Sobota, 26.11.2022, Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląg: Kumulacja roczników. Będzie jeszcze trudniej dostać się do najpopularniejszych szkół średnich?

27.05.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Kumulacja roczników. Będzie jeszcze trudniej dostać się do najpopularniejszych szkół średnich?
Fot. pxhere.com/Roman Boed

Trwa rekrutacja do szkół średnich. W tym roku bierze w niej udział półtora rocznika, więc dostać się do wymarzonego liceum, technikum, czy szkoły branżowej może być trudniej niż zazwyczaj. My sprawdzamy, ile miejsc dla ósmoklasistów przygotowały najpopularniejsze w ostatnich latach szkoły.

 

Egzamin ósmoklasisty zakończył się w czwartek, 26 maja, testem z języka angielskiego. Wcześniej uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych musieli zmierzyć się z językiem polskim i matematyką. To jednak nie koniec stresu. Uzyskane wyniki będą miały wpływ na to, czy dostaną się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. 

 

W Elblągu do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 1437 uczniów, 20 laureatów olimpiad jest z niego zwolnionych, do egzaminu z matematyki 1435 (12 uczniów było zwolnionych z tego egzaminu), a do egzaminu z języka obcego 1454 (3 zwolnionych)

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą dostępne na stronie CKE już 1 lipca. Od tej informacji będzie zależała przyszłość wielu absolwentów szkół podstawowych. W tym roku może być trudniej niż zazwyczaj dostać się do wybranej szkoły, czy klasy, szczególnie jeśli znajdują się one wśród tych najbardziej obleganych. Do rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 przystąpił tzw. półtora rocznika ósmoklasistów - to efekt reformy edukacji z 2014 roku, gdy do pierwszych klas szkół podstawowych poszły dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku oraz cały rocznik z 2007 roku.

 

Ogółem w elbląskich szkołach publicznych jest w tym roku szkolnym 1457 ósmoklasistów. Większość z nich, a także uczniowie ze szkół niepublicznych oraz spoza Elbląga, bierze udział w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, która rozpoczęła się 16 maja. Mają sporo ofert do wyboru. Jak informuje Kuratorium Oświaty w Olsztynie, w elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych czeka na nich ponad 2700 miejsc.

 

Czy tegoroczni absolwenci podstawówek mają szansę dostać cię do najpopularniejszych elbląskich szkół? Sprawdzamy. 

 

Najbardziej obleganymi szkołami w ostatnich latach były: Zespół Szkół Mechanicznych i II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, to jednocześnie te elbląskie szkoły, które najlepiej wypadają w corocznym Rankingu Liceów i Techników przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy”.

 

ZSM, jak wynika z danych udostępnionych przez kuratorium, w tym roku planuje przyjąć 210 pierwszoklasistów, najwięcej miejsc (po 60) czeka na nich na dwóch najpopularniejszych profilach: technik informatyk i technik mechatronik. II LO w swoje tegorocznej ofercie ma 180 miejsc w oddziałach o czterech profilach: biznesowym dwujęzycznym (30 miejsc), humanistycznym (30), medycznym (60) i politechnicznym (60). 

 

Podczas naborów w poprzednich latach sporą popularnością cieszyły się również inne elbląskie szkoły. Ile nowych uczniów planują przyjąć w tym roku? Odpowiadamy:

 

I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu - ma w swojej ofercie 180 miejsc, w klasach o profilu: humanistyczno-językowym, biologiczno-chemicznym z modułem laboratoryjnym i elementami toksykologii, matematyczno-informatycznym z elementami programowania, politechnicznym z fizyką doświadczalną, ekonomicznym,

III LO - 150 miejsc, profile: humanistyczny dyplomatyczno-prawny, humanistyczny medialny z zajęciami artystycznymi, medyczno-przyrodniczy, ekonomiczny, psychologiczny,

IV LO - 118 miejsc, profile: psychologiczno-społeczny, ekologiczno-badawczy z ochroną środowiska, piłka nożna z turystyką, piłka ręczna z elementami fizjoterapii, piłka siatkowa/judo - sporty walki,

Zespół Szkół Gospodarczych - 180 miejsc w technikum, profile: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług kelnerskich, technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik fotografii i multimediów, technik eksploatacji portów i terminali oraz 160 miejsc w szkole branżowej I stopnia, profile: kucharz, cukiernik, pracownik obsługi hotelowej, piekarz, kelner,

Zespół Szkół Technicznych w Elblągu - 150 miejsc w technikum, profile: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik analityk, technik budowy dróg i 30 miejsc w szkole branżowej I stopnia, klasa o profilu monter konstrukcji budowlanych,

