Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii REFERENDUM

W trzy tygodnie zebrano 3800 podpisów za zorganizowaniem referendum

06.12.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W trzy tygodnie zebrano 3800 podpisów za zorganizowaniem referendum

- Zdaniem inicjatorów referendum powszechne niezadowolenie mieszkańców Elbląga wynika z braku realizacji programu wyborczego i niewłaściwego pełnienia roli gospodarza miasta przez prezydenta Witolda Wróblewskiego i Radę Miejską,  co przejawia się wielu publicznych obszarach życia miasta stwierdził Stefan Rembelski, pełnomocnik grupy referendalnej.


Podpisy za poparciem inicjatywy zorganizowania referendum zbierane są od ponad trzech tygodni. Ile jest ich obecnie?


Do 3 grudnia zebraliśmy 3800 podpisów.


Dlaczego zdecydowaliście się na zbieranie podpisów?


Powodów jest kilka. Po pierwsze – dług miasta. Od wielu lat nie zmniejsza się zadłużenie miasta Elbląga. Dług publiczny miasta w 2013 roku wynosił 299 milionów złotych i jest niemal taki sam jak  przyjęty w budżecie na rok 2022 czyli 297,72 milionów złotych. Koszt  obsługi zadłużenia niebezpiecznie  szybko  rośnie i niebawem zbliży się do kwoty 35 milionów  złotych rocznie.  To tyle co koszt budowy wiaduktu na  Zatorze, który  wyniósł 35 milionów złotych. Nasze elblążan pieniądze zamiast służyć mieszkańcom Elbląga będą zyskiem banków. Jest to efekt rolowania długu i jest drogą  ku zapaści.


Po drugie?


Błędna polityka energetyczna. W naszej opinii za zgodą prezydenta Witolda Wróblewskiego i rady miejskiej, miasto Elbląg poprzez spółkę EPEC związało się wieloletnią, niekorzystną dla mieszkańców umową na dostawę ciepła, co skutkuje wzrostem cen ciepła o 64%. Praktycznie ze względu na kary umowne, niemożliwe jest jej wypowiedzenie przez 23 lata.  Będzie to skutkować niewspółmiernie wysokimi cenami ciepła  w bardzo długim bo 23 letnim okresie trwania umowy, które będą ponosili elblążanie.


Negatywnym echem odbiła się decyzja dotyczące rewolucji w komunikacji miejskiej.


Chaotyczna organizacja komunikacji miejskiej przekłada się na daleko idące problemy elblążan niezmotoryzowanych w poruszaniu się po mieście w sensownym czasie. Nie mamy tutaj na myśli cen biletów ale koszmarne rozkłady jazdy autobusów i tramwajów i ich stan techniczny, i co by nie powiedzieć  tramwaje przepełnione są maksymalnie zwłaszcza w godzinach szczytu ,


Jednym z tematów, jakie poruszał Pan podczas konferencji prasowej była sprawa portu...


Nieracjonalna postawa władz miasta wobec inwestycji związanych z rozwojem portu, może skutkować utraceniem środków na jego rozwój i wieloletni zastój. Bez środków z budżetu centralnego, niemożliwy jest rozwój elbląskiego portu. Przedkładanie ambicji politycznych prezydenta i części radnych nad sukces rozbudowy portu w Elblągu, uważamy za nikczemną grę małych środowisk partyjnych, która nie powinna mieć miejsca z uwagi na dobro Elbląga.  

Zbieracie podpisy od trzech tygodni. Z jakimi reakcjami się spotykacie?


Ludzie widzą w jaki autorytarny sposób pełniona jest władza. To niszczy delikatną tkankę zaufania społecznego, burzy relacje międzyludzkie, dotyka umniejszania godności a w zarządzaniu zespołami ludzkimi, dotyczy zjawiska zastraszania i ociera się w skrajnych przypadkach o mobbing, o czym wielokrotnie donoszą lokalne media.


Dziękuję za rozmowę.
 

