Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Coraz więcej absolwentów elbląskich techników przystępuje do matury. Z jakim skutkiem?

07.07.2016, 07:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Coraz więcej absolwentów elbląskich techników przystępuje do matury. Z jakim skutkiem?
Fot. Ryszard Biel

Okręgowa Komisja Edukacji w Łomży podała wstępne wyniki matur. W naszym województwie, jeśli chodzi o absolwentów szkół technicznych, z egzaminem poradziło sobie 64 proc. zdających. Średnia krajowa wyniosła 68,4 proc. Analizując wyniki matur w elbląskich technikach uwagę przykuwa bardziej ilość uczniów, która zdecydowała się przystąpić do egzaminów.  - Jest ich więcej i to nas bardzo cieszy – dodała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu.

W Zespole Szkół Mechanicznych na 140 absolwentów do egzaminu przystąpiło 127. - To jest bardzo dużo. Trzeba pamiętać, że oni zdają także egzaminy zawodowe – zaznaczyła Małgorzata Sowicka. - 80 osób zdało, a 37 ma prawo do poprawki.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących to połączone Technikum Ekonomiczne z V LO. Na 54 absolwentów technikum tylko 4 nie zdecydowały się na podejście do matury.

Maturę zdało 38 osób zdało, a 9 osób ma prawo do poprawki. To bardzo dobry wynik. Powoli odbudowujemy Technikum Ekonomiczne. Biorąc pod uwagę rekrutację, to już widzimy, że jest ona większa. Nabór będzie na dwie klasy ekonomiczne

– zdradziła Małgorzata Sowicka.

W tym roku na 99 absolwentów Zespołu Szkół Technicznych aż 93 osoby przystąpiły do egzaminu. - Zdało 67 osób, a 22 ma prawo do poprawki – dodała Małgorzata Sowicka. - Tu też możemy mówić o poprawie. Ważne dla nas jest to, ile osób przystępuje do matury.

Wyniki maturalne poprawiły się także w Zespole Szkół Techniczno-Informatyczych. Na 65 absolwentów 46 przystąpiło do matur. 37 zdało, a 7 osób będzie miało możliwość ponownego spróbowania swoich sił w sierpniu..

Zespół Szkół Gospodarczych obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. 82 osoby ukończyły ją w tym roku. Do egzaminu przystąpiło 64 absolwentów, ale tylko 21 go zdało. 32 osoby w sierpniu będą mogły poprawić ten wynik.

W Zespole Szkół Środowiska i Usług absolwentów jest zaledwie 22, z czego tylko 7 przystąpiło do matury. 5 z nich zdało.

Na 41 absolwentów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, 27 zdecydowało się przystąpić do matury. 14 osób ją zdało, 9 osób ma prawo do poprawki.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ukończyło 9 osób i wszystkie zdecydowały się przystąpić do matury. Zdały 3 osoby, a 3 mają prawo do poprawki.

- Prawe wszyscy absolwenci podejmują decyzję, aby przystąpić do matury. Jeżeli chodzi o poziom, to często był on związany z naborem. W tym roku, wspólnie z dyrektorami, podjęliśmy decyzje, że do technikum próg przyjmowania zostanie podniesiony. Jesteśmy po wstępnej fazie rekrutacji i muszę powiedzieć, że poprawił się nabór do techników – zdradziła Małgorzata Sowicka. - A mamy co oferować uczniom, bo np. Technikum Ekonomiczne znalazło się w zeszłym roku w rankingu „Perspektywy”.

Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu jest zadowolona z wyników matur, choć przyznaje, że może być lepiej.

Wiem, że podjęto w szkołach bardzo duży trud, by wyniki były lepsze. To jest ogromna praca dzieci i nauczycieli, ale jeszcze wiele przed nami

– mówiła.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ xxx
  Czwartek, 07.07

  Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych, niewiele ponad 50% absolwentów zdało maturę - porażka.

 2. 2
  +4
  ~ d
  Czwartek, 07.07

  ZSTI jak zwykle skupia się na wszystkim tylko nie na kształceniu uczniów

 3. 3
  +3
  ~ xd
  Czwartek, 07.07

  Nie dziwie się takim wynikom.Wszystkie zawodowe powinny być zdawane do 3 klasy,a potem w 4 skupić się tylko na maturze!

 4. 4
  +5
  ~ absolwent
  Czwartek, 07.07

  Jak zwykle ekonomik zdał najlepiej maturę, i największy (po ZST) odsetek absolwentów przystąpił do matury. "A mamy co oferować uczniom, bo np. Technikum Ekonomiczne znalazło się w zeszłym roku w rankingu „Perspektywy”." NIE W ZESZŁYM ROKU, tylko w Rankingu Perspektyw 2016 znalazło się wymienione Technikum. Wg rankingu technika zostały ocenione za pomocą: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, wyników matury z przedmiotów dodatkowych, oraz wyników egzaminu zawodowego.

 5. 5
  +6
  ~ pytając
  Czwartek, 07.07

  "podjęliśmy decyzje, że do technikum próg przyjmowania zostanie podniesiony" - chyba podwyższony. A z ilu na ile?, bo chyba jest to taki sam próg, jak w roku ubiegłym!

 6. 6
  +1
  ~ zielone wspominając lata
  Czwartek, 07.07

  Marnie wypadł gastronomik....

 7. 7
  0
  ~ do absolwent-sorki
  Piątek, 08.07

  Już w tym roku szkolnym za maturę 2016? Chyba nie.... Pozdrawiam absolwentao05

 8. 8
  +1
  ~ budowlanka górą
  Piątek, 08.07

  Gratulacje dla budowlanki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3151280879974