Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Luty w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

28.01.2010, 11:55:04 Rozmiar tekstu: A A A
Luty w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

W tym miesiącu będzie się działo w Teatrze im. Aleksandra Sewruka . Szczególnie powody do radości  mogą mieć najmłodsi widzowie elbląskiego Teatru. W nadchodzącym miesiącu na afisz wejdą, aż dwa spektakle dla milusińskich. Najpierw na scenie będzie można zobaczyć ukochaną przez dzieci Królewnę Śnieżkę, a już tydzień później Gang Słowika. Teatr im. Aleksandra Sewruka nie zapomniał również o swoich dorosłych widzach. Dla nich też znajdzie się coś ciekawego. Zapraszamy do szczegółów!

Już 6 lutego, kolejne spotkanie w ramach cyklu Scena przy stoliku, które w tym sezonie realizowane są pod hasłem "Po prostu kobieta". Literatura dramatyczna pisana, nie tylko przez kobiety, ale wyłącznie o kobietach. Proponowane przez organizatorów teksty, prezentują przeróżne problemy, całą paletę emocji i czasami zaskakujące zwroty akcji. Warto przyjrzeć się bliżej ujęciu współczesnej kobiety przez literaturę i podyskutować o tym, na ile spostrzeżenia autorów są trafne i oddają prawdę o poruszanym problemie. "Zatrute życie Marilyn" Davida Barbero, to ponowne spotkanie ze współczesna dramaturgią hiszpańską. Czasem trudno jest być matką. Czasem trudno jest być dzieckiem. Zwłaszcza jeśli jest się związanym z rodzicem gordyjskim węzłem toksycznej relacji. David Barbero znakomicie kreśli portret takiego związku na bazie życiorysu blond bożyszcza – Marilyn Monroe. Czy tak, jak to opisał, było naprawdę? Któż to może wiedzieć? Pogoń za sławą i sukcesem, żądza władzy i bogactwa, choroba psychiczna, frustracje i lęki to motywy przewodnie tej sztuki. W roli Marilin - Beata Przewłocka, w roli Gladys, jej matki - Maria Makowska-Franceson.

Scena przy stoliku i Dyskusyjny Klub Teatralny – "Zatrute życie Marilyn" - 6 lutego – godz. 17:00 –

W Pierwszy weekend miesiąca można wybrać się "Kolację dla głupca". To wyjątkowo szlachetna komedia Francisa Vebera w reżyserii Ewy Marcinkówny. To przebój teatralny wielu europejskich scen. Żywe dialogi, zaskakujące pointy, współczesna scenografia i gwarancja kunsztownej gry aktorskiej, szczególnie Lesława Ostaszkiewicza (Pierre) i Mirosława Siedlera (francis). Elbląski spektakl "Kolacji dla głupca" prezentowany był z ogromnym sukcesem publiczności w Londynie (Wielka Brytania) oraz w Tarnopolu (Ukraina), a także podczas III Warmińsko-Mazurskich Spotkań z Teatrem... na Wodzie. Kto jeszcze nie widział, powinien koniecznie wybrać się do Teatru w najbliższy weekend. "Kolacja dla głupca" to zabawna i inteligentna komedia. Pomimo komplikacji akcji i personalnych pomyłek sztuka w niczym nie przypomina farsy. Pozostaje komedią w najlepszym stylu, będącą także satyrą na współczesną klasę średnią. Atrakcyjna fabuła, dowcipne dialogi, wyraziście zarysowane i zróżnicowane postaci, a do tego duży dystans do materii samego dramatu dają w rezultacie sztukę, która ma szansę spodobać się nawet najbardziej wyrobionym widzom.

Kolacja dla głupca – 6 lutego – godz. 19:00 – Duża Scena
Kolacja dla głupca – 7 lutego – godz. 17:00 – Duża Scena

11 lutego, coś  dla tych, którzy lubią się wyrażać przez słowo pisane, a mianowicie Wieczór autorski Karoliny Baszuro - uczennicy Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Jest zwykłą dziewczyną, taką jak inne. Autorka swój świat i to co się na nim dzieje postrzega na swój bardzo specyficzny sposób. Byle drobiazg może być dla niej tematem do napisania wiersza, ponieważ dla niej małe rzeczy mogą być wielkimi. Pisanie jest jej drugim światem, w którym może żyć tak jak tylko zapragnie. Oprócz literatury i malarstwa interesuje się także filmem, muzyką, tańcem oraz projektowaniem mody. Jest osobą, która umie odnaleźć szczęście w szarej rzeczywistości. "Trzeba tylko umieć kochać, a ja myślę, że to potrafię" – jak mówi Karolina, sama o sobie.

Elbląska Scena Literacka – "Czas myśli - nie trwa" – 11 lutego – godz. 17:00 – Mała Scena

Komediowe Trio powraca


Prezentacja wszystkich dzieł największego dramaturga wszechczasów – Williama Szekspira w wykonaniu trójki elbląskich aktorów występujących pod swoimi nazwiskami: Leszka Andrzeja Czerwińskiego, Tomasza Muszyńskiego i Marcina Tomasika. Kilkanaście utworów mistrza ze Stradfordu, skondensowanych do jednej realizacji scenicznej. Zabawa słowem i rekwizytem. Cytaty, pastisz i parodie to tylko niektóre elementy teatralnej zabawy "Dzieł wszystkich Szekspira w nieco skróconej wersji", w reżyserii Lesława Ostaszkiewicza.

Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji – 14 lutego – godz. 17:00 – Mała Scena
Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji – 21 lutego – godz. 17:00 – Mała Scena
Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji – 22 lutego – godz. 13:00 – Mała Scena

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Premiera – 13 lutego – godz. 17:00 –  Duża Scena –

"Dawno, dawno temu ..." tak rozpoczyna się najbardziej ukochana przez dzieci baśń o ślicznej Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Wszyscy pamiętamy: jak Śnieżka zostaje uśpiona przez złą macochę zatrutym jabłkiem, jak ratują ją krasnoludki, a z głębokiego snu budzi swoim pocałunkiem zakochany królewicz. I jak to w bajkach zwykle bywa dobro zwycięża zło, a wszystko kończy się szczęśliwie. Dzieci na całym świecie znają kilka wersji tej wzruszającej opowieści, w każdej z nich najwierniejszymi przyjaciółmi dziewczynki są pracowite krasnoludki. Na przepiękną muzyczną baśń, która nigdy się nie starzeje, zapraszają widzów małych i dużych realizatorzy ze Słowacji i Czech oraz aktorzy z Polski.

Gang słowika – 20 lutego – godz. 17:00 – Scena na Wspólnej – PREMIERA 

Propozycja teatru lakowego dla najmłodszych oparta na tekstach Juliana Tuwima. To wyjątkowa teatralna podróż, do świata wierszy, którą widzowie odbywają z aktorami i lalkami (między innymi tak lubianymi pacynkami i muppetami). W zaczarowanej krainie snu Pani Słowikowej pojawiają się bohaterowie wielu innych wierszyków. Wszystkie elementy spektaklu: lalki, muzyka, scenografia, kostiumy, tworzą magie zagadkowego śledztwa w sprawie członków gangów, Słowika i Skowronka. Zapraszamy dzieci do udziału w bajkowym kryminale , gdzie nawet dobrze znane teksty przybierają niespodziewane treści.

„Mein Kampf”

Powraca na afisz elbląskiego Teatru "Mein Kampf" George Taboriego, spektakl niebanalny, ze świetnymi rolami aktorskimi. Jeden z najoryginalniejszych twórców współczesnej dramaturgii światowej jest w Polsce mało znany. Właściwie tylko dwa tytuły kojarzą się z jego nazwiskiem – "Peepshow" i "Mein Kampf". Tabori to postać niesłychanie barwna. Węgierski Żyd (ur.1914), wysłany przez rodziców na studia do Niemiec, wbrew ich przestrogom zajął się pisaniem, jako dziennikarz i tłumacz. W 1936 r. wyemigrował do Anglii. Był korespondentem wojennym BBC, pisał powieści, sztuki teatralne i scenariusze filmowe, m.in. dla Hitchcocka i Loseya. W Stanach Zjednoczonych, 1947 zetknął się z wieloma wybitnymi postaciami, jak Brecht, bracia Mann, Feuchtwanger, Chaplin. Sam zdobył uznanie jako reżyser. Wrócił do Europy (1971), osiadł w RFN, założył Bremeńskie Laboratorium Teatralne. Potem w Wiedniu otworzył własny teatr "Der Kreis" (Krąg). Na wiedeńskiej scenie odbyła się prapremiera dramatu "Mein Kampf" (1987). Autor nazwał go farsą. Zaskakujące określenie - w odniesieniu do postaci największego ludobójcy naszych czasów. Być może Tabori uległ wskazaniom Brechta, by wymierzać sprawiedliwość zbrodniarzom, wystawiając ich na pośmiewisko. "Mein Kampf" odwołuje się do epizodu z lat młodości Adolfa Hitlera (Tomasz Muszyński). Marząc o karierze malarskiej, przybywa do Wiednia, próbuje dostać się do Akademii Sztuk Pięknych. Prowincjonalny malarzyna, bez środków do życia, trafia do przytułku dla nędzarzy. Mieszkają tu dwaj Żydzi - sprzedawca książek Herzl (Marcin Tomasik) i były kucharz koszerny Lobkowitz (Mariusz Michalski). Obaj starają się "ucywilizować" pełnego zahamowań młodzieńca. Herzl, domorosły żydowski filozof, staje się mentorem i dobroczyńcą Hitlera. Dwaj biedacy wciągają nieszczęsnego pokrakę do gry, która obnaża jego kompleksy, chorobliwą ambicję, antysemityzm. Toczą błyskotliwe, pełne humoru dialogi. Przyszły dyktator wychodzi z tej zabawy ośmieszony, niemniej - groźny.

„Mein Kampf” – 27 lutego – godz. 19:00
„Mein Kampf” – 28 lutego – godz. 17:00
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ soltys
    Czwartek, 28.01

    Nie jest trochę dziwne że pozycje przeznaczone dla dzieci są grane po feriach, brak wyobraźni czy celowe działanie ze strony teatru.

  2. 2
    0
    ~ tede
    Piątek, 29.01

    sołtys, a ty kiedy ze swoim dzieckiem byleś w teatrze na spektaklu??? raczej wolisz żeby pani w szkole załatwiła takie sprawy i masz z bańki???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95913290977478