Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

60 lat minęło jak jeden dzień. CSE Światowid obchodził wyjątkowy jubileusz

17.09.2022, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
60 lat minęło jak jeden dzień. CSE Światowid obchodził wyjątkowy jubileusz
Fot. Paweł Friedrich


Centrum Spotkań Europejskich Światowid obchodził wczoraj (16.09) niezwykły jubileusz 60-lecia istnienia. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań, muzycznej uczty i tortu.
 

W ciągu 60 lat w Centrum Spotkań Europejskich Światowid zmieniało się wiele. Jedno jednak pozostaje niezmienne – Światowid to miejsce, w którym wiele się dzieje. Miejsce, w którym kultura odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Miejsce, do którego chodzi się, by coś przeżyć, stworzyć, nauczyć się czegoś nowego, interesującego lub rozwijać swoje pasje.

 


- Lata 90-te, które z pewnością wielu z nas pamięta, były czasem ważnych przemian o charakterze  społeczno-politycznym i kulturowym – mówił Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. - Ostatnie lata to nie tylko rozwój internetu i social mediów. To także próba, czy czasem nawet konieczność, przeniesienia wydarzeń kulturalnych do przestrzeni wirtualnej.

 

 

Pandemia pokazała nam jednak, że to za czym ludzie najbardziej tęsknią to kontakt z drugim człowiekiem, dlatego tak ważne jest funkcjonowanie instytucji takich jak nasza

 

– podkreślił Antoni Czyżyk.W ubiegłym roku udało się zakończyć rozbudowę i modernizację Centrum Spotkań Europejskich Światowid, na którą czekano od lat. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Centrum Spotkań Europejskich Światowid zyskało blisko 1900 m² powierzchni. Z obu stron budynku powstały dwie dobudówki. W Światowidzie pojawiły się m. in. nowe pracownie, trzecia, studyjna sala kinowa, zmodernizowana została też sala widowiskowo-sportowa.  Obiekt zmienił się także z zewnątrz. Całkowity koszt projektu to ok. 26 mln zł (z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 12,6 mln zł, wkład własny samorządu województwa to 11 mln zł, a wkład własny Światowida - ponad 2 mln zł).

 


We wczorajszej uroczystości udział wziął m.in. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. - Taki jubileusz nie zdarza się co dzień. 60 lat to cała epoka wielu pokoleń ludzi kultury z Elbląga, ale nie tylko – stwierdził.

 

 

To, co Światowid sobą reprezentuje jest wzorem do naśladowania. Oddziałuje nie tylko lokalnie, ale też na cały region, na Polskę i też międzynarodowo. Nazwa nie jest przypadkowa. To marka, którą możemy się szczycić w regionie

 

– zaznaczył Gustaw Marek Brzezin.Podczas uroczystości wręczono statuetki kilku wieloletnim pracownikom instytucji oraz „przyjaciołom CSE Światowid”. Wyróżnienie otrzymała także nasza redakcja, za co bardzo dziękujemy.


Po części oficjalnej przyszedł czas na koncert „Odnawiam duszę”. Na scenie wystąpili Jacek Cygan, Anna Jurksztowicz, Kamila Klimczak, Beata Rybotycka, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Kameleon Quintet.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / 60-lecie CSE Światowid ( zdjęć 68 )
Dodano: 2022-09-17 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --14
  ~ Fan Gargamela z PO
  Sobota, 17.09

  Serdeczne i szczere gratulacje i życzenia wszystkiego najlepszego dla Pana Antoniego i Jego Zespołowi!

 2. 2
  +5
  ~ niechwalącsięjażem to uczynił
  Sobota, 17.09

  Bardzo ciekawe, że Wróblewskiego ani jego koalicjantów nie było. Gniewa się na Antka czy Gustlika? Ale był czerepcio i na siłę szukał rozmówców, no i dostał oczekiwane ciasteczko.60 - lecie , to nie tylko Antek, ale... , tylko wielcy potrafią docenić poprzedników.

 3. 3
  +14
  ~ Bez zmian
  Sobota, 17.09

  Ciągle te same osoby do popitki i jadła.

 4. 4
  +11
  ~ Bez splendoru
  Sobota, 17.09

  Czlowiek no chcialby gratulować, ale juz to wszystko obmierzło !

 5. 5
  0
  ~ Historycznie
  Sobota, 17.09

  Dzis wydarzenie nr 1 to otwarcie Przekopu! Jedynka na zywo transmituje; a potem koncerty! To wydarzenie nr 1i bez precedensu!

 6. 6
  +12
  ~ all
  Sobota, 17.09

  ~ niechwalącsięjażem to uczynił -wróbelek był i miał się dobrze,zerknij na inny portal

 7. 7
  +14
  ~ zorro
  Sobota, 17.09

  przecież tam się nic nie dzieje - tylko tańce, a rodzina dyrektora na swoim

 8. 8
  +4
  ~ wystarcza, że 47
  Niedziela, 18.09

  Patrząc po tej sali widać, że "impreza konkurencyjna" była zbojkotowana. Kilku swojaków i pusta sala kinowa. A wielkim nietaktem Antoniego Czyżyka było zapomnienie o poprzednikach budujących, pod względem kultury, to miejsce. Cztery lata temu gdy zaczynał "współpracę" z Wróblewskim, ktoś piał "właściwy, kulturalny, na właściwym". Szybko chwycił metody pryncypała i nabrał wprawy w ślizgu po "zasłużoną" sławę. "Fan Gargamela z PO" w czystej polszczyźnie potwierdził pozycję Czyżyka.

 9. 9
  +10
  ~ Maciuś
  Niedziela, 18.09

  Witam-to ja Maciuś pracowałem u tego niezatapialnego poznałem całą sektę otaczającą tego gościa na palcach jednej dłoni można wyliczyć ludzi na poziomie - mobbing, zawiść,pyszałkowatość ,złośliwość-to są cechy które na co dzień dominują w tej instytucji nic nie robienia- ostoja dla znajomków i dupowłazów-60-lat marnowania publicznych pieniędzy-ta z 53 mogła by dawno już odlecieć na miotle.

 10. 10
  --1
  ~ asd
  Niedziela, 18.09

  Kiedy w Elblągu powstanie filharmonia?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5752980709076