Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii Wojsko Polskie

Terytorialsi z Warmii i Mazur zainaugorowali nowy rok szkoleniowy

16.01.2024, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Terytorialsi z Warmii i Mazur zainaugorowali nowy rok szkoleniowy

Szkolenie kadr dowódczych, doskonalenie umiejętności taktycznych, współpraca z  innymi jednostkami Wojska Polskiego i integracja z sojusznikami z NATO – to główne cele szkoleniowe Wojsk Obrony Terytorialnej. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej – najliczniejsza brygada OT zapowiada, że cele będą zrealizowane, a potencjał osobowy stale budowany.  Uroczysta zbiórka inaugurująca rok szkoleniowy 4 Brygady OT odbyła się w siedzibie jednostki w Olsztynie i była okazją do przedstawienia zamierzeń szkoleniowych na 2024 rok.

 

 


4W-MBOT zwiększa nie tylko swój potencjał osobowy. Brygada stale pracuje także nad rozwojem umiejętności i wdrażaniem nowoczesnych systemów uzbrojenia – m.in. broni strzeleckiej. -Podstawowym typem broni strzeleckiej w brygadzie jest karabinek MSBS Grot w najnowszej wersji – A2. Na uzbrojenie Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzi także przeciwpancerny pocisk kierowany Javelin – broń, która dowiodła swojej skuteczności podczas wojny w Ukrainie. Żołnierze 4W-MBOT biorą udział w szkoleniach z jej użyciem. Umiejętności szlifują także strzelcy wyborowi, którzy biorą udział w szeregu kursów i  międzynarodowych zawodów strzeleckich. Stale szkolą się też żołnierze pełniący inne funkcje – m.in. ci zajmujący się medycyną pola walki – mówi p.o. oficer prasowy 4W-MBOT kpr. Sabina Mazurek.

 


Te i wiele innych zdolności są stale doskonalone przez ponad 3 tys. żołnierzy 4W- MBOT podczas szkoleń rotacyjnych, zgodnie z założeniami WOT odbywającymi się w dni wolne od pracy, co najmniej raz w miesiącu.


Wojska Obrony Terytorialnej szczególną uwagę poświęcają szkoleniu kadr dowódczych oraz doskonaleniu umiejętności żołnierzy. W nowym roku szkoleniowym duży nacisk kładziony będzie na współpracę z innymi jednostkami Wojska Polskiego i na integrację z sojusznikami z NATO.


Cele szkoleniowe na ten rok uwzględniają również kwestie takie jak propagowanie zdrowego stylu życia, utrzymanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej, popularyzowanie tradycji narodowych i doskonalenie umiejętności strzeleckich wśród żołnierzy.

 


Wiele z tych zdolności będą mieli szansę zyskać nowi żołnierze brygady, gdy tylko przejdą pierwszy etap szkolenia podstawowego lub wyrównawczego. Najliczniejsza brygada OT zaplanowała na 2024 rok sześć słynnych „szesnastek” (szkolenie podstawowe), w tym m.in. „Ferie z WOT”, które ruszają już 19 stycznia w Morągu, oraz dwa terminy letnie w  ramach projektu „Wakacje z WOT”. Poza tym w kalendarzu szkoleń 4W-MBOT znalazły się  terminy szkoleń wyrównawczych dla ochotników z regionu, którym rzemiosło wojskowe jest już znane.

 


Cykl szkolenia żołnierza WOT trwa 3 lata. Po tym czasie żołnierz osiąga tzw. status „combat ready” czyli pełną gotowość bojową. Znaczna część żołnierzy 4W-MBOT osiągnęła już ten status. Ukompletowanie stanu osobowego brygady w siódmym już roku działalności sięga dziś blisko 90%. Żołnierze ci służą w pięciu batalionach podległych brygadzie. W Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 40 tys. ochotników.

 

 

Zespół prasowy 4W-MBOT

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Oczy
  Wtorek, 16.01

  Znaczna część tego pseudowojska to matki z małymi dziećmi.czy szkolenie z zakresu zmiany pampersów też będzie?

 2. 2
  --9
  ~ trfhfghfdg
  Wtorek, 16.01

  Większość kobiet w mundurach na całym świecie to matki. Jak masz problem to zgłoś to swojemu koledze z którym potajemnie się spotykasz w niebieskiej ostrydze.

 3. 3
  +13
  ~ też żołnierz
  Środa, 17.01

  matki w mundurach nie przedstawiają żadnej wartości bojowej.siedzą ciągle na chorobowym.przynajmniej w wojsku polskim tak jest.liczy sie sztuka i propaganda,że mamy liczną armię.

 4. 4
  --7
  ~ precz
  Środa, 17.01

  w komentarzach ujada teczowe lewactwo od łotra tussska. Na nic wasze gdakanie.

 5. 5
  +7
  ~ Xyz
  Środa, 17.01

  Malo tego.nie dosc, ze nie maja wartosci bojowej,to nie potrafia podstawowych rzeczy i nie bardzo chca sie nauczyc.malowane wojsko,ale statystyki dobrze wygladaja.

 6. 6
  +3
  ~ żyrafa
  Czwartek, 18.01

  ~ precz-lewctwo to trzyma raczej z feministkami,a powyższe komentarze są raczej w odmiennym tonie.przypuszczam ,że jesteś jedną z tych ,,żołnierek".nic nie umiesz,nic nie robisz i żyjesz na koszt uczciwie pracujących.błaszczak dał ci taką możliwość,więc głosujesz na pis.w głowie sieczka.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3261389732361