Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Od stycznia surowsze przepisy dla „świeżych” kierowców. WORD i OSK przeżywają oblężenie

06.11.2015, 11:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Od stycznia surowsze przepisy dla „świeżych” kierowców. WORD i OSK przeżywają oblężenie
Fot. Adrian Sajko

Elbląski WORD przeżywa w ostatnim czasie wzmożony ruch kandydatów na kierowców. Ma on związek z wchodzącymi od nowego roku surowszymi przepisami Prawa o Kierujących Pojazdami. Dziennie egzaminy w Elblągu zdaje nawet 140 osób, które uprawnienia chcą zdobyć jeszcze na starych zasadach. Od 4 stycznia świeżo „upieczeni” kierowcy będą musieli m.in. przejść dodatkowy, odpłatny kurs doszkalający. Zmiany wprowadzają także tzw. okres próbny, obarczony wieloma obostrzeniami wobec „młodych” kierowców.

Jak zaznacza Marek Fabiański, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu, średnia liczba osób przystępujących do egzaminów w elbląskim ośrodku wzrosła w ostatnich miesiącach o 40%. Jeszcze do sierpnia w Elblągu dziennie egzaminowanych było około 100 osób. Obecnie ta liczba wzrosła do ok. 140 osób.

Zwiększone zainteresowanie egzaminami ma związek ze zmianą przepisów Prawa o Kierujących Pojazdami, które zaczną obowiązywać od 4 stycznia 2016 r.

- nie ma wątpliwości Marek Fabiański, dyrektor WORD w Elblągu.

Zgłaszają się do nas osoby, które kursy na prawo jazdy kończyły przed kilkoma laty, nawet w 2000 roku, a później z różnych powodów nie przystępowały do egzaminów

– przyznaje Robert Drop, kierownik działu egzaminowania w elbląskim WORD.

Osoby ubiegające się o prawo jazdy pragną je zdobyć jeszcze przed końcem roku. Od 2016 r. w życie wchodzą bowiem surowsze dla świeżo „upieczonych” kierowców przepisy. Ci, którzy zdadzą egzamin na prawo jazdy po 4 stycznia, objęci zostaną m.in. obowiązkowym, dodatkowym kursem doszkalającym. Każdy tzw. "młody kierowca" będzie musiał go przejść w okresie między 4 a 8 miesiącem od dnia uzyskania uprawnień.

Kurs składał się będzie z dwóch godzin zajęć teoretycznych w WORD oraz godziny praktycznej jazdy na torze Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. Osoby egzaminowane w Elblągu będą kierowane na tor w Pszczółkach koło Gdańska, gdyż w naszym mieście takowego jeszcze nie ma (elbląski WORD dopiero planuje jego budowę przy ul. Skrzydlatej).

Kurs, który kosztował będzie 300 zł, nie będzie kończył się egzaminem. W przypadku nie przystąpienia do niego lub jego nie ukończenia, kierowcy zostanie zatrzymane prawo jazdy

– informuje dyrektor Marek Fabiański.

To nie jedyne obostrzenia, jakie ustawodawca narzucił wobec osób, które nabędą uprawienia do kierowania pojazdami od 4 stycznia. Przede wszystkim objęte one zostaną dwuletnim okresem próbnym. W przypadku złamania przez kierowcę dwukrotnie przepisów prawa o ruchu drogowym, okres ten będzie mógł zostać wydłużony. W przypadku trzykrotnego wykroczenia, jego prawo jazdy może zostać zatrzymane. Przez pierwszych 8 miesięcy "młody” kierowca będzie musiał także oznakować swój pojazd symbolem zielonego klonowego liścia. W tym samym czasie nie będzie on mógł również przekraczać określonej prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

Zmiany od 4 stycznia dotyczyć będą nie tylko osób, które dopiero nabędą prawo jazdy, ale także  kierowców, którzy już wcześniej je posiadali.

W przypadku "starych” kierowców zmiany dotyczyć będą punktów karnych. Kierowca, który uzyska 24 punkty karne zostanie skierowany na czterodniowy kurs reedukacyjny do WORD. Po jego ukończeniu, punkty zostaną mu całkowicie anulowane. Jeżeli w ciągu 5 lat ponownie zdobędzie 24 punkty, uprawienia do kierowania pojazdami zostaną mu zabrane. Taki kierowca będzie musiał wtedy od podstaw przejść kurs w ośrodku szkolenia kierowców. Dodać należy, że od nowego roku nie będzie już możliwości odejmowania punktów po jednodniowych kursach, jak ma to miejsce obecnie

– wyjaśnia Robert Drop, egzaminator i kierownik działu egzaminowania w WORD w Elblągu.

