Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Podwójny rocznik poznał wyniki egzaminów. Zapewnią im miejsce w wymarzonej szkole?

15.06.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Podwójny rocznik poznał wyniki egzaminów. Zapewnią im miejsce w wymarzonej szkole?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Gimnazjaliści i ósmoklasiści poznali wczoraj (14 czerwca) wyniki kwietniowych egzaminów. To od nich w dużej mierze zależy, czy młodzi ludzie dostaną się do wymarzonych szkół. W Elblągu o miejsca w tych najlepszych może walczyć nawet 3 tysiące osób.

Egzamin gimnazjalny przeprowadzono w tym roku po raz ostatni. Odbył się w kwietniu. W Elblągu przystąpiło do niego blisko 900 osób. W całym województwie warmińsko-mazurskim "sprawdzian" napisało 13 tys. 128 uczniów III klas gimnazjów. Dziś (14 czerwca) poznali swoje wyniki. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała też zbiorcze wyniki egzaminów, a Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży wyniki dla województwa.

Gimnazjaliści w naszym regionie najlepiej poradzili sobie z języka angielskiego na poziomie podstawowym (uzyskali średnio 64% punktów możliwych do zdobycia) i języka polskiego (60 proc. punktów). Nieco słabiej wypadli z historii i wiedzy o społeczeństwie (56 proc. punktów) oraz przedmiotów przyrodniczych (47 proc. punktów). Tradycyjnie najwięcej trudności sprawiła młodzieży matematyka (39 proc. punktów).

W części humanistycznej z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej, a z historii – zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie „na dowodzenie”, którego rozwiązanie wymagało znajomości własności stycznej do okręgu, cech przystawania trójkątów, a także samodzielnej analizy problemu i przedstawienia argumentacji matematycznej

- informuje Jolanta Gołaszewska dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

W kwietniu do egzaminu na zakończenie edukacji w szkołach podstawowych, po raz pierwszy od wprowadzenia reformy edukacji, przystąpili również uczniowie klas ósmych. Również i oni dziś dowiedzieli się, jak im poszło. W Elblągu egzamin ósmoklasisty napisało około 1000 osób, w województwie 13 923.

Ósmoklasiści mieli nieco łatwiejsze zadanie niż młodzież z gimnazjów, egzaminowani byli tylko z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego i matematyki. Podobnie jednak, jak podczas egzaminu gimnazjalnego, tak i tu najcięższy okazał się sprawdzian z matematyki.

Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskali średnio 41 proc. punktów możliwych do zdobycia.

Najwięcej trudności sprawiło zdającym zadanie 20., którego rozwiązanie wymagało zaplanowania kolejnych kroków i zapisania ich za pomocą symboli matematycznych

- dodaje Jolanta Gołaszewska.

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 58 proc. punktów. Natomiast w przypadku języka obcego nowożytnego uzyskali średnio: z języka angielskiego – 54 proc. punktów, z języka francuskiego –83%, z języka hiszpańskiego –27 proc., z języka niemieckiego –40 proc. punktów i z języka rosyjskiego – 37 proc. punktów. Jednak warto dodać, że zdecydowana większość uczniów egzamin pisała z języka angielskiego.

Więcej na temat wyników obu egzaminów znajdziemy na stronie OKE w Łomży.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Belfer
  Sobota, 15.06

  Rzecznik praw obywatelskich, Pan Bodnar niedawno zapowiadał, ze nie uzna wyników w gimnazjach, z powodu sposobu przeprowadzenia egzaminów. Czyżby kolejne puste obietnice PO?

 2. 2
  0
  ~ tata
  Poniedziałek, 17.06

  Gimnazjaliści mieli ciężej na egzeminie, bo było więcej przedmiotów. Tylko rok starsi, a taka różnica!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0887970924377