Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Sanepid w Elblągu: Omikron codziennie odpowiada za 20 - 30 proc. nowych zakażeń w Elblągu

20.01.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sanepid w Elblągu: Omikron codziennie odpowiada za 20 - 30 proc. nowych zakażeń w Elblągu
Źródło: pixabay.com

Omikron dotarł do Elbląga. - Od 20 do 30 proc. codziennych zakażeń koronawirusem potwierdzanych w naszym mieście, to są właśnie zakażenia tym wariantem. Niedługo będzie to wariant dominujący - mówi Marek Jarosz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. 

 

W bazie GISAID zarejestrowanych jest już 1351 przypadków wirusa w wersji Omicron, które zostały stwierdzone w Polsce. Stanowi to 24,5 proc. wszystkich sekwencjonowanych przypadków koronawirus w naszym kraju, poinformowało dziś (20 stycznia) Ministerstwo Zdrowia. 

 

Jak dodaje resort zdrowia, najwięcej stwierdzonych przypadków pochodzi z województw: pomorskiego (348), mazowieckiego (231), śląskiego (111) i łódzkiego (108). Według GISAID w warmińsko-mazurskim jest ich 85. Część z nich potwierdzono w Elblągu.

 

Mamy coraz więcej wyników dodatnich. 20-30 proc. spośród zakażeń codziennie odnotowywanych w Elblągu to zakażenia Omikronem. Należy jednak dodać, że nie każdy wynik pozytywny jest sekwencjonowany w kierunku tego wariantu. Omikron rozprzestrzenia się coraz bardziej. Powoli zaczyna grać pierwsze skrzypce w tej orkiestrze. Za chwilę pewnie zacznie być tym dominującym koronawirusem

- dodaje Marek Jarosz, Powiatowy Inspektor Sanitarnych w Elblągu.

 

Przypomnijmy. Omikron, wykryty w listopadzie ubiegłego roku w Republice Południowej Afryki, rozprzestrzenił się praktycznie po całym świecie. Do Elbląga, jak wynika z informacji sanepidu, dotarł z Wielkiej Brytanii. Obecnie potwierdzane są już zakażenia wtórne. 

 

Jak przypomina Powiatowy Inspektor Sanitarny, jedyną szansą w walce z koronawirusem jest przestrzeganie zasad sanitarnych, w tym m.in. dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu społecznego i noszenia maseczek, a przede wszystkim szczepienia. 

 

To są jedyne metody, które mogą ograniczyć ryzyko i tempo rozprzestrzeniania się tego koronawirusa. Osoby już zaszczepione, powinny przyjąć trzecią dawkę, a te, które do tej pory jeszcze się nie szczepiły, jak najszybciej pierwszą

 

- przekonuje Jarosz.

 

W Elblągu w pełni zaszczepionych jest 58,2 proc. mieszkańców. To, jak podaje gov.pl, daje nam 319. miejsce wśród gmin o najwyższym poziomie wyszczepienia w Polsce. Najliczniejszą grupę elblążan stanowią osoby w wieku 40 - 59 lat (21 028 w pełni zaszczepionych). Najmniej liczną natomiast dzieci do 11. roku życia (334 w pełni zaszczepionych), ale one szczepienia zaczęły najpóźniej. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Omikron
  Czwartek, 20.01

  ***** ludzi

 2. 2
  --4
  ~ moom
  Czwartek, 20.01

  Ludzie, ja już wiem gdzie jest szósta fala !!! Jedzie do nas, wyjechała dopiero, więc będzie za trochę, ale już siódma się pakuje i przyjedzie za nią. Ósma natomiast dopiero się urodziła.

 3. 3
  +3
  ~ Coś nowego wymyśłili
  Czwartek, 20.01

  SANEPID niech sprawdzi czystość w marketach. Acha, korporacyjne , to tam paniusie dostaną prezenciki i nic nie znajdą, hihi

 4. 4
  +1
  ~ Qwertz
  Piątek, 21.01

  W jednym z duzych miast w środkowej Polsce 80% osob zarażonych byly zaszczepione. A jak jest w Elblagu? Wiem tylko ze w szpitalu po połowie osoby zaszczepione i niezaszczepione.

 5. 5
  0
  ~ 21 01 2022v mikr.
  Piątek, 21.01

  Podobno zaszczepiony nie umrze zaraz ,zaraża tez innych w szpitalu .Do końca nikt nara .nie wie .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


13.331319093704