Sobota, 22.06.2024, Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Protest rodziców zakończony sukcesem? Przedszkole nr 8 nie zostanie zlikwidowane

02.03.2023, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Protest rodziców zakończony sukcesem? Przedszkole nr 8 nie zostanie zlikwidowane

Według rodziców dzieci chodzących do Przedszkola nr 8 Prezydent Elbląga Witold Wróblewski planował zlikwidować placówkę przy ul. Bema. Włodarz naszego miasta zapewnia, że takiego pomysłu nie ma. - To rodzice wymusili to na włodarzu miasta. Mam nadzieje, że tym razem Miasto dotrzyma słowa – stwierdził Andrzej Śliwka.


Miasto nie potwierdzało planów zlikwidowania Przedszkola nr 8. Chęć przeniesienia od września dzieci do innych placówek uzasadniono złym stanem technicznym zabytkowej willi, w której mieści się Przedszkole nr 8. Jednocześnie Miasto przyznało, że nie ma środków na modernizację budynku.
 

Na takie działanie nie wyrazili zgody rodzice, którzy stwierdzili, że Miasto po prostu planuje zamkniąć placówkę,a to niezgodne z przepisami (aby likwidować placówkę konieczna jest m.in. zgoda kuratorium). Rodzice domagali się "poszanowania prawa i uruchomienia rekrutacji na rok 2023/2024 oraz zapewnienia dalszego funkcjonowania tej jednostki. W przypadku pozyskania środków na remont powinno dojść do przeniesienia na czas niezbędny na przeprowadzenie prac całej placówki, wraz z pracownikami, do pomieszczeń zastępczych, a nie przepisywania dzieci do innego przedszkola i oferowania pracownikom w innych placówkach".
 

Pismo w tej sprawie rodzice skierowali do władz miasta: „Pani dyrektor (departamentu edukacji UM w Elblągu - przyp. red.), w oświadczeniach medialnych, powołuje się na możliwość przeniesienia placówki zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra edukacji i sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych placówkach. Należy podkreślić, że rozporządzenie to dotyczy jedynie sytuacji nagłego zagrożenia, czyli nie to, co mamy tutaj od 1994 roku, tylko nagłego. W październiku 2022 roku przedszkole przeszło pozytywnie kontrolę okresową stanu technicznego, brak też jest jakichkolwiek zaleceń sanitarnych ze strony Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Jedynymi zaleceniami wydanymi wobec naszego przedszkola są zalecenia Państwowej Straży Pożarnej w zakresie dostosowania budynku do obecnie obowiązujących przepisów ppoż. Raz jeszcze przypominamy, że zalecenia istniały od 2016 roku, zaś cytowane wcześniej rozporządzenie dotyczy stanu nagłego, a takiego obecnie nie ma. Dodatkowo dotarliśmy do uchwały miejskiej z 17 marca 1994 roku o likwidacji przedszkola. Od tamtego okresu minęło 28 lat, a argumenty są takie same - przekonywali w piśmie rodzice.
 

Na jednym ze spotkań rodziców z przedstawicielami Urzędu Miasta  Małgorzata Sowicka, dyrektorka Departamentu edukacji UM w Elblągu przyznała, że nie wyobraża sobie, aby dzieci pozostały w budynku, w którym obecnie jest Przedszkole nr 8.

 

Państwo patrzycie na nas, jakbyśmy chcieli zrobić coś złego. Nie patrzycie na to, że są zalecenia, które dotyczą więźby dachowej, wyjść ewakuacyjnych. Jeżeli mamy informację z badania technicznego, że są to rozwiązania tymczasowe, to jest dla mnie co najmniej trudne, żeby kazać państwu dzieciom przebywać jeszcze rok. Jeżeli coś się stanie, państwo będziecie mieli pretensje do nas. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Decyzję przyśpieszyła sytuacja z listopada, kiedy od budynku oderwał się gzyms, trzeba było zbijać tynki, bo leciały na ganek. Budynek nie był konserwowany, macie państwo rację, ale pytanie, co w takiej sytuacji? Ja przedstawiłam uczciwe rozwiązania

– przekonywała Małgorzata Sowicka.


Przypomnijmy, że Miasto zaproponowało miejsca w przedszkolach nr 3, 26 i 14 i oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 23. Rodzice dzieci mieli zdecydować, z której oferty przygotowanej przez urzędników skorzystają i to najlepiej przed 1 marca, bo wtedy normalna rekrutacja do elbląskich przedszkoli.
 
Sprawą zainteresował się Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. - Wspólnie z panem posłem Leonardem Krasulskim udaliśmy się w sobotę (25.02. - przyp. Red.) do Przedszkola nr 8. Trwał naturalny proces wygaszania. Niestety rodzice zostali wprowadzeni w błąd. Była deklaracja, że nie ma rekrutacji na kolejny rok, bo Przedszkole nr 8 wymaga modernizacji. Okazało się później, że modernizacja wcale nie była planowana – podkreślił Andrzej Śliwka.

