Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Sztuka przez wielkie S

21.09.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sztuka przez wielkie S

2 października na Dużej Scenie Teatru Sewruka królować będzie „Balladyna”. Ten najpopularniejszy dramat Juliusza Słowackiego przepełniony jest wątkami baśniowymi, legendami i czarami. Na scenie obecne będą krwawe intrygi, miłość i rywalizacja. Mimo upływu lat, tematyka Balladyny jest ponadczasowa, bo zadaje machiaweliczne pytanie: czy cel rzeczywiście uświęca środki?


 "Balladyna" to klasyczny dramat, w którym postaci świata rzeczywistego przeplatają się z magicznymi zjawami z baśni. Rywalizujące ze sobą bohaterki to: Alina - uosobienie dobra i Balladyna – okrutna, opanowana żądzą władzy. Dwie piękne siostry, w których zakochał się książę Kirkor, idą do lasu. Która prędzej zbierze dzban pełen świeżych malin, ta zostanie jego żoną. Tylko jedna spełni swe marzenia, tylko jedna idąc po trupach osiągnie władzę i królewski tron. Jednak osąd jej zbrodni będzie sprawiedliwy...


Reżyserem „Balladyny” w Teatrze Sewruka jest Janusz Wiśniewski. Nie przez przypadek krytycy o jego spektaklach mówią często: dzieła teatru autorskiego. Reżyser bowiem wypracował swój własny, wyjątkowy styl, swoją formę przekazu dzieła teatralnego, w której dominuje niezwykła plastyczność postaci i groteska. Aktorów w teatrze Wiśniewskiego często określają kostium i charakteryzacja oraz zrytmizowany ruch.  


Narrację w „Balladynie” współtworzy muzyka samego Jerzego Satanowskiego. Spektakl dopełniają scenografia i charakteryzacja. Wszystkie te elementy sprawiają, że spektakl jest pół-senny, oniryczny. 


„Balladyna” to nie tylko klasyka polskiego romantyzmu, ale przede wszystkim sztuka przez wielkie S. Koniecznie trzeba ją zobaczyć.


„Balladyna” J. Słowacki, reż. J. Wiśniewski, Duża Scena, Teatr im. A. Sewruka w Elblągu


02.10 (niedziela), godz. 17.00
 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1138050556183