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych - 180 miejsc w technikum, profile: technik elektryk, technik informatyk, technik logistyk, technik programista, technik reklamy i 90 w szkole branżowej I stopnia, profile: elektronik, magazynier-logistyk, sprzedawca,

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług - 180 miejsc w technikum, profile: technik stylista, technik energetyk, technik technologii drewna, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik usług fryzjerskich, technik robót wykończeniowych w budownictwie i 240 miejsc w szkole branżowej I stopnia, profile: stolarz, fryzjer, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, dekarz, monter stolarki budowlanej, mechanik - operator maszyn do obróbki drzewnej,

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 - 390 miejsc, profile: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca-mechanik, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, elektryk, operator obrabiarek skrawających, modelarz odlewniczy, operator maszyn i urządzeń odlewniczych oraz mechatronik  elektromechanik, monter jachtów i łodzi, monter  budownictwa wodnego (to cztery zawody w trakcie wdrażania),

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - 30 miejsc w technikum na profilu technik spawalnictwa i 60 miejsc w szkole branżowej I stopnia, profile: monter-mechanik maszyn i urządzeń, klasa wielozadaniowa: fryzjer, krawiec, automatyk i ślusarz,

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących - 150 miejsc w technikum, profile: technik ekonomista, technik logistyk, technik reklamy, technik rachunkowości.

 

Przypomnijmy rekrutacja do szkół na rok szkolny 2022/2023 rozpoczęła się 16 maja. Do 21 czerwca młodzież ma czas na złożenie do wybranych szkół wniosku wraz z dokumentami. 20 lipca szkoły ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

 

Więcej informacji na temat rekrutacji znajdziemy na stronie EPED.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ lump
  Piątek, 27.05

  Co to za twór - profile w szkołach zawodowych - chyba kształcenie w zawodzie.

 2. 2
  +5
  ~ Ciekawski
  Piątek, 27.05

  Piszecie o problemach lokalowych w szkołach czyli braku pomieszczeń na klasy a w szkole na rycerskiej czyli zsti jest mieszkanie tzw nauczycielskie które zajmuje chłopaczek. Który tam ani nie uczy się ani nie pracuje tam. Mieszkanko z minimum 3 pomieszczeniami które można przerobić na klasę lub inne pomieszczenie dla personelu.

 3. 3
  +2
  ~ Jajnosik
  Piątek, 27.05

  Pani autorka nie wie ile mamy szkół ponadpodstawowych w naszym mieście??? A gdzie informacja o Zespole Szkół Technicznych z Grottgera??

 4. 4
  +7
  ~ Żenadaaaa
  Piątek, 27.05

  "Zespół Szkół Gospodarczych - 180 miejsc w technikum, profile: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług kelnerskich, technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik fotografii i multimediów, technik eksploracji portów i terminali ..." W ZSG nie ma technika eksploracji.....rzetelność redakcjo leży...

 5. 5
  --1
  ~ do Jajnosik
  Sobota, 28.05

  Dostrzegam problem czytania ze zrozumieniem... W artykule nie zapomniano o ZST:)

 6. 6
  --2
  ~ alicja
  Sobota, 28.05

  Kumulację spowodował PiS i jego pani minister ,która w nagrodę za reformę -bubel pojechała do Brukseli na lepszy zarobek.

 7. 7
  +2
  ~ Uczeń
  Sobota, 28.05

  To mają dylemat młodzi uczniowie no ale przecież trzeba było uczyć się przez cały rok wszystko zależy od wyników testów a kto się nie dostanie to jeszcze ma szansę w szkołach zawodowych OHP i jakoś poleci a że w Elblągu budują same markety to i praca się znajdzie P Wójcik też chętnie zatrudni

 8. 8
  --2
  ~ BARBARA
  Sobota, 28.05

  ALICJA Szybko pani zapomiala to nie PIS ale P0 6 latki do szkoły. Szybko pani zapomiala albo za młoda była. Na siłę dzieci za rządów Po PSL marsz do szkoły. Kłopot w tym i w przyszłym roku. Na studia też będzie problem. Szybko niektorym wykevialo z głowy.

 9. 9
  0
  ~ ?
  Sobota, 28.05

  A skąd kuratorium ma takie wiesci?

 10. 10
  0
  ~ Wujem
  Niedziela, 29.05

  Przypomina mi się moje czasy Liceum. 2000rok. Pełno uczniów w klasach, rynek pracy ciężki i mało płacili,duże bezrobocie. Właśnie chyba wracaja te czasu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1776928901672