Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Kobiety – bezpieczniejsi kierowcy

08.03.2023, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kobiety – bezpieczniejsi kierowcy
Fot. unsplash.com/@andrazlazic

Kobiety jeżdżą wolniej. Przestrzegają przepisów ruchu drogowego oraz zachowują większą kulturę na drodze. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka, są dużo bardziej odpowiedzialne i powodują mniej wypadków – wynika z najnowszych analiz Instytutu Transportu Samochodowego.

 

 

W 2022 roku kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały 23,3 proc. wypadków drogowych, zaś mężczyźni ponad 72 proc. [1]. Sześć lat temu kobiety były odpowiedzialne za co czwarty wypadek drogowy w Polsce. Obecnie powodują ich trzy razy mniej niż mężczyźni.

 

 

Część kobiet może czuć się mniej pewnie za kierownicą, co wynika z niższej wiary w swoje umiejętności. Tymczasem statystyki pokazują, że panie są bardziej bezpiecznymi kierowcami. Kobiety są posiadaczkami ponad 40 proc. praw jazdy kategorii B, mimo to w ubiegłym roku spowodowały niespełna 24 proc. wypadków drogowych i 22,7 proc. kolizji. Panie o wiele rzadziej są też sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi (11,2 proc.). Mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze osiem razy częściej niż kobiety

 

– wylicza Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

 

Statystyki Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) są zbieżne z wynikami badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wynika z nich, że kobiety są mniej zagrożone śmiercią na skutek wypadku drogowego niż mężczyźni. Dowody wskazują także, że ryzyko uczestniczenia w wypadku - w przeliczeniu na 1 km podróży - jest dla kobiet 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn [2].

 

Nowe analizy, przeprowadzone przez ITS pod koniec 2022 roku, dowodzą także, że kobiety -w przeciwieństwie do mężczyzn - znacznie rzadziej prezentują różne formy zachowań ryzykownych na drodze. Płeć piękna również rzadziej deklaruje, że zdarza im się obserwować je u innych kierowców.

 

 

W naszym badaniu kobiety zdecydowanie częściej znajdowały się w grupie osób deklarujących brak tendencji do przekraczania prędkości, a jeśli już im się to zdarzało, to były to mniejsze wartości. Te różnice w znaczący sposób przemawiały na niekorzyść mężczyzn. Podobne zależności zaobserwowano także w przypadku takich zachowań jak zajeżdżanie drogi, podejmowanie gwałtownych manewrów na drodze, jazdy na zderzaku oraz symptomów związanych z przejawianiem negatywnych emocji w stosunku do innych kierowców

 

– tłumaczy dr Ewa Odachowska-Rogalska, autorka badań, psycholog transportu z ITS.

 

 

Należy jednocześnie podkreślić, że nie tylko mężczyźni jeżdżą niebezpiecznie. „Męski styl”, charakteryzujący się brawurą w prowadzeniu pojazdów, przyjmują zwłaszcza młode kobiety. Mimo to wyliczenia ITS wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, mężczyźni natomiast – raz na 4,7 mln km.

 

 

Różnice w budowie mózgu kobiet i mężczyzn przekładają się na odmienny sposób przetwarzania informacji i reakcji. Dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, a także - co istotne - znajomości przepisów. Sprawia to, że jeżdżą ostrożnie i częściej stosują się do kodeksu drogowego

 

– dodaje dr Ewa Odachowska-Rogalska.

 

Kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami również dlatego, że rzadziej poszukują zachowań wywołujących silne doznania i zwykle wykazują niższą tendencję do podejmowania ryzyka. Zdając sobie sprawę z tego, iż zachowanie takie wymaga dużej odporności i niższej wrażliwości, panie rzadziej podejmują decyzje, które narażałyby je i innych uczestników ruchu na tak znaczne koszty emocjonalne.

 

 

 

[1] Źródło: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

[2] Źródło: World Health Organization and the United Nations Regional Commissions: Global Plan Decade of Action for Road Safety 2021–2030

 

 

Komunikat  prasowy ITS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ marek 124
  Środa, 08.03

  To pisze chyba kobieta .Po 1 i najważnijsze kobiety nie maja instynktu kultury jazdy,nie widac u kobiet by albo kogos przepuściły lub ustąpiły jesli siew włącza inny pojazd do ruchu.Klapki na oczach i to one mają pierwszeństo ale to juz jest i sie nazywa KULTURA JAZDY Tego kobiety nie mają

 2. 2
  +7
  ~ Jestem kobieta, jeżdżę bardzo dobrze ale obserwujac kierowców w elblagu
  Środa, 08.03

  to wlasnie kobiety tutaj jeżdżą slabo, nie przestrzegaja zasad, nie puszczaja pieszych na pasach itd ..moglabym wyliczac

 3. 3
  +4
  ~ Do marek124:
  Środa, 08.03

  dokładnie tak, jada na ślepo jakby same byly na drodze, nie rozumiem tego, typowe dla tego miasta, większość wypadków tu z udzialem kobiet

 4. 4
  +5
  ~ HvK
  Środa, 08.03

  Jasne :D. Komporka przy uchu, makijaz patrzac w lusterko wsteczne :). Oczywiscie nie genralizujac ze wszystkie, ale czesto zaobserwowane wykorczneia w ktorych przoduja kobiety.

 5. 5
  +2
  ~ Andrzej
  Środa, 08.03

  Pora obalić ten mit. Bzdura aż boli. Nawet moja żona po obserwacji tego co się dzieje na ulicach stwierdziła, że to nieprawda. Po co tworzyć takie mity? Każdy kierowca wie jak jest. Kobiety na drogach są bardziej nieprzewidywalne i o tym wszyscy wiemy. Jest takie obiegowe powiedzonko kierowców - jeśli widzimy, że ktoś się dziwnie zachowuje na drodze - mówi się z reguły - " to pewno baba".

 6. 6
  +1
  ~ Rambo11
  Czwartek, 09.03

  Pani inspektor przedstawiła swoje procentowe wyliczenia tylko że jeżeli będzie 100- kier facetów a 20- kobiet to będzie 20% tych lepszych kierowczyń myślenie na poziomie funkcjonariusza itd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2384660243988