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem kursantów egzaminami na prawo jazdy, w elbląskim WORD zatrudniono na pół etatu trzech dodatkowych egzaminatorów. Obecnie egzaminowaniem przyszłych kierowców w Elblągu zajmuje się 11 osób.

Staramy się, aby okres oczekiwania na egzamin był krótszy niż miesiąc. Obecnie wynosi on 20 dni. Aby zmniejszyć kolejki, egzaminy prowadzimy także w soboty. Staramy się na bieżąco reagować na potrzeby rynku

– zaznacza Marek Fabiański, dyrektor WORD w Elblągu.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ehhh
  Piątek, 06.11

  i juz od poczatku roku jest luka w prawie jezeli nie ma liscia klonowego policja nic nam nie zrobi ze wzgledu na to iz nie ma takiego zapisu w ustawie.

 2. 2
  0
  ~ sadjdsaj
  Piątek, 06.11

  Dokładnie, z tym liściem będzie dużo szumu, sporo minie zanim te przepisy się utrwalą

 3. 3
  +5
  ~ Precz zbiurokracją
  Piątek, 06.11

  Na ulicach nie widać jak kiedyś elka za elką propaganda chory kraj żeby o papierek tak ludzi traktowali jakby ktoś robił doktorat nie ma jak USA lizik.

 4. 4
  +3
  ~ roe
  Piątek, 06.11

  A co z pijakami ci to bezkarni nadal i recydywiścci

 5. 5
  +12
  ~ ziggi
  Piątek, 06.11

  TO sa jaja jak w tym Walnietym kraju staraj sie pieniadze wyciagac... przeciez to jest haracz by muc jezdzic autem :D 1300 za prawko 130 za egzaminy i teraz 300 za dodakowy kurs a na cholere to??? Piperzyc taniej wyjdzie jezdzenie bez prawka...

 6. 6
  +6
  ~ LISTEK ???
  Piątek, 06.11

  Czy Zielony Listek musi być naklejony " na stałe " ? Bo co wtedy , gdy nowicjusz porusza się sporadycznie samochodem rodziców ? Jak bedę jechał swoim samochodem 90 zamiast 80 poza obszarem zabudowanym bedą mnie ztrzymywać żeby sprawdzić od kiedy mam prawo jazdy ? Czy listki bedą z " chipem " ? Żeby fotoradar odrózniał samochód przekraczający predkość .

 7. 7
  +10
  ~ Polak
  Piątek, 06.11

  To jest jeszcze jeden z ostatnich debilnych POmysłów wywalonego na szczęście w ostatnich wyborach rządu. Oby nigdy więcej tych POpapranych wyłudzaczy pieniędzy!!! Na zachodzie zdaje się na prawko nieporównywalnie łatwiej niż u nas (u nas ok 30% zdaje a tam ok 70-80%), a wypadków jest o wiele mniej na zachodzie - BO NA ZACHODZIE MAJĄ DROGI PRZYSTOSOWANE DO ILOŚCI POJAZDÓW,A U NAS CHCĄ PRZYSTOSOWAĆ ILOŚĆ POJAZDÓW DO DRÓG

 8. 8
  --3
  ~ hmm2
  Piątek, 06.11

  Generalnie, jak ma się trochę rozumu, to nowe przepisy, nic nie zmieniają. Może nie jestem "starym" kierowcą, prawko od 12 lat, od 4 lat mam wszystkie kategorie poza motorami, jezdze normalnie, lubie przycisnąć czasami i nigdy nie miałem choćby jednego pkt. karnego, mandatu czy zdjęcia z fotoradaru. Na codzien jezdze 40 tonowym zestawem... trochę wyobraźni i nie ma się czego bac... Co do kosztów, nie ma co się unosic, bo będzie 300zl więcej... ja wydalem około 12 tys. na C+E i D, i nie robie problemu

 9. 9
  +1
  ~ kierowca bombowca
  Sobota, 07.11

  Czy jest jakaś stałą trasa na której prowadzone są egzaminy na kat. B ? Chciałbym się podszkolić by nic mnie nie zaskoczyło !

 10. 10
  +9
  ~ tomi
  Sobota, 07.11

  to staje sie chore zeby prawko zdac to tak jak wygrac milion w totka oczywiscie to wyciaganie kasy od ludzi zeby wordy zarabialy jednym slowem lodziejstwo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2569310665131