Czwartek, 8.06.2023, Imieniny: Ada, Maksymilian, Seweryn
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Tegoroczna rekrutacja była dla młodzieży wyjątkowo trudna. Jak wyglądała w Elblągu?

20.07.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Tegoroczna rekrutacja była dla młodzieży wyjątkowo trudna. Jak wyglądała w Elblągu?
Fot. Paweł Friedrich/Młodzież sprawdza listy kandydatów w II LO w Elblągu

Młodzież już wie, czy będzie mogła kontynuować naukę w wymarzonej szkole średniej. Listy zakwalifikowanych kandydatów na rok szkolny 2022/2023 podały dziś (20 lipca) elbląskie technika, licea i zawodówki. Które z nich cieszyły się największą popularnością? 

 

Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych czekali na ten dzień. W środę (20 lipca) rano w elbląskich szkołach średnich wywieszono listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w procesie rekrutacji. Informację o wynikach rekrutacji młodzież otrzymała również z platformy EPD. Młodzież ma teraz czas na podjęcie decyzji, znalezienie miejsca w innej szkole (jeśli zabrakło dla nich miejsca w placówce pierwszego wyboru) i dostarczenie dokumentów. Ostateczne wyniki poznamy w poniedziałek, 25 lipca.

 

Jak informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, podczas tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych łącznie złożono ponad 2150 wniosków. - W elbląskich szkołach zaplanowano taką liczbę wolnych miejsc, aby wszyscy kandydaci mieli możliwość kontynuacji nauki w szkole ponadpodstawowej - dodaje. Inną sprawą jest to czy będzie to ich wymarzona szkoła. W tych najbardziej obleganych na jedno miejsce było nawet 3 kandydatów. 

 

Które z elbląskich szkół średnich cieszyły się w tym roku największą popularnością? 

 

 

Najwięcej wniosków złożono do liceów ogólnokształcących, Zespołu Szkół Techniczno- Informatycznych, Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Gospodarczych.  W tych szkołach utworzono dodatkowe oddziały

 

- mówi Łukasz Mierzejewski. 

 

W tym roku wśród elbląskiej młodzieży wróciła moda na ogólniaki, to one były najczęściej wskazywane jako szkoły pierwszego wyboru. 

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej rekrutacji. Niestety nie zabrakło również smutnych momentów, musieliśmy odprawić z kwitkiem wielu uczniów, którzy mieli bardzo dobre wyniki, nawet ponad 150 puntów. Na najpopularniejsze profile: matematyczny i biologiczno-chemiczny mieliśmy po 3 osoby na jedno miejsce

 

- mówi Anna Górecka, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, w szkole powstanie siedem oddziałów pierwszoklasistów.

 

Technika, zyskujące w ostatnich latach na popularności, w tym roku młodzież nieco rzadziej wskazywała, jako szkołę pierwszego wyboru. Te placówki, które w ostatnim czasie cieszyły się dużym zainteresowaniem i teraz nie mogły narzekać na jego brak.

 

- Jesteśmy zadowoleni z rekrutacji. W tej chwili młodzież poznała listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Mają jeszcze chwilę na to, aby wybrać szkołę (jeśli nie zakwalifikowali się do tej pierwszego wyboru) - mówi Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu (szkoła zakwalifikowała 209 kandydatów, w nowym roku szkolnym utworzy 7 oddziałów).

 

Warto dodać, że tegoroczna rekrutacja była dla młodzieży wyjątkowo trudna. O miejsce w wybranych liceach i technikach starało się aż półtora rocznika - to efekt reformy edukacji z 2014 roku, gdy do pierwszych klas szkół podstawowych poszły dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku oraz cały rocznik z 2007 roku.  W Elblągu było to ok. 700 więcej niż w roku ubiegłym. Dla nikogo nie powinno jednak zabraknąć miejsca.

 

Łącznie w nowym roku pierwszoklasiści rozpoczną naukę w blisko 80 nowych oddziałach utworzonych w elbląskich szkołach średnich. W liceach ogólnokształcących będzie ich 25, w technikach 34, a w szkołach branżowych 19.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Topez
  Czwartek, 21.07

  Jako ojciec powiem tak: kto to namyślił by laureat olimpiady wojewódzkiej z języka polskiego miał pierwszeństwo do szkoły technicznej gdzie jest matematyka, fizyka i informatyka? Dostawać dodatkowe punkty za bycie członkiem wielodzietnej rodziny? To się przekłada na wiedze?

 2. 2
  +7
  ~ Dziwne to
  Czwartek, 21.07

  Kiedyś trzeba było zdać egzaminy i jeszcze miejsc musiało starczyć! Teraz orzeczenia, bo nagle niektórym coś tam jest, punkty za różne sytuacje, czyli za pochodzenie. Żal niektórych jedynaków z pełnych, zdrowych rodzin.

 3. 3
  +6
  ~ Miras
  Czwartek, 21.07

  Pochodzenie z rodziny po rozwodzie lub towarzyszące choroby dziecka powodują wyższą ilość punktów w stosunku do kompletnej rodziny i zdrowego dziecka. Szok i niedowierzanie.

 4. 4
  +2
  ~ Adrian
  Czwartek, 21.07

  Ja szukam pracy, może być klikaczem facebukowym bardzo dobrze lajkuje

 5. 5
  +3
  ~ Komuno wróć
  Piątek, 22.07

  Nie wierzę,znowu powróciły punkty za pochodzenie?!Tak było w komunie,mnie te punkty nie dotyczyły z uwagi na inteligenckie pochodzenie,takie było określenie.Znowu promuje się plebs.Historia zatacza koło.To po co są te egzaminy i punkty za oceny.Wystarczy być z marginesu, z opinią z PPP.Brak słów!!!

 6. 6
  0
  ~ pracownik oświaty
  Piątek, 22.07

  Informuję Państwa, którzy uważają że za kryteria w postaci wielodzietności, samotnego wychowywania itd. są dodawane punkty, nie ma to absolutnie miejsca. Kryteria te brane są pod uwagę w sytuacji gdy dwoje uczniów posiada tę samą liczbę punktów, wtedy uczeń np. z problemami zdrowotnymi ma pierwszeństwo w przyjęciu. Należy czytać uważnie wszystkie informacje, które są umieszczone w systemie EPED podczas procesu rekrutacji i nie będzie problemu z (przepraszam za wyrażenie) z głupimi, komentarzami.

 7. 7
  0
  ~ Frrrr
  Piątek, 22.07

  Czyli ma to wpływ dot przyjęcia i tyle

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1586139202118