Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Klasy w elbląskich szkołach są przepełnione? "Te zarzuty trudno inaczej potraktować niż zagrywkę polityczną"

07.09.2020, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Klasy w elbląskich szkołach są przepełnione? "Te zarzuty trudno inaczej potraktować niż zagrywkę polityczną"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
W jednej z elbląskich gazet pojawił się materiał, w którym radny PiS Marek Pruszak stwierdził, że "warunki nauczania dla ponad 450 dzieci w 6 elbląskich szkołach pogarszają się". Dziś, 7 września, wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak odniósł się podczas konferencji prasowej do zarzutów radnego.
 
W liście do elbląskiej redakcji radny twierdził, że "Sprawa jest poważna, bo dotyczy nie tylko pogorszenia warunków nauczania ponad 450 dzieci w 6 elbląskich szkołach i zmniejszenia zajęć gimnastyki korekcyjnej we wszystkich placówkach, ale też zwiększenia zagrożenia epidemiologicznego poprzez zwiększenie liczebności klas w kilku szkołach. Apelowałem w czerwcu na sesji o wycofanie się z tych decyzji. Wniosek został odrzucony, chociaż władze miasta miały pełną wiedzę na ten temat."
 
Na zarzuty radnego postanowił odpowiedzieć Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - Pan Marek Pruszak w liście do redakcji twierdzi, że dla ponad 450 uczniów warunki dla uczniów się pogorszą, bo uczyć się będą w klasach 29 osobowych. Zgodnie z prawem oświatowym w klasach I-III maksymalna liczba uczniów w klasie to 27. W klasach od IV - VIII przepisy pozwalają na większa liczbę - zaznaczył Janusz Nowak.
 
Jak to wygląda Elblągu? - W Elblągu podobnie jak w latach ubiegłych liczebność klas pozostaje na podobnym poziomie. Tylko nieliczne klasy mają więcej niż 27 uczniów i mówimy tu o szkołach podstawowych. Jest więc to liczebność, która pozwala na odpowiednio dobre warunki nauczania - podkreślił wiceprezydent Elbląga.
 
 
Sugerowanie, że taka liczebność klas to oszczędności kosztem dzieci jest zaskakująca. Szczególnie, że mówi to człowiek, który parę lat temu był Wiceprezydentem Miasta odpowiedzialnym za edukację
 
- podkreślił Janusz Nowak.
 
Janusz Nowak przypomniał, że w sierpniu 2013 r. Marek Pruszak, pełniąc funkcję wiceprezydenta Elbląga, podpisał wytyczne do wszystkich dyrektorów szkół. - Powołując się na trudna sytuację finansową Miasta Marek Pruszak wyraźnie wskazał w wytycznych, jak te oszczędności znaleźć - zaznaczył Janusz Nowak. - Między innymi poprzez ograniczenie do niezbędnego minimum godzin na zajęcia dodatkowe, czy organizowanie na poziomie dolnej granicy liczby godzin zajęć nauczania indywidualnego, a także przy nauczaniu języka obcego czy -f'u ustalanie maksymalnej ilości osób w grupach.
 
 
Ale to nie wszystko. Rok później, czyli w 2014 r., gdy Marek Pruszak nadal był wiceprezydentem, dochodziło również do łączenia klas, czego przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 21. Wtedy to wychodzi pismo do rodziców, w którym zapewnia się ich, że wielkość klas nie determinuje wyników nauczania, a nawet wręcz przeciwnie. Przekonuje się, że duże zespoły klasowe od lat osiągają jedne z najwyższych wyników nauczania
 
- stwierdził Janusz Nowak.
 
Wiceprezydent nie ukrywał zaskoczenia całą sytuacją. - Jaki cel ma ta hipokryzja i manipulowanie faktami przez radnego Pruszaka? Czyżby punkt widzenia zależał od punktu siedzenia? - pytał Janusz Nowak. - Najwyraźniej tamte wytyczne poszły już w nie pamięć. A może to czysty populizm? Po raz kolejny ochoczo stosowany przez radnego Pruszaka. Jego zarzuty trudno inaczej potraktować niż zagrywkę polityczną, a nie faktyczną troskę o dobro ucznia. Dziwi tylko to, że mówi to nauczyciel.
 
