Niedziela, 17.01.2021, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Pod każdym względem to była wyjątkowa premiera - zobacz zdjęcia z wręczenia "Aleksandrów"

13.09.2020, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pod każdym względem to była wyjątkowa premiera - zobacz zdjęcia z wręczenia "Aleksandrów"
Fot. Adrian Sajko i Fot. redakcja
Międzynarodowy Dzień Teatru, jak co roku w elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka, obchodzony był uroczyście. Niestety pandemia uniemożliwiła zorganizowanie wręczania statuetek "Aleksandra" oraz 300. premiery w marcu. Wczoraj, 12 września, po półrocznym oczekiwaniu, w końcu można było należycie świętować! zobacz zdjęcia z gali.
 
Z tej okazji na Dużej scenie widzowie mieli okazję obejrzeć premierę "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca" (reż. Artur Hofman). Elblążanie zostali zaproszeni do świata nieporadnego pechowca, niespełnionego uczuciowo i życiowo Żyda, który choć był pracowity, miał dobre serce i uczciwe zamiary, nie mógł na nikogo liczyć.
 
Przygody Lejzorka Rojtszwańca czasami wywoływały uśmiech, częściej jednak skłaniały do refleksji. W głównej roli znakomicie odnalazł się Sławomir Banaś. 
 
Publiczność miała okazję zobaczyć także: Monikę Łyżwę (Agnieszka/ Pukie/ Lila), Aleksandrę Wojtysiak (Feniusia), Magdalenę Flenning (Dunia/ Niusia/ Aptekarzowa), Beatę Przewłocką (Dama), Jacka Gudejko (Prokurator/ Pietrow/ Abramczyk), Mariusza Michalskiego (Kugiel/ Pfeifer/ Stalin/ Szenkel), Artura Hauke (Adwokat/ Graga/ Żandarm/ Policjant), Mikołaja Ostrowskiego (Leek/ Violon/ Archip/ Rotmistrz/ Rotmistrz XIII), Piotra Szejna (Rajkin/ Seriebriakow/ Soliter/ Cohn), Dominika Blocha (Wasiljew/ Miszka/ Chejfec/ Willy), Krzysztofa Bartoszewicza (Gerszanowicz/ Dreckenkopf/ Stróż) oraz statystki i statystów.
 
Dodatkowo spektakl wzbogaciła muzyka w wykonaniu zespołu Kameleon (Grzegorz Bożewicz – akordeon, bandoneon, Mariusz Jeka – klarnety i saksofony, Piotr Malicki – gitary, Piotr Maślanka – perkusja, instrumenty perkusyjne, Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, instrumenty klawiszowe).
 
300. premiera to była dobra okazja do podsumowań.
 
Pierwszą premierą Teatru Dramatycznego była "Balladyna" (13 listopada 1976 r.). Od 1976 r. Teatr wystawił 58 spektakli dla dzieci i młodzieży. Na Dużej Scenie odbyło się 209 premier, na Małej 87 oraz 4 premiery poza siedzibą. Do tej wystawiliśmy 159 tytułów polskich autorów i 141 zagranicznych
 
- opowiadał Mirosław Siedler, dyrektor Teatru od 2003 r.
 
 
Wymieniono także aktorów, którzy w elbląskim Teatrze występowali najczęściej.
 
Lesław Ostaszkiewicz wystąpił w 96 premierach, Maria Makowska-Franceson w 92 premierach, Teresa Suchodolska w 70, Jerzy Przewłocki w 66, Beata Przewłocka w 64, a Marcin Tomasik  57
 
- dodał Mirosław Siedler.
 
Tradycyjnie, po premierze ogłoszone zostały wyniki wyróżnień statuetkami „Aleksandra” (nazwa pochodzi od imienia patrona Teatru - Aleksandra Sewruka) aktorów oraz przyjaciół teatru.
 
Kapitała przyznała statuetki za „Kobiecą Rolę Roku” oraz „Męską Rolę Roku” . W tym roku Kapituła wyróżniła: Aleksandrę Wojtysiak za rolę Sally Bowies w spektaklu "Cabaret", Marię Makowska-Franceson za rolę Rebeki Nurse w spektaklu  "Czarownice z Salem" i Martę Masłowska za rolę Elizaberth Proctor w spektaklu "Czarownice z Salem".
 
Ostatecznie Aleksander za „Kobiecą Rolę Roku” trafił Marty Masłowskiej!
 
W kategorii „Męska Rola Roku” Kapituła zdecydowała się wyróżnić: Sławomira Banasia za rolę w spektaklu "Kaczmarski - 4 pory niepokoju", Lesława Ostaszkiwicza za rolę Herr Rudolf Schultz w spektaklu "Cabaret" i  Mikołaja Ostrowskiego za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu "Cabaret".
 
Aleksander za „Męską Rolę Roku” trafił do Mikołaja Ostrowskiego!
 
W kategorii Najwierniejszy Widz Zbiorowy wyróżniono Polski Związek Rencistów i Inwalidów - Oddział Rejonowy w Nowym Dworze Gdańskim, a miano Przyjaciela Teatru przyznano ponownie firmie Stokota.

 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z próby generalnej oraz z wręczania statuetek Aleksandrów.
 
 

 

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Wręczenie Aleksandrów 2020 i próba generalna przedstawienia pt.: "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca" ( zdjęć 96 )
Dodano: 2020-09-13 | Fot. Adrian Sajko i Fot. redakcja
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ 100% elblążanin
  Niedziela, 13.09

  Gratuluję powrotu. Wszystkiego dobrego.

 2. 2
  --3
  ~ Dorosli
  Niedziela, 13.09

  Dlaczego Ci na scenie razem z dyrekcja i wice nie mają maseczek i brak odstepow. Dzieciom i nam kazrzecie nosić a wy to co was polskie prawo nie obowiązuje. ŁAMIECIE ZAKAZY.

 3. 3
  +2
  ~ Mądrzejszyczłek
  Niedziela, 13.09

  Do dorośli - przecież pracują że sobą na codzień to nie muszą. A do publiczności nie sięga ich ewentualne plucie. Ksiądz na mszy też przecież nie musi.

 4. 4
  +2
  ~ iwonaszyc
  Poniedziałek, 14.09

  Byłam na premierze.Szczerze polecam.Odtwórca głównej roli rewelacja.

 5. 5
  +1
  ~ Do Dorosli
  Poniedziałek, 14.09

  Dobrze się czujemy? Grać spektakl w maseczce?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3307061195374