkoły, a później z dumą opuszczali ją jako kucharze, hotelarze, technicy czy przedsiębiorcy. Widzimy nauczycieli, którzy z pasją przekazywali wiedzę, pracowników dbających o każdy szczegół, by szkoła była bezpieczna, przyjazna i funkcjonalna. Dziękuję każdemu z was. Tym, którzy byli tu przed nami, tym, którzy są z nami dziś, i tym, którzy będą kontynuować tę misję jutro

 

 

 

– podkreśliła Kamila Urbańska.

 

 

 

Z okazji jubileuszu szkoła przygotowała również smaczną niespodziankę dla elblążan. Przed Ratuszem Staromiejskim zaparkował dziś food truck. Mieszkańców częstowano swojskimi pierogami i orzeźwiającą lemoniadą.

 

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Zespół Szkół Gospodarczych ma już 80 lat ( zdjęć 52 )
Dodano: 2026-05-28 | fot. Dominika Songin
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2026 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99372100830078