Janusz Nowak wyjaśnił także, dlaczego wcześniej nie podniósł się do tematu. - To zapytanie padło na forum Rady Miejskiej i chciałem się do tego odnieść na tym samym forum, czyli w trakcie kolejnej sesji pod koniec września. To zapytanie pana radnego zaczęło jednak żyć własnym życiem, dlatego zdecydowałem się do niego odnieść podczas dzisiejszej konferencji prasowej - dodał.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ zez
  Poniedziałek, 07.09

  Ciekawe co robi radny Pruszak ,poza byciem radnym ? Bo chyba jest za mlody na emeryta . A narzekać i krytykować to kużden jeden potrafi , tylko w przypadku tego pana to trwa już dość długo . Chętnie poznałbym jego koncepcję na rozwój Elbląga , bo po kilkunastu latach w Ratuszu ma na pewno ciekawe pomysły . Bo na zagospodarowanie przestrzenne popieraliśmy wizję Jerzego Wilka.

 2. 2
  --3
  ~ likwidacja
  Poniedziałek, 07.09

  Nie ufam Pruszakowi, ale odwoływanie się przez Nowaka, że "wy też to robiliście" jest nijakie , miałkie i "ni z gruszki , ni z pietruszki". Wtedy, gdy "rządził" Pruszak, nie było wirusa. Ponadto wzorowanie się na Pruszaku do niczego dobrego nie prowadzi poza stwierdzeniem, że Nowak tak zna się na oświacie i polityce jak na budownictwie. Oszczędzacie nawet na najmłodszych a powinien być kierunek odwrotny - klasy 15-18 osobowe, jeżeli wasza troska o dzieci i młodzież ma być wiarygodna. Rządzą miastem opiekunowie ludu - PSL, PO, SLD. Jak w EPB, panie Nowak. Taniej dla miasta będzie przydzielenie każdemu "pustosłowemu" harleya i nie będzie trzeba wołać o referendum.

 3. 3
  +2
  ~ RI
  Poniedziałek, 07.09

  Każde wytknięcie błędów dzisiejszej elbląskiej władzy , odbiera ona jako zagrywkę polityczną. Przypomina mi się dowcip z finałem ; ...bo mi się wszystko z d...ą kojarzy..."Wegetacji ciąg dalszy....

 4. 4
  +2
  ~ WiemCoJem
  Poniedziałek, 07.09

  Panie Nowak co pan piep...ysz za przeproszeniem. Wpadnij Pan do najbliższej podstawówki, zerknij na składy osobowe klas, liczebność grup na wfach.......,, prawie 100 dzieci w jednym czasie na zajęciach to norma. Dopiero 27 uczeń dzieli grupę, dyrektorzy nie dostają zgody na mniejsze grupy bo to kasa, a gdzie oszczędzacie---na oświacie!!! Co z godzinami trenerów w MOS TRUSO, Cięcia, Elbląg mecenasem SPORTU......ha ha nieźli z was jajcarze w tym UM.

 5. 5
  --3
  ~ Ech Ty
  Wtorek, 08.09

  Idź do szkoły o zobacz że klasy są przepełnione i dzieci uczą się na dwie zmiany. Ci w U M ratuszu tego nie widać. Tak rządzicie to wy likwidowaliscie szkoły w Elblągu. A teraz mądrze sie kosztem dzieci.

 6. 6
  0
  ~ zainteresowany
  Wtorek, 08.09

  Mos TRUSO? To już oficjalnie się mówi że MOS finansuje zajęcia TRuso? Skandal. Urząd powinien to wyjaśnić.

 7. 7
  +4
  ~ /
  Wtorek, 08.09

  100 osób w klasie? Bredzisz.

 8. 8
  +3
  ~ nauczyciel elbląski
  Wtorek, 08.09

  Oj kłamie pan, panie Nowak. ZSZ 1 - klasy pierwsze liczą po 35 a nawet 37 osób!!! W TM klasa 40-osobowa. W innych szkołach średnich - prawie każda klasa grubo powyżej 30. Polityka urzędu - dopychać uczniów, aż ściany będą pękały, byleby nie otworzyć kilku klas zawodowych lub technikalnych. Oszczędności i racjonalizacja - kosztem dzieci.

 9. 9
  +3
  ~ Zenon
  Wtorek, 08.09

  Czytaj ze zrozumieniem. On mówi o szkołach podstawowych.

 10. 10
  +7
  ~ kiki
  Wtorek, 08.09

  To wystąp panie radny Pruszak do swojego rządu aby zaczął się wywiązywać w przekazywaniu subwencji oświatowej do samorządu. A jak nie masz pan tam przebicia to poprzyj / składaną obietnicę obniżki diety przed wyborami / przez pana "obniżkę"Tomczyńskiego i tym samym będą pieniądze do przeprowadzania dodatkowych zajęć z gimnastyki, zmniejszenie ilości dzieci w klasach. No to działaj pan. ..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.