 

 

Rodzicom należą się gorące brawa za ich ewidentną, dużą presję, za determinację i miłość rodzicielską, bo walczyli o to, żeby ich dzieci były tam, gdzie im jest dobrze, czyli wśród swoich przyjaciół i troskliwych wychowawców

– dodał Andrzej Śliwka.

 

Dziś Prezydent Elbląga poinformował media, że placówka nie zostanie zlikwidowana. - Cieszę się, że Prezydent Miasta wraz ze swoimi pracownikami wycofał się z tej niemądrej decyzji. Cieszę się również, że zostaną podjęte działania, aby w tym budynku nadal funkcjonowało przedszkole. Obowiązkiem mądrego, odpowiedzialnego włodarza jest modernizacja i dostosowanie obiektu tak, by to przedszkole było w 100 procentach bezpieczne dla elbląskich dzieci – zaznaczył Andrzej Śliwka.
 

Wiceminister przyznał, że nie tylko rodzice dzieci chodzących do Przedszkola nr 8 zgłosiło się do niego ze swoimi problemami. 

Z informacji, które do mnie wpływają wiem, że nie tylko w Przedszkolu nr 8 wymagana jest pewna modernizacja, gdzie od 2016 r. nic się nie działo. Jest kilka takich placówek

– przyznał Andrzej Śliwka.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Brawa i Szacun
  Czwartek, 02.03

  Gratulacje i podziekowania Panu ŚLIWCE! Szybko, sprawnie i bez bólu!

 2. 2
  +11
  ~ można? można!
  Czwartek, 02.03

  Wróblewski, jak się pan czuje gdy młody człowiek wytyka panu błędy , zaniechania, a autorytarne działania nazywa niemądrymi? Kolejny raz z podkulonym dzyndzlem, a przecież i Nowak i Sowińska mogli przemyśleć działania z korzyścią dla ludu bo po to są . I pan też. Ze wszystkich Wcisłów, Gelertów, Portasów, Zdrojewskich, Falejów, ..., tylko małolat Śliwka miał odwagę i przyzwoitość stanąć tam gdzie powinien. Co gorsza wykrył oszustwo. Kolejny raz Pana Wróblewskiego pouczono i postawiono w pion. Brawo Śliwka. Loniek też.

 3. 3
  +6
  ~ Mama
  Czwartek, 02.03

  Brawo rodzice i oczywiście podziękowania dla p Śliwki

 4. 4
  +13
  ~ ile jeszcze?
  Czwartek, 02.03

  to teraz jak najszybciej nalezy usunac ze stolkow tych ktorzy chcieli zlikwidowac to przedszkole.

 5. 5
  +14
  ~ Niektórzy łeb w dół
  Czwartek, 02.03

  Ale Wielki Wstyd dla tych co potraktowali tak beznadziejnie rodziców! Porażka w najgorszym stylu ale taki to własnie styl ! Dobrze ujrzeć go w pełnej krasie! Brawo rodzice za determinację w walce z ludzmi ktorzy za parę miesiecy powinni na dobre zniknąć z wizji ! Brawo Minister Śliwka

 6. 6
  +15
  ~ Olaf
  Czwartek, 02.03

  A nie rozumiem czegoś? Dlaczego minusują sukces i pozytywne zakończenie sprawy? Czy nie mozna się cieszyć ze zakonczenia i tego ze będą pieniądze i dzieci nie będą przeżywać traumy?? Boli chyba tylko to ze to cudzy sukces! Trudno co się zasiewa to się zbiera! Fajna wiadomość

 7. 7
  --11
  ~ ????????????
  Czwartek, 02.03

  A co miał do tego śliwka?

 8. 8
  +19
  ~ Demontaż plus
  Czwartek, 02.03

  Coś często w tym mieście jest kolejne miejsce likwidowane. Nie pamietam takich czasów.

 9. 9
  +8
  ~ Opowieści różnej treści
  Czwartek, 02.03

  Teraz odbędzie się licytacja kto kłamał a kto mowil prawdę, uwielbiamy te stałe teksty tylko juz malo kto slucha tego bełkotu! Ważny jest efekt i dzięki komu ! A sukces jest dzięki Ministrowi i to się liczy , a te opowieści z mchu i paproci to niech slucha kto musi! Dziekujemy Panie ŚLIWKA!Młody facet to rozumie bycie rodzicem !

 10. 10
  --10
  ~ parismatch
  Czwartek, 02.03

  A ktoś planował likwidację? Chyba Gburzyński :-)))))))))))))))))

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5691301822662