 

Ze Stefanem Rembelskim rozmawiała

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ kuk
  Wtorek, 06.12

  No to jednak będzie się działo, czy zatem nie warto panie prezydencie samemu z honorem odejść? I zostaną zaoszczędzone pieniądze z budżetu miasta i będzie zapisane że odszedł pan ze stanowiska nie w wyniku odwołania przez mieszkańców tylko z własnej woli, czy warto? To już pana decyzja, co pan wybiera czy być odwołanym czy honorowa rezygnacja?

 2. 2
  +22
  ~ kataryna
  Wtorek, 06.12

  SZKODA! Pan Rembelski nadal odnosi się do długu 2013r, tak jakby nie przyjmował do wiadomości, że Prezydent Wróblewski przewodzi miastu od 2015r a wtedy dług wynosił 366mln. TO MANIPULACJA . RAZ MÓWI O DŁUGU RZ O KOSZTACH JEGO OBSŁUGI, PROSZĘ SIĘ ZDECYDOWAĆ. ENERGIA CIEPLNA! TO TEŻ MANIPULACJA. EPEC jako, że jest właścicielem sieci wystawia końcową fakturę. I TU UWAGA! JEST TO KOSZT ENERGII WYTWORZONEJ GŁÓWNIE PRZEZ SPÓŁKĘ SKARBU PAŃSTWA, KTÓRA PODNIOSŁA CENĘ OK. 3RAZY BARDZIEJ NIŻ EPEC. Z TĄ UMOWĄ TO TEŻ NIE TAK !!! ZGODNIE Z TĄ UMOWĄ BĘDZIE ROZWIJANA WŁASNA PRODUKCJA CIEPŁA I NIKT NIE WNOSIĆ SPRZECIWU. KOMUNIKACJA MIEJSKA. TO PRAWDA, ŻE NIE WSZYSTKIM ODPOWIADA NOWY ROZKŁAD JAZDY, ALE KOSZTY ROSNĄ. MIESZKAŃCY PRZESIEDLI SIĘ NA ROWERY, HULAJNOGI. MOŻNA BY DUŻO O KAŻDYM ASPEKCIE ALE....

 3. 3
  +21
  ~ nie idolka wróbla
  Wtorek, 06.12

  Dziwnie mi pachnie to referendum.

 4. 4
  +18
  ~ NiePiS
  Wtorek, 06.12

  Ile bylo dlugu za Nowaczyka lub Wilka? Kto ten dlug zredukowal?

 5. 5
  +2
  ~ Bez emocji
  Wtorek, 06.12

  Spokojniutko bez licytacji ! Co ma być to będzie, pisanie nic nie da, liczą się fakty i cyfry , nie ma co się niezdrowo podniecać! Elblązanie zdecydują , 9 tysiączków to zadna filozofia i trud

 6. 6
  +7
  ~ zorro
  Wtorek, 06.12

  ZANIEDBANIA Z OGRZEWANIEM ELBLĄGA to należy cofnąć sie jakieś 50 lat do tyłu. Niewykorzystana szansa zainstalowania turbiny produkowanej w Zamechu !

 7. 7
  +13
  ~ lump
  Wtorek, 06.12

  Za błędną politykę energetyczną należałoby rozliczyć także poprzednich prezydentów oraz radnych

 8. 8
  --2
  ~ 100% elblążanin
  Wtorek, 06.12

  Sposób traktowania ludzi- elblążan, to główny grzech obecnej władzy.....karma wraca... !!

 9. 9
  +10
  ~ "uczta się na Witku"
  Wtorek, 06.12

  Widzisz Stefan, ostatni akapit twojej wypowiedzi jest solą referendum - nie ekonomia a relacje międzyludzkie , autorytaryzm władzy, sodówka. Oby się nie powtórzyło w takim wydaniu.

 10. 10
  +3
  ~ Truso
  Wtorek, 06.12

  Brawo Panie Stefanie,to cała prawda o Elblągu i pasożytach z ratusza,żerujących na tkance miasta,stopniowo ją pożerając.My,elblążanie,nie możemy dopuścić do agonii Elbląga- to nasza mała ojczyzna,którą musimy bronić.Gadanie,że niedługo wybory- jest błędne,przez ten czas ekipa z Łączności dobije całkiem nasze miasto.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3065369129181